Trump obviňuje Katar z podpory terorismu, Tillerson se naopak země zastává

ČTK ČTK
21. 6. 2017 23:32
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson doufá, že blízkovýchodní země, které nedávno přerušily diplomatické styky s Katarem, brzy svému sousedovi předloží svůj seznam požadavků. Tillerson to uvedl ve středu v prohlášení s tím, že věří, že seznam bude "rozumný a realizovatelný".
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - "Soudíme, že Saúdská Arábie, Emiráty, Egypt a Bahrajn připravily společně seznam požadavků. Doufáme, že bude brzy předložen Kataru a že bude rozumný a uskutečnitelný," uvedl v prohlášení Tillerson. Dodal, že USA podporují úsilí Kuvajtu o zprostředkování jednání o vyřešení této diplomatické krize v Perském zálivu.

Tillersonovo prohlášení přichází jen den poté, co mluvčí jeho ministerstva vyjádřila rozpaky nad tím, že státy, které přerušily diplomatické styky s Katarem, mu stále ještě nepředložily seznam požadavků.

"Klademe si otázku, zda byly ty kroky učiněny opravdu kvůli obavám z údajné katarské podpory terorismu, nebo kvůli dlouhodobým nesrovnalostem mezi členy GCC (Rady pro spolupráci arabských států zálivu)," řekla v úterý mluvčí Heather Nauertová.

Několik blízkovýchodních zemí, v čele se Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty a Egyptem, před dvěma týdny přerušilo s Katarem diplomatické styky a jako důvod uvedlo, že Katar podporuje teroristické organizace. Katar obvinění odmítá, podle něj se těmto zemím nelíbí jeho otevřená politika, včetně styků s šíitským Íránem. Toho považuje sunnitská Saúdská Arábie za hlavního rivala v regionu.

Tvrdý postoj zaujal po vypuknutí katarské krize americký prezident Donald Trump. Mimo jiné o Kataru prohlásil, že financoval terorismus na té nejvyšší úrovni a propaguje extremistickou ideologii. Americké ministerstvo zahraničí zaujalo mírnější postoj, když Tillerson uvedl, že Katar v boji proti terorismu udělal pokrok, a na arabské země apeloval, aby blokádu Kataru zmírnily.

Státy, které s Katarem přerušily diplomatické styky, také jako důvod uvedly, že tato země ohrožuje stabilitu a bezpečnost v regionu. Americké ministerstvo obrany krátce poté ocenilo Katar za ochotu poskytovat prostor americké vojenské základně a za jeho přispění k regionální bezpečnosti. Základnu v Kataru, na níž působí asi 10 000 amerických vojáků, využívají USA k náletům na pozice radikálních islamistů v oblasti.

 

Právě se děje

Další zprávy