Tisíce Brazilců demonstrují, žádají demisi prezidentky

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 8. 2015 19:20
Největší demonstrace se konaly v Riu de Janeiro, v Belému na severu země a ve městě Belo Horizonte na jihovýchodě.
V Riu, které bude za rok hostit olympijské hry, se demonstranti shromáždili na pláži Copacabana.
V Riu, které bude za rok hostit olympijské hry, se demonstranti shromáždili na pláži Copacabana. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro (Brazílie) - Tisíce Brazilců v neděli vyšly do ulic na protest proti politice prezidentky Dilmy Rousseffové, jejíž vládu opozice viní z korupce, hospodářských těžkostí a politické nestability.

Největší demonstrace se konaly v Riu de Janeiro, v Belému na severu země a ve městě Belo Horizonte na jihovýchodě. Celkem se podle agentury AFP demonstrace rozšířily do 200 měst.

Popularita prezidentky je velmi nízká

V Riu, které bude za rok hostit olympijské hry, se demonstranti shromáždili na pláži Copacabana. Organizátoři očekávají, že obdobně jako při stejné akci letos v březnu se tam sejde nejméně půl milionu lidí. Demonstranti přinesli transparenty s hesly "Dilma ven" a "Ne korupci". Velký mítink je ohlášen i v hlavním městě Brasílii.

Hlavním požadavkem nespokojených davů je demise prezidentky, jejíž popularita je na nejnižším bodu od jejího zvolení. Rousseffová loni v listopadu podruhé těsně zvítězila v prezidentských volbách, podle průzkumů ji ale nyní podporuje jen osm procent Brazilců.

Důvodem nespokojenosti jsou úsporná hospodářská opatření, která mají vyvést brazilské hospodářství z krize. Rousseffové nepřidal ani hlučný korupční skandál kolem státní ropné společnosti Petrobras, který zasáhl osoby z vládní Strany pracujících. Výsledkem je politická krize, která může kabinet připravit o křehkou parlamentní většinu.

"Budeme protestovat až do konce, dokud prezidentka neodejde. Musí opustit úřad a zbavit zemi sevření její partajní mafie," řekla AFP Patricia Soaresová, jedna z organizátorek demonstrace v Riu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Ázerbájdžán dobyl důležité místo na jihu Náhorního Karabachu

Arménie připustila stažení jednotek Náhorního Karabachu, ovládaného arménskými separatisty, ze strategicky položeného města u hranic s Íránem. Oblast tak vojensky ovládl Ázerbájdžán, oznámila agentura Reuters s připomínkou, že ani nové příměří, zprostředkované Spojenými státy, neukončilo už měsíc pokračující boje o horskou enklávu.

Mluvčí arménského ministerstva obrany Arcrun Ovannisjan na tiskové konferenci uvedl, že etnické arménské síly ustoupily z města Kubatly (ázerbájdžánsky Qubadli), "aby se vyhnuly zbytečným ztrátám". Situace podle něj není "kritická". Ázerbájdžánská média jásají nad osvobozením oblasti, kterou po 27 let "okupovali Arméni".

Zdroj: ČTK
Další zprávy