Tisíce policistů proti migrantům. Maďarsko posiluje u hranic

ČTK ČTK
18. 8. 2015 22:57
Do Maďarska už letos dorazilo asi 130 000 migrantů, což je už teď zhruba třikrát více než v roce 2014.
Maďarská hranice.
Maďarská hranice. | Foto: Aktuálně.cz

Budapešť - Maďarsko pošle několik tisíc policistů na jižní hranici se Srbskem. Rozhodnutí je součástí snahy zastavit rostoucí příliv migrantů. Oznámila to dnes maďarská vláda.

Maďarsko je "pod organizovaným útokem" obchodníků s lidmi, kteří nejen přepravují migranty, ale poučují je také o tom, jak zneužívat uprchlický systém Evropské unie, řekl šéf úřadu maďarské vlády János Lázár.

Do Maďarska už letos dorazilo asi 130 000 migrantů, což je už teď zhruba třikrát více než v roce 2014. Většina jich požádá o azyl, ale pak rychle odcházejí do bohatších zemí EU, jako je Německo nebo Švédsko.

Lázár podle agentury AP dodal, že kvůli plánovaným změnám trestního zákoníku bude již brzy trestně postižitelný nelegální přechod hranic, stejně jako porušení čtyři metry vysokého plotu, který se staví na 174 kilometrů dlouhé hranici se Srbskem. Hrozit za to bude několik let vězení.

Mimořádné zasedání parlamentu, na kterém se mají změny schvalovat, se má uskutečnit ještě do konce srpna.

První fáze výstavby dočasného hraničního plotu, což je několik vrstev ostnatého drátu rozložených blízko země, má být dokončena ještě tento měsíc, zopakoval Lázár. Výstavba druhé fáze, tedy vyššího plotu, podle něj pokračuje.

Maďarská policie v posledních několika týdnech zadržuje v průměru 1500 migrantů denně. V neděli to bylo 2087 migrantů, což byl nejvyšší letošní počet.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy