Brexit je Brexit. Mayová hodlá o odchodu Británie z EU jednat i bez parlamentu

ČTK ČTK
27. 8. 2016 17:20
Odpůrci Brexitu tvrdí, že výsledek referenda má jen poradní význam. Proto ho musí hlasováním potvrdit Dolní sněmovna, než bude aktivován článek 50, což je formální mechanismus k zahájení rozhovorů o odchodu z EU. Britská premiérka Theresa Mayová ale nechce čekat. Stěžejní je podle ní výsledek referenda.
Theresa Mayová
Theresa Mayová | Foto: Reuters

LondýnBritská premiérka Theresa Mayová nehodlá počkat se zahájením jednání o odchodu Británie z Evropské unie až po hlasování parlamentu. Napsal to dnes list TheTelegraph s odvoláním na zdroj z Downing Street, sídla předsedkyně vlády. O takzvaném Brexitu rozhodli britští voliči v červnovém referendu.

Odpůrci Brexitu tvrdí, že výsledek referenda má jen poradní význam. Proto ho musí hlasováním potvrdit Dolní sněmovna, než bude aktivován článek 50, což je formální mechanismus k zahájení rozhovorů o odchodu z EU. Tento postup navrhli mezi jinými bývalý labouristický předseda vlády Tony Blair, kandidát na předsedu Owen Smith a další politici s cílem zabránit odchodu z EU.

Konzervativní The Telegraph napsal, že k radosti zastánců Brexitu má ministerská předsedkyně v úmyslu článek 50 aktivovat bez hlasování bez hlasování parlamentu. Zdroj informace uvedl, že Mayová je přesvědčena, že "Brexit je Brexit", a proto nehodlá oponentům poskytnout žádnou příležitost, aby odchodu Británie z EU zabránili.

V dolní parlamentní komoře je 480 ze 650 poslanců pro setrvání v EU a podobný poměr názorů je i v horní komoře. To znamená, že získat formální souhlas parlamentu by trvalo roky, poznamenal deník.

"Ministerská předsedkyně se vyjádřila naprosto jasně, že britská veřejnost hlasovala a že ona (Mayová) Brexit zahájí," citoval The Telegraph blíže neupřesněný zdroj. 

Mayová podle něj konzultovala vládní právníky, kteří jí řekli, že v její pravomoci je aktivovat článek 50 a zahájit proces vystoupení z Evropské unie bez hlasování parlamentu.

Voliči Spojeného království, kteří se referenda zúčastnili, schválili odchod z EU 23. června poměrem hlasů 52 procent pro a 48 procent proti. Mayová už řekla, že článek 50 nebude aktivovat před koncem roku, aby poskytla čas na přípravu strategie pro výstupní jednání s Bruselem.

Problému se ještě bude v říjnu věnovat nejvyšší soud, na který se s žádostí o stanovisko obrátila skupina právníků.

Theresa Mayová dává najevo, že bude tvrdohlavě a rázně prosazovat svou, jak je v tradici ženského premiérství v Británii zvykem, i kdyby se jí smáli.
 

Právě se děje

Další zprávy