Tichomořské Tongo zasáhal cyklon Ula. Úřady evakuovaly stovky lidí, je vyhlášen pohotovostní stav

ČTK ČTK
2. 1. 2016 7:12
Cyklon o intenzitě třetího stupně by měl zeslábnout až v neděli. Ostrovy zasáhl vítr o rychlosti 150 kilometrů za hodinu a silné vlnobití. Ztráty na životech zatím nejsou hlášeny.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Sydney - Stovky lidí byly v noci na sobotu evakuovány v tichomořském státě Tonga po příchodu cyklonu Ula. Téměř 400 osob bylo umístěno v 11 nouzových střediscích. Premiér Tongy Akilisi Pohiva ráno preventivně vyhlásil pohotovostní stav. Živel si zatím nevyžádal žádnou lidskou oběť.

Podle agentury AFP premiér vyhlásil opatření poté, co ostrovy začaly bičovat větry dosahující v nárazech rychlosti 150 kilometrů v hodině a co se o jejich břehy začaly rozbíjet vysoké vlny.

"Je nezbytné zavést mimořádná opatření k zabránění nebo minimalizaci ztrát na životech, nemocem, úrazům, škodám na majetku či na životním prostředí," prohlásil premiér. "Mámě 11 evakuačních center. Je v nich ubytováno přes 390 osob," dodal.

Na severním ostrově Vava'u živel způsobil škody na budovách i na zemědělské půdě. Cyklon, který dosáhl třetího stupně intenzity, by měl zeslábnout v neděli a zamířit k Fidžijským ostrovům. Před rokem Tongu zasáhl hurikán Ivan, který zabil jednoho člověka a 4000 lidí zbavil střechy nad hlavou.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy