Desítky tisíc lidí protestovaly proti jaderným elektrárnám. Lidský řetěz se táhl přes tři země

ČTK ČTK
25. 6. 2017 22:45
Tisíce Belgičanů, Nizozemců a Němců dnes demonstrovaly v pohraničí svých zemí za okamžité odpojení belgických jaderných bloků Tihange 2 a Doel 3. Bezpečnost obou problémových bloků je údajně sporná kvůli tisícovkám mikrotrhlin. Organizátoři hovoří o účasti 50 až 60 tisíc lidí, informovala agentura DPA. Protestující vytvořili lidský řetěz, který se táhl od jaderné elektrárny Tihange v Huy u Lutychu přes nizozemské území až po západoněmecké Cáchy. Řetěz byl dlouhý 90 kilometrů. O odpojení zmíněných jaderných bloků ze sítě usiluje už delší dobu široké spojenectví politiků, občanské společnosti a obcí.
Protestující proti jaderným elektrárnám vytvořili 90 km dlouhý řetěz, zasahující do třech zemí.
Protestující proti jaderným elektrárnám vytvořili 90 km dlouhý řetěz, zasahující do třech zemí. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 33 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy