Tillerson: Pákistán musí změnit přístup k boji proti terorismu, nechává islamistům volné ruce

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2017 23:30
Spojené státy podmíní svou další podporu Pákistánu změnou dosavadního přístupu Islamabádu k teroristickým organizacím, které v zemi dosud mají volné ruce k provádění útoků proti americkým vojákům a představitelům v Afghánistánu, řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Jeho prohlášení následuje jen krátce poté, co americký prezident Donald Trump v pondělí ohlásil novou strategii v Afghánistánu. Pákistán označil americké prohlášení za matoucí.
Rex Tillerson.
Rex Tillerson. | Foto: Reuters

Washington/Islámábád - Pákistán musí změnit přístup k boji proti terorismu, proto Spojené státy podmíní svou podporu Islámábádu podle dosažených výsledků. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Pákistánské ministerstvo zahraničí následně zveřejnilo prohlášení, ve kterém podle AFP označilo kritiku USA za matoucí.

"Potýkáme se s poklesem důvěry, protože jsme svědky toho, že teroristické organizace mají v Pákistánu volné ruce, aby plánovaly a prováděly útoky proti americkým vojákům a americkým představitelům v Afghánistánu a aby v Afghánistánu narušovaly mírové úsilí," řekl Tillerson.

Pákistán proto podle šéfa americké diplomacie musí změnit svůj dosavadní přístup. "Jsme připraveni s nimi spolupracovat, pomoci jim chránit se před teroristickými organizacemi," řekl Tillerson.

"Chystáme se podmínit naši podporu Pákistánu a naše vztahy s nimi podle výsledků, které v této oblasti dosáhnou," dodal.

Tillersonovo prohlášení následuje jen krátce poté, co americký prezident Donald Trump v pondělí ohlásil novou strategii v Afghánistánu. Trump bez upřesnění uvedl, že USA posílí v této islámské zemi svou vojenskou přítomnost a že další postup zde nebude založen na časových plánech, ale na podmínkách na bojišti.

Trump v projevu rovněž kritizoval Pákistán za to, že poskytuje útočiště teroristům. Zemi také pohrozil snížením americké finanční podpory.

Pákistánské ministerstvo zahraničí následně v prohlášení uvedlo, že americká prohlášení jsou matoucí, neboť ignorují fakt, že Pákistán patří k největším světovým obětím terorismu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy