Tichomořské Tongo zasáhal cyklon Ula. Úřady evakuovaly stovky lidí, je vyhlášen pohotovostní stav

ČTK ČTK
2. 1. 2016 7:12
Cyklon o intenzitě třetího stupně by měl zeslábnout až v neděli. Ostrovy zasáhl vítr o rychlosti 150 kilometrů za hodinu a silné vlnobití. Ztráty na životech zatím nejsou hlášeny.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Sydney - Stovky lidí byly v noci na sobotu evakuovány v tichomořském státě Tonga po příchodu cyklonu Ula. Téměř 400 osob bylo umístěno v 11 nouzových střediscích. Premiér Tongy Akilisi Pohiva ráno preventivně vyhlásil pohotovostní stav. Živel si zatím nevyžádal žádnou lidskou oběť.

Podle agentury AFP premiér vyhlásil opatření poté, co ostrovy začaly bičovat větry dosahující v nárazech rychlosti 150 kilometrů v hodině a co se o jejich břehy začaly rozbíjet vysoké vlny.

"Je nezbytné zavést mimořádná opatření k zabránění nebo minimalizaci ztrát na životech, nemocem, úrazům, škodám na majetku či na životním prostředí," prohlásil premiér. "Mámě 11 evakuačních center. Je v nich ubytováno přes 390 osob," dodal.

Na severním ostrově Vava'u živel způsobil škody na budovách i na zemědělské půdě. Cyklon, který dosáhl třetího stupně intenzity, by měl zeslábnout v neděli a zamířit k Fidžijským ostrovům. Před rokem Tongu zasáhl hurikán Ivan, který zabil jednoho člověka a 4000 lidí zbavil střechy nad hlavou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy