Tisíce Albánců demonstrovaly za rezignaci vlády. Vadí jim údajné napojení na organizovaný zločin

ČTK ČTK
27. 1. 2018 22:08
Tisíce stoupenců albánské opozice v sobotu v Tiraně požadovaly rezignaci vlády, kterou obviňují z napojení na organizovaný zločin. Podle místních novinářů bylo v ulicích kolem deseti tisíc lidí, opoziční lídři odhadli účast na 200 až 300 tisíc. Akce proběhla poklidně a ministerstvo vnitra za to dokonce poděkovalo. "Jménem všech Albánců žádáme odchod premiéra Ediho Ramy a jeho ilegálního kabinetu," prohlásil předseda Demokratické strany (PDSh) Lulzim Basha. Požaduje "protimafiánskou vládu, která by bojovala proti organizovanému zločinu, provedla reformu justice v souladu s ústavou a připravila uspořádání svobodných a spravedlivých voleb".
Lulzim Basha na protestu v Tiraně.
Lulzim Basha na protestu v Tiraně. | Foto: ČTK

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy