Trump obviňuje Katar z podpory terorismu, Tillerson se naopak země zastává

ČTK ČTK
21. 6. 2017 23:32
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson doufá, že blízkovýchodní země, které nedávno přerušily diplomatické styky s Katarem, brzy svému sousedovi předloží svůj seznam požadavků. Tillerson to uvedl ve středu v prohlášení s tím, že věří, že seznam bude "rozumný a realizovatelný".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - "Soudíme, že Saúdská Arábie, Emiráty, Egypt a Bahrajn připravily společně seznam požadavků. Doufáme, že bude brzy předložen Kataru a že bude rozumný a uskutečnitelný," uvedl v prohlášení Tillerson. Dodal, že USA podporují úsilí Kuvajtu o zprostředkování jednání o vyřešení této diplomatické krize v Perském zálivu.

Tillersonovo prohlášení přichází jen den poté, co mluvčí jeho ministerstva vyjádřila rozpaky nad tím, že státy, které přerušily diplomatické styky s Katarem, mu stále ještě nepředložily seznam požadavků.

"Klademe si otázku, zda byly ty kroky učiněny opravdu kvůli obavám z údajné katarské podpory terorismu, nebo kvůli dlouhodobým nesrovnalostem mezi členy GCC (Rady pro spolupráci arabských států zálivu)," řekla v úterý mluvčí Heather Nauertová.

Několik blízkovýchodních zemí, v čele se Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty a Egyptem, před dvěma týdny přerušilo s Katarem diplomatické styky a jako důvod uvedlo, že Katar podporuje teroristické organizace. Katar obvinění odmítá, podle něj se těmto zemím nelíbí jeho otevřená politika, včetně styků s šíitským Íránem. Toho považuje sunnitská Saúdská Arábie za hlavního rivala v regionu.

Tvrdý postoj zaujal po vypuknutí katarské krize americký prezident Donald Trump. Mimo jiné o Kataru prohlásil, že financoval terorismus na té nejvyšší úrovni a propaguje extremistickou ideologii. Americké ministerstvo zahraničí zaujalo mírnější postoj, když Tillerson uvedl, že Katar v boji proti terorismu udělal pokrok, a na arabské země apeloval, aby blokádu Kataru zmírnily.

Státy, které s Katarem přerušily diplomatické styky, také jako důvod uvedly, že tato země ohrožuje stabilitu a bezpečnost v regionu. Americké ministerstvo obrany krátce poté ocenilo Katar za ochotu poskytovat prostor americké vojenské základně a za jeho přispění k regionální bezpečnosti. Základnu v Kataru, na níž působí asi 10 000 amerických vojáků, využívají USA k náletům na pozice radikálních islamistů v oblasti.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy