Chaos na londýnském letišti: Neznámý dron vypustil zaměstnanec, míní vyšetřovatelé

ČTK ČTK
21. 2. 2019 12:23
Policisté vyšetřující prosincový výpadek provozu na londýnském Gatwicku, způsobený nepovoleným výskytem dronu, nyní podezírají bývalé či současné zaměstnance letiště. S odvoláním na nespecifikované zdroje v britské vládě to napsal deník The Times. Vyšetřovatelé údajně soudí, že stroj nejspíše ovládala osoba se znalostí letištního areálu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Neznámý dron krátce před vánočními svátky ochromil druhé nejrušnější letiště v Británii na 36 hodin, když se nad areálem objevil několikrát v různě dlouhých intervalech. Letiště kvůli tomu zrušilo tisícovku spojů a výluka dopadla na 140 000 pasažérů. Policie hrabství Sussex nashromáždila 130 svědectví o incidentu a při vyšetřování obešla přes 1000 domácností v okolí Gatwicku.

"Analýza výpovědí svědků, mezi nimiž byli i nejvýše postavení pracovníci letiště, dovedla vyšetřovatele k přesvědčení, že dron nejspíše ovládal někdo, kdo znal rozmístění objektů," uvádí The Times. Podle jednoho ze zdrojů deníku se vyšetřovatelé vážně zabývají možností, že pachatelem byl "roztrpčený zaměstnanec".

Dálkově ovládaný stroj, který způsobil na Gatwicku v čase největšího vytížení takový chaos, se policistům nepodařilo najít. Nevylučují prý, že jeho pilot jej řídil zevnitř letištního areálu. Vyšetřovatelé podle The Times také mají za to, že dron se při narušování provozu "skrýval" za různými stavbami, aby jej nemohly ovlivnit vojenské rušičky, které na Gatwick po vypuknutí problémů poslala britská armáda.

"(Pilot) znal jejich slepá místa, kde dron nemohl být zasažen. Zjevně to byl někdo s velmi dobrou znalostí Gatwicku, někdo, kdo tam pracoval," cituje jeden z nejmenovaných vládních zdrojů.

Policie v Sussexu kvůli průběhu vyšetřování prosincového incidentu čelila tvrdé kritice. Krátce po obnovení provozu na Gatwicku zadržela dvě osoby, o dva dny později je ale propustila bez jakýchkoli obvinění. Žádné další zatčení v případu zatím neprovedla. Jeden z policejních velitelů také na začátku vyšetřování naznačil, že nad letištěm možná žádný dron vůbec nelétal.

Ve skutečnosti mohly být drony dokonce dva, které pachatel střídal, zatímco se jeden z nich nabíjel, píše The Times. Někteří svědci také uvedli, že v určitém momentě bylo možné nad letištní plochou pozorovat světla různých barev, což by svědčilo o přítomnosti dvou dronů najednou.

Létání s těmito dálkově ovládanými přístroji je v současnosti v Británii zakázáno do vzdálenosti jednoho kilometru od okraje letišť, přičemž za porušení předpisu hrozí i vězení. Britská vláda tento týden oznámila, že od poloviny března se bezpečnostní pásmo kolem letišť rozšíří na tři míle (bezmála pět kilometrů).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy