Tisíce lidí si ve Washingtonu připomněly výročí Kingova projevu

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2020 21:22
Tisíce lidí v pátek přišly do centra Washingtonu na protest proti rasismu a policejní brutalitě v den 57. výročí manifestace, na níž bojovník za práva černochů Martin Luther King pronesl slavný projev známý podle slov I have a dream ("mám sen").
Martin Luther King III. při projevu v centru Washingtonu: Děláme krok vpřed na strastiplné, ale oprávněné cestě ke spravedlnosti.
Martin Luther King III. při projevu v centru Washingtonu: Děláme krok vpřed na strastiplné, ale oprávněné cestě ke spravedlnosti. | Foto: Reuters

Nový "pochod na Washington" přichází v čase nepokojů vyvolaných sérií kontroverzních policejních zásahů proti černochům. Organizátoři očekávali účast v řádu desetitisíců, uvedl zpravodajský web BBC.

Lidé se v dějišti manifestace nedaleko Bílého domu scházeli od brzkých ranních hodin a podle agentury AP se v americké metropoli rýsovala největší politická akce od začátku pandemie covidu-19. Kolem poledne místního času začaly první projevy, pronášené stejně jako v roce 1963 ze schodů Lincolnova památníku.

Tehdejší "Pochod na Washington za práci a svobodu" byl jednou z nejvýznamnějších událostí amerického hnutí za občanská práva v 60. letech. Baptistický kazatel King na něm hovořil o svém snu, že jeho děti "budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzovány podle barvy své kůže, ale podle kvality charakteru". Před památníkem 16. amerického prezidenta mu naslouchalo asi 250 000 lidí a tehdejší manifestace byla jedním z největších politických shromáždění dosavadních amerických dějin.

Řečníci volali po reformě policejních praktik

"Přišli jsme, abychom byli svědky, abychom zůstali bdělí, abychom si připomenuli, odkud jsme přišli a abychom pečlivě zvážili, kam kráčíme," řekl na akci Kingův nejstarší syn Martin Luther King III. "Děláme krok vpřed na strastiplné, ale oprávněné cestě ke spravedlnosti," citovala jej AP.

Vícero řečníků před pochodem k nedalekému Kingovu památníku hovořilo o významu nadcházejících amerických voleb či o potřebě reforem policejních praktik. Mezi pozvanými byli také příbuzní George Floyda, který zemřel v květnu při zatýkání v Minneapolisu, Raysharda Brookse, kterého v červnu zastřelil policista v Atlantě, nebo Breonny Taylorové, kterou v březnu zastřelil policista v jejím domě v Kentucky.

"Jsem tady, abych přiložil ruku k dílu a dal vládě najevo, že to, co říkáme, myslíme vážně: Chceme změnu," řekl BBC demonstrant z Filadelfie. "Takhle nemůžeme žít, nemůžeme každý týden sledovat na videích, jak moji lidé umírají," dodal další muž.

V posledních dnech Spojenými státy otřásá případ 29letého Jacoba Blakea, kterého bělošský strážník v Kenoshe ve Wisconsinu z dosud nevysvětlených důvodů několikrát střelil do zad v rámci zásahu kvůli domácí hádce. Blake se v okamžiku střelby nakláněl do svého auta, kde pak policie údajně našla nůž. Muž incident přežil, podle své rodiny je však od pasu dolů ochrnutý. V Kenoshe po události následovaly tři noci nepokojů.

Spojené státy zároveň stále zažívají značné problémy spojené s pandemií covidu-19. Na manifestaci v hlavním městě se proto účastníkům měřila teplota a organizátoři po přítomných vyžadovali nošení roušek.

Pivec: Trump je rasista. Bílá Amerika ať je ráda, že černoši chtějí jen rovnoprávnost (video z 2. 6. 2020)

Bílá Amerika se po Afroameričanech od nepaměti vozí. Trump nastolil dojem, že je v pořádku projevovat se xenofobně, míní hudebník žijící v New Yorku. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy