Tisíce lidí tráví kvůli mrazu Štědrý den na letišti

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 12. 2010 21:17
Letiště v Paříži či Bruselu ruší desítky letů, v Anglii stojí železnice
Letiště Roissy-Charles de Gaulle v Paříži
Letiště Roissy-Charles de Gaulle v Paříži | Foto: Reuters

Berlín/Paříž/Londýn - Zimní počasí i na Štědrý den stále komplikuje dopravu v některých evropských zemích.

Letecké společnosti kvůli počasí zrušily dvě desítky letů mezi Prahou a některými evropskými městy.

Omezení se týká zejména spojení s Paříží, Bruselem a Düsseldorfem. Německo a Británie hlásí problémy hlavně na železnici, zatímco Francie, Irsko a Belgie hlavně v letectví.

Kvůli dopolední hromadné nehodě od dopoledne stále uzavřena německá dálnice A17. V důsledku toho je navazující česká dálnice D8 stále uzavřena ve směru na Německo od 80. kilometru.

Nejvíce rozmary počasí postihly spojení Prahy s Paříží. Lety mezi metropolemi byly rušeny hlavně kvůli mrazivému počasí na letišti Roissy-Charles de Gaulle. Na 2000 lidí bylo evakuováno z terminálu 2E z obavy před propadnutím střechy, na které se vytvořila vrstva asi 60 centimetrů sněhu.

Letiště zrušilo 400 z dnešních předpokládaných 1160 letů, což se dotklo 60 tisíc cestujících. Večer se už ale provoz letiště obnovoval a v sobotu by podle jeho vedení měl dospět k normálu.

Na lince do Bruselu aerolinky zrušily čtyři páry letů, tedy příletů i odletů. Do Düsseldorfu a do Paříže to bylo podle podvečerních údajů po třech neuskutečněných párech příletů a odletů.

Problémy má i železnice

Kvůli novému sněhu muselo dopoledne zastavit provoz také frekventované letiště v porýnském Düsseldorfu. Před polednem by údajně letadla mohla zase začít startovat.

Především severovýchodní Anglii a ve východním a severním Skotsku se očekává silné sněžení a rušení až 25 procent vlakových spojů. Úřady varovaly, že použít železnici se chystá hodně lidí a že je třeba si dělat předem rezervace. V Británii klesne večer teplota až na mínus 15 stupňů celsia, uvedla zpravodajská stanice BBC.

V Německu byla po několik hodin zcela uzavřena frekventovaná železniční trať mezi Berlínem a Hannoverem. Kolem půl osmé ráno se daly do pohybu vlaky ve směru od Berlína, v protisměru je však trasa zablokovaná pěti rychlovlaky ICE. Soupravy na trati uvízly kvůli namrzlému elektrickému vedení.

Osobní vlaky, které jednu chvíli rovněž zůstaly stát, se už buď daly do pohybu, nebo je odtahují dieselové lokomotivy.

Chaos v silniční a železniční dopravy hlásí i Belgie. V noci zde spadlo kolem 15 centimetrů nového sněhu. V Bruselu a dalších městech přestaly jezdit autobusy a taxíky. Ráno bylo v zemi na 500 kilometrů zacpaných silnic. Úřady opět zakázaly nákladním autům nad 7,5 tuny, aby jezdily na hlavních silničních tepnách.

V tyrolských Alpách varují meteorologové před značným nebezpečím lavin. Doufají ale, že hrozbu utlumí očekávané ochlazení a výrazný pokles teplot.

 

Právě se děje

před 29 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy