Tichý zabiják. Cukrovku má každý jedenáctý člověk na Zemi

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 4. 2016 22:09
Zvýšený obsah cukru v krvi je každoročně příčinou smrti 1,5 milionu lidí na celém světě. Počet lidí s cukrovkou ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stále roste a od roku 1980 se téměř zčtyřnásobil. Pokud se proti nemoci nepodniknou razantní kroky, stane se brzy sedmou nejčastější příčinou smrti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Ženeva - Počet lidí trpících cukrovkou na celém světě se od roku 1980 téměř zčtyřnásobil.

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje před šířením onemocnění, které v současné době postihne každého jedenáctého člověka na světě.

Podle zprávy, kterou organizace vydala ke Světovému dni zdraví připadajícímu na 7. dubna, bylo v roce 2014 u dospělých celosvětově stanoveno 422 milionů diagnóz diabetu. Před pětatřiceti lety jich bylo 108 milionů.

Ačkoliv nejvíce postiženi jsou obyvatelé rozvojových zemí, počty lidí trpících zvýšeným obsahem cukru v krvi stoupají globálně.

WHO připomíná, jak moc je diabetes nebezpečný - každý rok zabije zhruba 1,5 milionu lidí. V roce 2012 ale způsobil vysoký obsah cukru v krvi smrt dokonce 2,2 milionu lidí.

Pokud se pro ti ní nepodniknou "drastické kroky", bude jejich počet stále stoupat a nejpozději do roku 2030 se tato nemoc podle zdravotní organizace stane sedmou nejčastější příčinou smrti.

Řešení? Žít zdravě, cvičit a netloustnout

Zpráva se věnuje oběma typům cukrovky dohromady, častěji se ale objevuje diabetes typu 2. Ten je spojen se špatným životním stylem. V současné době trpí každý třetí člověk starší 18 let nadváhou a každý desátý je podle WHO obézní.

"Diabetes je tichá nemoc, ale představuje nepolevující chod, který musíme zastavit," řekl britskému serveru BBC Etienne Krug z WHO.

Ještě v 80. letech minulého století se onemocnění objevovalo především v bohatých zemích. Nyní je tomu naopak a s touto závažnou poruchou metabolismu se stále více potýkají i státy se středními a nízkými příjmy.

"Pokud chceme učinit nějaký pokrok v zastavení vzestupu cukrovky, musíme zvážit naše každodenní životy - jíst zdravě, být fyzicky aktivní a vyvarovat se nepřiměřeného nárůstu tělesné hmotnosti," uvedla šéfka WHO Margaret Chanová. "I v tom nejchudším prostředí musí vlády zajistit, aby lidé měli možnost zdravé volby a aby systém zdravotní péče dokázal cukrovku diagnostikovat a léčit," dodala.

Cukrovka je onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Kromě toho,že u pacientů ztrojnásobuje riziko infarktu, zvyšuje také nebezpečí mrtvice, selhání ledvin a slepoty a komplikuje průběh těhotenství.

 

Právě se děje

Další zprávy