"Máme nárok na vlastní stát." Katalánsko čekají po výbušném referendu o nezávislosti další nepokoje

Simone Radačičová Simone Radačičová
Aktualizováno 2. 10. 2017 11:22
Ani pokusy násilně zastavit nedělní referendum o nezávislosti Katalánska nezbaví španělskou vládu dalších nepokojů v tomto bohatém regionu. Naopak. Policejní násilí, během kterého bylo o víkendu zraněno přes 760 lidí, vyprovokuje podle expertů další velké protesty. Regionální premiér Carles Puigdemont už v neděli pozdě večer - po vyhlášení předběžných výsledků hlasování - prohlásil, že "občané Katalánska získali právo na nezávislý stát". Vláda v Madridu to ale rezolutně odmítá.
Stoupenci nezávislosti Katalánska slaví po skončení nedělního referenda.
Stoupenci nezávislosti Katalánska slaví po skončení nedělního referenda. | Foto: Reuters

Barcelona - Bouřící kotel emocí, ve kterém dál stoupá teplota.

Tak vypadá po nedělním nepovoleném referendu a zátazích španělské policie proti němu situace v Katalánsku.

Tamní regionální vláda vyhlásila krátce po nedělní půlnoci předběžné výsledky hlasování, které španělská vláda označila za nelegitimní a odporující ústavě.

Podle katalánských úřadů v neděli v celém regionu hlasovalo 2,26 milionu lidí, tedy 42 procent oprávněných voličů. Dva miliony z nich - tedy drtivá většina - podpořily nezávislost Katalánska, 176 566 bylo proti, zbytek vhodil do uren neplatné hlasovací lístky.

Regionální premiér Carles Puigdemont krátce poté prohlásil, že "občané Katalánska získali právo na nezávislý stát".

Španělská vláda v Madridu to ale rezolutně odmítá. Napětí v separatistickém regionu, hlavně kvůli policejnímu násilí během nedělního referenda, roste.       

"Někteří lidé vyzývají ke generální stávce. Záleží taky na tom, jak se k událostem postaví evropští politici a Evropská komise," uvedl pro Aktuálně.cz Adam Casals, vedoucí zastoupení Katalánské vlády (Generalitat de Catalunya) ve střední Evropě.

"Je to evropský problém. Pokud budou mlčet, potíže se ještě zhorší," dodal Casals. 

Policejní násilí

Sociální sítě i světová média zaplnily v neděli fotografie a videa, na kterých španělští policejní těžkooděnci v Katalánsku násilím zabavují volební urny či lístky nebo brání lidem, aby mohli odhlasovat.

Policisté při tom používali slzný plyn nebo gumové projektily. Zraněno bylo přes 760 lidí.

Katalánský premiér Carles Puigdemont označil postup španělské policie za "neoprávněný, nepřiměřený a bezohledný".

"Někteří lidé mají zlámané kosti, jeden člověk kvůli střelbě gumovým projektilem přijde o oko. V Katalánsku jsou přitom gumové projektily zakázány," řekl Aktuálně.cz Adam Casals ze zastoupení Katalánské vlády pro střední Evropu. "Je hrozné, že podobné výjevy můžeme vidět v Evropě 21. století, " dodal.

Naopak podle španělské vicepremiérky Sorayi Saénzové de Santamaría provedla policie zásah v Katalánsku profesionálně, pevně a přiměřeně.

"Španělská vláda se střílí do vlastní nohy. Tím, že použije brutální metody, byť k podpoře současného stavu jejich ústavních zásad, tak to přehání," prohlásil v neděli český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL).

Zásah španělských policistů v Katalánsku odsoudila i řada dalších českých a světových politiků.

"Jsem zastánce dohody a jednání podle pravidel. Je velmi nešťastné, když se spory řeší násilím," uvedl například český vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

"Zásah španělské policie je absolutně nepřijatelný. Skoro 900 zraněných, starých, mladých, žen. To jsme v Evropě, v roce 2017?" ptal se na Twitteru předseda hnutí ANO Andrej Babiš. 

Přiléváte olej do ohně

Podle analytiků nedělní násilí nálady v bohatém regionu, volajícím stále hlasitěji po nezávislosti, jen vyostří.  

Hrozí, že v následujících dnech se budou v Barceloně a v dalších městech konat velké demonstrace. Ty by se mohly přetavit v silné nepokoje.

"Jsem si jistý, že na dalším plenárním zasedání katalánského parlamentu se katalánský předseda vlády Carles Puigdemont pokusí vyhlásit nezávislost," domnívá se Albert Rivera, šéf středopravicové strany Ciudadanos, která je proti referendu.

Podpora nezávislosti v Katalánsku v posledních měsících klesala.

Násilná odpověď španělských úřadů ale zřejmě povede k tomu, že dosud umírnění Katalánci se budou radikalizovat.

Premiér pod tlakem

Pod silnější tlak se dostane i španělský lidovecký premiér Mariano Rajoy.

Jeho pozice je už nyní oslabená, stojí v čele menšinové vlády a bez podpory dalších stran se tak neobejde.

"Pro Rajoye je to obrovská PR katastrofa. Je těžké hájit skutečnost, že policie bije lidi," komentoval nedělní dění v Katalánsku Angel Talavera, analytik z londýnského think-tanku Oxford Economics.

Ozývají se první hlasy, které vyzývají španělského premiéra k rezignaci.

Mezi nimi je například levicová starostka Barcelony Ada Colauová, která razantně odsoudila násilí v ulicích regionu. Podobně se vyjádřil i šéf španělské radikálně levicové strany Podemos (Můžeme) Pablo Iglesias.

Premiér Rajoy v uplynulých letech úspěšně provedl Španělsko hospodářskou krizí, v otázce Katalánska je ale neoblomný a odmítá o referendu vyjednávat.

"V Katalánsku se žádné referendum nekonalo," prohlásil premiér v neděli na tiskové konferenci. "Odpovědnost nesou ti, kteří porušili zákony," dodal.

Rajoy chce kvůli situaci v separatistickém regionu brzy svolat další politické strany ve Španělsku a najít s nimi společný postoj k čím dál palčivějšímu problému. 

Španělská policie brání katalánskému referendu silou, zraněno je přes 300 lidí | Video: Reuters/Dalia R. Bonet
 

Právě se děje

Další zprávy