U Tonga se třásla zem, naměřili 6,5 stupně

ČTK ČTK
26. 4. 2014 9:46
Úřady ale dosud nevydaly žádné varování před hrozbou tsunami.
Souostroví Tonga.
Souostroví Tonga. | Foto: Tauʻolunga

Sydney - Tichomořské souostroví Tonga zasáhlo v sobotu poměrně silné zemětřesení. Podle americké geologické služby USGS mělo sílu 6,5 stupně. Úřady podle agentury Reuters nicméně dosud nevydaly žádné varování před hrozbou cunami.

Epicentrum otřesů, jejichž ohnisko bylo v hloubce kolem deseti kilometrů, se nacházelo zhruba 75 kilometrů severovýchodně od Tonžského království (Tonga). Podobně silné otřesy jsou zde poměrně časté, ale jsou zpravidla dále od pevniny a ve větší hloubce.

Například loni v květnu se epicentrum otřesů nacházelo zhruba 350 kilometrů severozápadně od hlavního města Nuku'alofa a jejich ohnisko bylo v hloubce kolem 205 kilometrů.

Území Tonga, které tvoří zhruba 170 ostrovů, leží přibližně v polovině vzdálenosti mezi Austrálií a Tahiti. Je součástí takzvaného ohňového prstence - pásma s častou sopečnou činností a zemětřeseními. V oblasti kolem Tongy je 36 podmořských sopek.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Aerolinky Emirates vykázaly první celoroční ztrátu za 30 let

Letecká společnost Emirates v uplynulém finančním roce kvůli pandemii prodělala 5,5 miliardy dolarů (zhruba 115 miliard Kč). Firma, která je největším leteckým dopravcem na Blízkém východě, to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Vykázala tak první celoroční ztrátu za více než 30 let.

Tržby společnosti se ve finančním roce, který skončil 31. března, propadly o 66 procent na 8,4 miliardy dolarů. Počet cestujících se snížil o 88 procent na 6,6 milionu, což je nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

V předchozím roce společnost Emirates vydělala 288 milionů dolarů. Ztrátová byla naposledy ve finančním roce, který skončil v březnu 1988, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V květnu vzniklo v Česku 2577 nových firem, o 167 méně než v dubnu

V květnu vzniklo v ČR 2577 nových společností, o 167 méně než v dubnu. Naopak počet zaniklých firem se zvýšil o 154 na 1258. V Česku tak v květnu přibylo 1319 společností, o 321 méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou uskutečnila společnost CRIF.

"Počet nových společností byl v květnu na jedné straně druhý nejnižší od začátku letošního roku, na druhé straně šlo o nejsilnější květen od roku 2017," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Počet nově vznikajících společností je letos zatím nejen výrazně vyšší než v roce 2020, ale také o něco vyšší než v roce 2019. I díky tomu se výrazně zvýšil poměr nových a zaniklých společností. Na každých deset firem, které v roce 2021 zanikly, připadlo 22 nově vzniklých. Před rokem to bylo 17 nových firem.

V rámci jednotlivých odvětví v květnu vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (416), v obchodu (279) a ve zpracovatelském průmyslu (217). Nejvíce jich zaniklo v odvětví obchodu (433), v nakládání s nemovitostmi (221) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (165).

Zdroj: ČTK
Další zprávy