reklama
 
 

Tisíce lidí opět protestovaly v Bukurešti proti vládě. Vadí jim korupce a nízká životní úroveň

11. 8. 2018 21:31
Kromě korupce, politickou snahu o oslabení justice a nízké životní úrovně vadí protestujícím také tvrdý páteční zátah policie. Zůstalo po něm 450 zraněných lidí. Podle místních médií se ale protestovalo také v dalších rumunských městech.

Bukurešť - Tisíce lidí se v sobotu večer v Bukurešti znovu sešly na protivládní demonstraci. Opět se protestovalo proti nízké životní úrovni, proti korupci a proti pokusům vládnoucích sociálních demokratů oslabit justici.

Lidé ale navíc dali rozhořčení nad tvrdým zásahem policie proti páteční demonstraci, který si vyžádal přes 450 zraněných. Informují o tom místní média.

Demonstrující stejně jako v pátek přišli na náměstí před sídlo vlády s transparenty a vlajkami nejen Rumunska, ale i Evropské unie. "Nemějte strach. Rumunsko povstane!" provolával mimo jiné dav, kvůli němuž policisté museli v přilehlých ulicích omezit dopravu.

Stoupenci opozice poukazují na to, že od nástupu sociálních demokratů k moci v roce 2016 země ztratila dynamiku v boji proti korupci. Dožadují se demise vlády a vypsání předčasných voleb.

Protivládní demonstrace, které se v pátek v Bukurešti zúčastnilo kolem 20 tisíc lidí, se při zásahu policie s cílem dav rozehnat zvrhla v násilnosti. Lékařskou pomoc muselo následně vyhledat 455 lidí, přičemž v nemocnici jich skončilo kolem 70, včetně 11 policistů. Desítky tisíc Rumunů podle médií demonstrovaly proti vládě i v dalších městech.

Mluvčí zásahových jednotek rumunské policie Marius Militaru zásah na Vítězném náměstí v centru hlavního města důrazně hájil. Policisté podle něj postupovali v souladu s předpisy, když dostali rozkaz prostor vyklidit. Uvedl zároveň, že bylo zahájeno stíhání osmi osob obviněných z násilností.

"Legitimní použití síly státu" bylo oprávněné, protože protestující byli několikrát varováni a vyzváni, aby náměstí opustili, prohlásil podle agentury AP k pátečním událostem další policejní mluvčí Georgian Enache.

autor: ČTK | 11. 8. 2018 21:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama