Tisíce Palestinců protestují v Pásmu Gazy za návrat území. Izraelská armáda zabila patnáct lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2018 22:20
Zhruba 30 tisíc Palestinců se v pátek přidalo k protestům na hranici Pásma Gazy a Izraele. Cílem protestů je návrat dříve palestinských území a mohly by trvat až šest týdnů. Izraelští vojáci během zásahu zabili čtrnáct protestujících a jednoho farmáře. Izraelský ministr obrany varoval, že každý, kdo se z Gazy přiblíží k bezpečnostnímu pásu u hranice s Izraelem riskuje život.
Protestující Palestinci na hranici Pásma Gazy a Izraele.
Protestující Palestinci na hranici Pásma Gazy a Izraele. | Foto: Reuters

Gaza - Patnáct mrtvých a přes 1400 zraněných si vyžádaly protesty Palestinců, které vypukly v pátek na hranici Pásma Gazy s Izraelem. Na několika místech podél hraniční linie se jich účastní podle odhadu izraelské armády na 30 tisíc lidí. Někteří z nich házeli na vojáky kameny a na řadě míst zapálili pneumatiky, informoval deník The Times of Israel. 

Asi tisíc Palestinců protestovalo i na Západním břehu Jordánu. Kvůli protestům, které jsou podle agentury Reuters jedny z největších za několik let, požádal Kuvajt o jednání Rady bezpečnosti OSN.

Protesty organizuje několik skupin z Pásma Gazy, v čele s radikálním hnutím Hamás, které tuto oblast ovládá. Cílem akce, naplánované až do poloviny května, je návrat Palestinců na nyní izraelská území. "Před sedmdesáti lety jsem odtamtud odešli a teď jsme se rozhodli vrátit do naší země," řekl agentuře AFP šéf skupiny Islámský džihád Chálid Batš, který je jedním z organizátorů protestů. 

Měl tak na mysli květen 1948, kdy na části někdejší Palestiny vznikl stát Izrael. Podle plánu OSN měly vzniknout v Palestině dva státy židovský a arabský. Arabské státy ale s plánem OSN nesouhlasily a okamžitě po vzniku Izraele vypukla první arabsko-izraelská válka. Arabské země kritizovaly mimo jiné velikost území židovského státu a poukazovaly na to, že množství Arabů se stane v židovském státě minoritou.

Po válce, která skončila v roce 1949, rozšířil židovský stát své území z OSN stanovených 56 procent na 77 procent Palestiny. Z izraelského území tehdy uprchly statisíce arabských obyvatel.

Podle Ismáíla Haníji, vůdce radikálního hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, mají být nynější protesty i vzkazem americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že se Palestinci nevzdají svého práva na Jeruzalém a Palestinu.

Izraelská armáda zabila čtyři protestující a jednoho farmáře

Izraelský deník s odvoláním na úřady v Pásmu Gazy uvedl, že čtrnáct protestující zastřelila izraelská armáda a jednoho farmáře už ráno zabila izraelská tanková střela, když byl na poli. Podle některých zdrojů se údajně chystal nastražit u hranic výbušninu. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy přišel farmář o život poblíž města Chán Júnis.

Už během několika předchozích dnů si Palestinci v Pásmu Gazy postavili stany poblíž hranic s Izraelem a v pátek zahájili protest nazvaný "Pochod za návrat". Hned ráno zazněly z mešit v Gaze výzvy Palestincům, aby se k protestům připojili. Autobusy svážely lidi k hranicím s Izraelem, kde se na pěti místech vytvořily stanové tábory několik stovek metrů od bezpečnostního plotu.

Protesty začaly jako demonstrace vsedě, ale brzy se vymkly kontrole. Lidé začali zapalovat pneumatiky a házet kameny na izraelské vojáky. Protesty jsou plánované na více než šest týdnů a měly by podle plánu vyvrcholit v polovině května, v den výročí vzniku státu Izrael.

Kvůli očekávanému násilí izraelská armáda na hranici vyslala posily, podle deníku The Times of Israel poslala na hranici mimo jiné i přes sto odstřelovačů.

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman varoval, že každý, kdo se z Gazy přiblíží k bezpečnostnímu pásu u hranice s Izraelem riskuje život. "Radím obyvatelům Gazy, aby se neúčastnili provokací," řekl Lieberman.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy