V Maďarsku se opět demonstrovalo za nezávislost médií, poslanci jsou v sídle televize

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 12. 2018 21:12
Na tisíc lidí v pondělí večer opět demonstrovalo za nezávislá veřejnoprávní média před sídlem maďarské televize obviňované, že je zcela v rukou vlády premiéra Viktora Orbána. Mezitím se uvnitř budovy opoziční poslanci od nedělní noci domáhají zveřejnění cílů protestů z minulého týdne, uvedla agentura AFP. Vláda odsoudila demonstrace jako výtržnosti v žoldu amerického finančníka George Sorose, vnímaného jako úhlavního nepřítele premiéra Orbána, a také poukázala na odpovědnost opozice za násilí na těchto akcích.
Ostraha vyvedla maďarského opozičního poslance z budovy televize násilím | Video: Reuters

Léta nevídané protesty vyvolala novela zákoníku práce, přezdívaná "otrocký zákon", která zvýšila limit přesčasů z 250 na 400 hodin za rok. Tento krok, který prakticky odpovídá zavedení dalšího pracovního dne v týdnu, je podle listu The New York Times vyvolán nedostatkem pracovních sil v Maďarsku.

Nové předpisy umožňují zaměstnavatelům dohodnout se na přesčasech přímo s pracovníky, tedy obejít kolektivní vyjednávání, a dávají jim tři roky na vypořádání plateb za přesčasy, místo dosavadního jednoho roku. Novelu, kterou vláda vysvětluje snahou umožnit lidem, aby si více vydělali, podle průzkumu agentury Republikon Intézet odmítá 83 procent Maďarů.

Po skončení nedělního protivládního shromáždění v Budapešti se část demonstrantů shromáždila před budovou televize. Jak uvedla agentura MTI, třináct opozičních poslanců poté využilo svého práva vstoupit do budovy, kde chtěli v živém vysílání přečíst petici s požadavky protestujících.

Poslanci v budově strávili noc, ostraha jim ale nedovolila vstoupit do vysílání. Dva z nich ochranka nad ránem silou přinutila budovu opustit, třetí musel být podle AFP hospitalizován. Ostatní a nově příchozí poslanci v budově zůstávají.

Opoziční strany se podle MTI dohodly na svolání mimořádné schůze parlamentu kvůli bezprecedentnímu porušení imunity poslanců. Stalo se tak podle předáka opozičních socialistů Bertalana Tótha poté, co předseda parlamentu László Kövér místo debaty na toto téma prosadil návrh potrestat pokutou ve výši třetiny měsíčního platu opoziční zákonodárce, kteří demonstrovali přímo ve sněmovně.

V Budapešti v neděli asi 10 tisíc lidí demonstrovalo proti úpravě zákoníku práce. Demonstrace se konaly i v dalších pěti maďarských městech. Šlo o čtvrtý a zatím nejsilnější protest během pěti dnů od schválení novely minulou středu.

Veřejnoprávní televize nezve opoziční poslance

Organizátoři protestů ale chtěli vyjádřit nesouhlas i s aktuální reformou soudního systému, podpořit nezávislost médií a připojení Maďarska k úřadu evropského veřejného žalobce. Tyto požadavky se podle zpravodajského portálu 24.hu opoziční poslanci neúspěšně pokusili veřejnosti přednést ve vysílání veřejnoprávní televize MTVA.

"MTVA nehovoří o opozici, nezve její zástupce do vysílání, nešíří její prohlášení," poznamenal nezávislý server Index.hu.

Podle maďarských komentátorů lze nejnovější události vnímat jako znovuzrození maďarské opozice, která vystupuje v dříve nevídané shodě. Na protestech se podílejí jak liberální strany, tak dříve vládní socialisté (MSZP) a pravicová strana Jobbik.

Provládní média naopak líčí demonstrace jako dílo několika stovek profesionálních výtržníků z řad krajní levice a pravice a předpovídají, že právě kvůli různorodosti aktérů nepovedou protesty k žádným politickým důsledkům.

Video: Obří protesty se v Maďarsku konají už několik dnů

Maďarská policie v centru Budapešti zasahovala slzným plynem proti demonstrantům, kteří znovu protestovali proti novele zákoníku práce. | Video:
 

Právě se děje

před 29 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 31 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy