Thajský král se nečekaně oženil. Vzal si svoji bodyguardku, vztah před svatbou tajili

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 5. 2019 18:17
Thajský král Mahá Vatčirálongkón se po téměř dvou a půl roku v úřadu dočká oficiální korunovace. Ceremonie potrvá celý víkend až do pondělí. Hlavní část programu - tedy korunovace - se uskuteční v sobotu. Krátce předtím ale panovník překvapil Thajce, když se počtvrté oženil.
Svatba nového královského páru. | Video: agentura AP

Vatčirálongkón se stal novým králem fakticky už v prosinci 2016, korunovace se ale kvůli dlouhému truchlení odložila. Thajci se zahalili do smutku po smrti panovníka Pchúmipchona Adunjadéta, který byl otcem současného krále. Šlo o nejdéle vládnoucího panovníka v této asijské zemi, na trůně seděl 70 let až do své smrti v roce 2016. Thajsko tak korunovaci zažívá poprvé za několik desítek let.

Thajci čekají před královským palácem na korunovaci krále, někteří v ruce třímají i panovníkův portrét.
Thajci čekají před královským palácem na korunovaci krále, někteří v ruce třímají i panovníkův portrét. | Foto: Reuters

Sobotní korunovace proběhne za zavřenými dveřmi bangkockého paláce Dusit, kde Vatčirálongkón sídlí. Slavnost ale budou živě přenášet televizní stanice. Už v pátek se před palácem srocovaly zástupy lidí a v ulicích Bangkoku byly umístěny televizní obrazovky. Thajci se také oblékají do žluté barvy, která v zemi symbolizuje pondělí - den, kdy se Vatčirálongkón narodil. 

V neděli vykročí do ulic průvod více než tisícovky příslušníků armády, při němž vojáci ponesou krále na zlatých nosítkách. V pondělí se pak panovník objeví na balkoně královského paláce v Bangkoku a přijme zahraniční diplomaty. 

Vatčirálongkón ale pár dní před korunovací zaskočil obyvatele, když se ve středu nečekaně oženil. Za svou choť pojal ženu, která se podílí na vedení jeho ochranky. Vztah s ní ještě donedávna odmítal veřejně přiznat. Svatba bez jakéhokoliv předchozího oznámení proběhla v paláci Dusit.

O obřadu informoval jako první thajský list Royal Gazette a ve středu večer odvysílaly všechny televizní kanály v zemi záběry z ceremonie. Na nich byli kromě svatebčanů další členové královské rodiny, poradci paláce nebo třeba premiér země Prajutch Čan-Oča. 

Šestašedesátiletý panovník si vzal za ženu Sutchidu Vatčirálongkón, za svobodna Tidčaj. Ta už prostředí královského paláce dobře znala, avšak z nižší pozice, než jakou je královna. V roce 2013 začala pracovat v královské ochrance, o rok později povýšila na zástupkyni velitele.

V roce 2016 jí Mahá Vatčirálongkón udělil generálskou hodnost a od budoucího manžela si vysloužila i šlechtický titul dámy. 

Z letušky bodyguardkou 

Jinak se toho ale o nové královně moc neví, média si nejsou jistá ani jejím věkem. Údajně jí má být 46 let. Známo je také to, že než se připojila k ochrance, živila se jako letuška u thajských aerolinií Thai Airways International. Právě v letadle se měla seznámit s budoucím chotěm. 

Někteří pozorovatelé královské rodiny i některá média v minulosti  Vatčirálongkóna s jeho nyní už manželkou spojovali. Palác ale vztah nikdy nepotvrdil. 

Sutchida Vatčirálongkón, známá také pod přezdívkou "Nui", se například často objevovala na různých královských ceremoniích. Pár byl také opakovaně spatřen v Evropě při soukromých výletech. Podle hongkongského listu Asia Times je fotoaparáty zachytily třeba při nakupování v obchodním centru v Německu. Vatčirálongkón v Mnichově u Starnberského jezera vlastní honosné sídlo a nějakou dobu v zemi také žil.

Svatba nového královského páru se konala v Bangkoku.
Svatba nového královského páru se konala v Bangkoku. | Foto: Reuters

Královna Sutchida nechyběla ani na pohřbu otce svého manžele v říjnu 2017. Smrt Adunjadéta mnoho Thajců zasáhla. Panovník se těšil nesmírné úctě a oblibě. U politiků měl velkou autoritu, i když nedisponoval prakticky žádnou politickou mocí.

Tři rozvody, stovky milenek

Vatčirálongkón, jediný syn Adunjadéta, není u Thajců tak populární jako jeho rodič. Vinu na tom nese i panovníkův osobní život, který se přinejmenším dříve nedržel striktních královských pravidel. Traduje se o něm, že žil lehkomyslný život, díky kterému si vysloužil pověst playboye se zálibou ve večírcích. Během těch měl mít poměr se stovkami žen. V minulosti se také neúspěšně pokusil o násilné získání trůnu.  

Kromě milenek stihl v minulosti vystřídat i tři manželky. Poprvé se oženil v pětadvaceti letech. Před aktuální bodyguardkou sdílel společnou domácnost s princeznou, herečkou a nakonec neurozenou ženou z chudších poměrů. 

I přestože Vatčirálongkón se netěší takové přízni obyvatel, otevřená diskuse o budoucnosti monarchie v Thajsku není možná, protože v zemi platí přísné zákony o urážce krále. Za porušení zákona, který se teď vztahuje i na novomanželku Vatčirálongkóna, hrozí vysoké tresty. Ty se navíc sčítají podle počtu urážek, za jednu může jít člověk do vězení až na 15 let.

Video: Před více než dvěma lety byl v Thajsku zpopelněn král Pchúmipchon Adunjadét, který zemřel v roce 2016

Thajský král byl zpopelněn ve zlatém krematoriu. Podívejte se na smuteční průvod | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy