Thajský král se nečekaně oženil. Vzal si svoji bodyguardku, vztah před svatbou tajili

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
2. 5. 2019 18:17
Thajský král Mahá Vatčirálongkón se po téměř dvou a půl roku v úřadu dočká oficiální korunovace. Ceremonie potrvá celý víkend až do pondělí. Hlavní část programu - tedy korunovace - se uskuteční v sobotu. Krátce předtím ale panovník překvapil Thajce, když se počtvrté oženil.
Svatba nového královského páru. | Video: agentura AP

Vatčirálongkón se stal novým králem fakticky už v prosinci 2016, korunovace se ale kvůli dlouhému truchlení odložila. Thajci se zahalili do smutku po smrti panovníka Pchúmipchona Adunjadéta, který byl otcem současného krále. Šlo o nejdéle vládnoucího panovníka v této asijské zemi, na trůně seděl 70 let až do své smrti v roce 2016. Thajsko tak korunovaci zažívá poprvé za několik desítek let.

Thajci čekají před královským palácem na korunovaci krále, někteří v ruce třímají i panovníkův portrét.
Thajci čekají před královským palácem na korunovaci krále, někteří v ruce třímají i panovníkův portrét. | Foto: Reuters

Sobotní korunovace proběhne za zavřenými dveřmi bangkockého paláce Dusit, kde Vatčirálongkón sídlí. Slavnost ale budou živě přenášet televizní stanice. Už v pátek se před palácem srocovaly zástupy lidí a v ulicích Bangkoku byly umístěny televizní obrazovky. Thajci se také oblékají do žluté barvy, která v zemi symbolizuje pondělí - den, kdy se Vatčirálongkón narodil. 

V neděli vykročí do ulic průvod více než tisícovky příslušníků armády, při němž vojáci ponesou krále na zlatých nosítkách. V pondělí se pak panovník objeví na balkoně královského paláce v Bangkoku a přijme zahraniční diplomaty. 

Vatčirálongkón ale pár dní před korunovací zaskočil obyvatele, když se ve středu nečekaně oženil. Za svou choť pojal ženu, která se podílí na vedení jeho ochranky. Vztah s ní ještě donedávna odmítal veřejně přiznat. Svatba bez jakéhokoliv předchozího oznámení proběhla v paláci Dusit.

O obřadu informoval jako první thajský list Royal Gazette a ve středu večer odvysílaly všechny televizní kanály v zemi záběry z ceremonie. Na nich byli kromě svatebčanů další členové královské rodiny, poradci paláce nebo třeba premiér země Prajutch Čan-Oča. 

Šestašedesátiletý panovník si vzal za ženu Sutchidu Vatčirálongkón, za svobodna Tidčaj. Ta už prostředí královského paláce dobře znala, avšak z nižší pozice, než jakou je královna. V roce 2013 začala pracovat v královské ochrance, o rok později povýšila na zástupkyni velitele.

V roce 2016 jí Mahá Vatčirálongkón udělil generálskou hodnost a od budoucího manžela si vysloužila i šlechtický titul dámy. 

Z letušky bodyguardkou 

Jinak se toho ale o nové královně moc neví, média si nejsou jistá ani jejím věkem. Údajně jí má být 46 let. Známo je také to, že než se připojila k ochrance, živila se jako letuška u thajských aerolinií Thai Airways International. Právě v letadle se měla seznámit s budoucím chotěm. 

Někteří pozorovatelé královské rodiny i některá média v minulosti  Vatčirálongkóna s jeho nyní už manželkou spojovali. Palác ale vztah nikdy nepotvrdil. 

Sutchida Vatčirálongkón, známá také pod přezdívkou "Nui", se například často objevovala na různých královských ceremoniích. Pár byl také opakovaně spatřen v Evropě při soukromých výletech. Podle hongkongského listu Asia Times je fotoaparáty zachytily třeba při nakupování v obchodním centru v Německu. Vatčirálongkón v Mnichově u Starnberského jezera vlastní honosné sídlo a nějakou dobu v zemi také žil.

Svatba nového královského páru se konala v Bangkoku.
Svatba nového královského páru se konala v Bangkoku. | Foto: Reuters

Královna Sutchida nechyběla ani na pohřbu otce svého manžele v říjnu 2017. Smrt Adunjadéta mnoho Thajců zasáhla. Panovník se těšil nesmírné úctě a oblibě. U politiků měl velkou autoritu, i když nedisponoval prakticky žádnou politickou mocí.

Tři rozvody, stovky milenek

Vatčirálongkón, jediný syn Adunjadéta, není u Thajců tak populární jako jeho rodič. Vinu na tom nese i panovníkův osobní život, který se přinejmenším dříve nedržel striktních královských pravidel. Traduje se o něm, že žil lehkomyslný život, díky kterému si vysloužil pověst playboye se zálibou ve večírcích. Během těch měl mít poměr se stovkami žen. V minulosti se také neúspěšně pokusil o násilné získání trůnu.  

Kromě milenek stihl v minulosti vystřídat i tři manželky. Poprvé se oženil v pětadvaceti letech. Před aktuální bodyguardkou sdílel společnou domácnost s princeznou, herečkou a nakonec neurozenou ženou z chudších poměrů. 

I přestože Vatčirálongkón se netěší takové přízni obyvatel, otevřená diskuse o budoucnosti monarchie v Thajsku není možná, protože v zemi platí přísné zákony o urážce krále. Za porušení zákona, který se teď vztahuje i na novomanželku Vatčirálongkóna, hrozí vysoké tresty. Ty se navíc sčítají podle počtu urážek, za jednu může jít člověk do vězení až na 15 let.

Video: Před více než dvěma lety byl v Thajsku zpopelněn král Pchúmipchon Adunjadét, který zemřel v roce 2016

Thajský král byl zpopelněn ve zlatém krematoriu. Podívejte se na smuteční průvod | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy