Skripala otrávili dva muži, po útoku uprchli do Ruska. Jsou pod ochranou Putina, píše britský list

ČTK ČTK
3. 7. 2018 10:53
O pokrocích ve vyšetřování informoval britský deník The Sun, který se odkazuje na policejní zdroje.
Místo, kde došlo k otravě Skripalových.
Místo, kde došlo k otravě Skripalových. | Foto: Reuters

Londýn/Moskva - Bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, který byl v březnu na jihu Anglie přiotráven armádním jedem, se pokusili zavraždit dva muži. Dvojice měla následující ráno, 5. března, britské území opustit.

Napsal to britský list The Sun s odvoláním na zdroje britské policie Scotland Yard. Útočníci jsou teď podle listu v Rusku, údajně pod ochranou prezidenta Vladimira Putina.

Jejich jména britský list neuvádí, Scotland Yard prý žádné větší oznámení zatím nechystá. 

Britská policie je ale podle listu The Sun přesvědčena, že ve vyšetřování došlo k velkému průlomu. Soustřeďuje se teď prý na dvě "zájmové osoby", které mají téměř jistě kontakty v Rusku. 

Šestašedesátiletý Skripal a jeho dcera Julija útok přežili a po zhruba dvouměsíční léčbě je doktoři propustili z nemocnice v Salisbury. Londýn z odpovědnosti za útok obvinil ruské tajné služby, ale Moskva jakýkoli podíl na otravě popírá.

Podle expertů byl ruský pár otráven nervově paralytickou látkou známou jako Novičok, která se v období studené války vyráběla v Sovětském svazu.

Skripalovi se po propuštění skrývají na neznámém místě, spolupráci s ruskými úřady odmítli. Nejsou podle ruských médií ve spojení ani s příbuznými v Rusku, kteří se kontaktu domáhali.

Sestřenice Julije Skripalové Viktorija se opakovaně snažila získat britské vízum, aby mohla příbuzné v Británii navštívit. Žádost ale britské úřady zamítly.

Pětačtyřicetiletá Viktorija Skripalová teď chce podle ruské agentury Interfax odstartovat politickou kariéru. Jako kandidátku do zastupitelstva v ruské Jaroslavli ji na svůj volební seznam zařadila menší prokremelská strana Spravedlivé Rusko. Volby jsou naplánovány na počátek září.

Video: Léčba byla invazivní, bolestivá a depresivní, přiznala Skripalová

Skripalová natočila vzkaz: Léčba byla invazivní, bolestivá a depresivní | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy