Tillerson: Pákistán musí změnit přístup k boji proti terorismu, nechává islamistům volné ruce

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2017 23:30
Spojené státy podmíní svou další podporu Pákistánu změnou dosavadního přístupu Islamabádu k teroristickým organizacím, které v zemi dosud mají volné ruce k provádění útoků proti americkým vojákům a představitelům v Afghánistánu, řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Jeho prohlášení následuje jen krátce poté, co americký prezident Donald Trump v pondělí ohlásil novou strategii v Afghánistánu. Pákistán označil americké prohlášení za matoucí.
Rex Tillerson.
Rex Tillerson. | Foto: Reuters

Washington/Islámábád - Pákistán musí změnit přístup k boji proti terorismu, proto Spojené státy podmíní svou podporu Islámábádu podle dosažených výsledků. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Pákistánské ministerstvo zahraničí následně zveřejnilo prohlášení, ve kterém podle AFP označilo kritiku USA za matoucí.

"Potýkáme se s poklesem důvěry, protože jsme svědky toho, že teroristické organizace mají v Pákistánu volné ruce, aby plánovaly a prováděly útoky proti americkým vojákům a americkým představitelům v Afghánistánu a aby v Afghánistánu narušovaly mírové úsilí," řekl Tillerson.

Pákistán proto podle šéfa americké diplomacie musí změnit svůj dosavadní přístup. "Jsme připraveni s nimi spolupracovat, pomoci jim chránit se před teroristickými organizacemi," řekl Tillerson.

"Chystáme se podmínit naši podporu Pákistánu a naše vztahy s nimi podle výsledků, které v této oblasti dosáhnou," dodal.

Tillersonovo prohlášení následuje jen krátce poté, co americký prezident Donald Trump v pondělí ohlásil novou strategii v Afghánistánu. Trump bez upřesnění uvedl, že USA posílí v této islámské zemi svou vojenskou přítomnost a že další postup zde nebude založen na časových plánech, ale na podmínkách na bojišti.

Trump v projevu rovněž kritizoval Pákistán za to, že poskytuje útočiště teroristům. Zemi také pohrozil snížením americké finanční podpory.

Pákistánské ministerstvo zahraničí následně v prohlášení uvedlo, že americká prohlášení jsou matoucí, neboť ignorují fakt, že Pákistán patří k největším světovým obětím terorismu.

 

Právě se děje

Další zprávy