Tisíce lidí tráví kvůli mrazu Štědrý den na letišti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 12. 2010 21:17
Letiště v Paříži či Bruselu ruší desítky letů, v Anglii stojí železnice
Letiště Roissy-Charles de Gaulle v Paříži
Letiště Roissy-Charles de Gaulle v Paříži | Foto: Reuters

Berlín/Paříž/Londýn - Zimní počasí i na Štědrý den stále komplikuje dopravu v některých evropských zemích.

Letecké společnosti kvůli počasí zrušily dvě desítky letů mezi Prahou a některými evropskými městy.

Omezení se týká zejména spojení s Paříží, Bruselem a Düsseldorfem. Německo a Británie hlásí problémy hlavně na železnici, zatímco Francie, Irsko a Belgie hlavně v letectví.

Kvůli dopolední hromadné nehodě od dopoledne stále uzavřena německá dálnice A17. V důsledku toho je navazující česká dálnice D8 stále uzavřena ve směru na Německo od 80. kilometru.

Nejvíce rozmary počasí postihly spojení Prahy s Paříží. Lety mezi metropolemi byly rušeny hlavně kvůli mrazivému počasí na letišti Roissy-Charles de Gaulle. Na 2000 lidí bylo evakuováno z terminálu 2E z obavy před propadnutím střechy, na které se vytvořila vrstva asi 60 centimetrů sněhu.

Letiště zrušilo 400 z dnešních předpokládaných 1160 letů, což se dotklo 60 tisíc cestujících. Večer se už ale provoz letiště obnovoval a v sobotu by podle jeho vedení měl dospět k normálu.

Na lince do Bruselu aerolinky zrušily čtyři páry letů, tedy příletů i odletů. Do Düsseldorfu a do Paříže to bylo podle podvečerních údajů po třech neuskutečněných párech příletů a odletů.

Problémy má i železnice

Kvůli novému sněhu muselo dopoledne zastavit provoz také frekventované letiště v porýnském Düsseldorfu. Před polednem by údajně letadla mohla zase začít startovat.

Především severovýchodní Anglii a ve východním a severním Skotsku se očekává silné sněžení a rušení až 25 procent vlakových spojů. Úřady varovaly, že použít železnici se chystá hodně lidí a že je třeba si dělat předem rezervace. V Británii klesne večer teplota až na mínus 15 stupňů celsia, uvedla zpravodajská stanice BBC.

V Německu byla po několik hodin zcela uzavřena frekventovaná železniční trať mezi Berlínem a Hannoverem. Kolem půl osmé ráno se daly do pohybu vlaky ve směru od Berlína, v protisměru je však trasa zablokovaná pěti rychlovlaky ICE. Soupravy na trati uvízly kvůli namrzlému elektrickému vedení.

Osobní vlaky, které jednu chvíli rovněž zůstaly stát, se už buď daly do pohybu, nebo je odtahují dieselové lokomotivy.

Chaos v silniční a železniční dopravy hlásí i Belgie. V noci zde spadlo kolem 15 centimetrů nového sněhu. V Bruselu a dalších městech přestaly jezdit autobusy a taxíky. Ráno bylo v zemi na 500 kilometrů zacpaných silnic. Úřady opět zakázaly nákladním autům nad 7,5 tuny, aby jezdily na hlavních silničních tepnách.

V tyrolských Alpách varují meteorologové před značným nebezpečím lavin. Doufají ale, že hrozbu utlumí očekávané ochlazení a výrazný pokles teplot.

 

Právě se děje

Další zprávy