reklama
 
 

"Probuď se, Evropo." Tisíce lidí demonstrují v Bruselu na podporu sesazené katalánské vlády

7. 12. 2017 13:25
Demonstrace v centru Bruselu na podporu Madridem sesazené katalánské vlády | Video: Reuters
Organizátoři očekávali, že se akce zúčastní 20 tisíc lidí. Podle informací belgické policie se ale v Bruselu sešlo na 45 tisíc demonstrantů.

Brusel - Až 45 tisíc lidí se ve čtvrtek v centru Bruselu sešlo na demonstraci na podporu Madridem sesazené katalánské vlády. Podle agentury AFP to uvedla mluvčí bruselské policie Ilse Van de Keereová.

Akci pod heslem "Probuď se, Evropo" svolaly dvě katalánské separatistické organizace. Organizátoři původně uváděli, že očekávají až 20 tisíc lidí. Krátce před polednem se demonstranti vydali na pochod městem.

Organizace Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium svolaly demonstraci do takzvané evropské čtvrti belgické metropole. Průvod podporovatelů katalánské nezávislosti vyrazil krátce před polednem z Jubilejního parku a brzy prošel kolem paláce Berlaymont, kde sídlí Evropská komise. Demonstranti by měli dorazit až na náměstí za budovami Evropské rady, kde by měla akce nejpozději v 16:00 SEČ skončit.

Na sociálních sítích se k demonstraci přihlásilo 90 tisíc lidí, dopoledne organizátoři uváděli, že počítají s účastí 20 tisíc lidí. Na sociálních sítích se od rána začaly objevovat fotografie z bruselských ulic, na kterých jsou vidět lidé s katalánskými vlajkami. Katalánce na demonstraci přišli se žlutými vlajkami s černým lvem podpořit také příznivci odtržení Vlámska od Belgie.

Belgická policie kvůli akci zvýšila bezpečnostní opatření. V ulicích bude mimo jiné více policistů, informoval server La Libre. Podle mluvčí bruselské policie Van de Keereové budou na místě i policisté v civilu.

"Nemůžeme nechat na holičkách našeho předsedu, který je tu v exilu," řekl agentuře AFP jeden z účastníků demonstrace Antoni Llenas. Na mysli měl sesazeného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který uprchl ze Španělska do Belgie spolu se čtyřmi exministry.

"Jsme tu, abychom pokračovali v boji za svou nezávislost a abychom požadovali svobodu pro své politické vězně," dodal Llenas.

Na konci října Madrid převzal přímou správu nad Katalánskem, sesadil tamní regionální vládu a rozpustil katalánský parlament. Volby do něj Madrid vyhlásil na 21. prosince.

V úterý španělský nejvyšší soud zrušil evropské i mezinárodní zatykače na Puigdemonta a čtyři exministry pobývající v Belgii. Krok zdůvodnil mimo jiné tím, že politici projevili vůli vrátit se do Španělska, kde ovšem zatykače na ně platí.

autor: ČTK | 7. 12. 2017 13:25

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama