Thajsko zažívá boom změny pohlaví. Není to ale bez rizika

ČTK ČTK
15. 3. 2015 19:28
Až 80 procent zájemců o změnu pohlaví jsou cizinci. Pacienti si jsou dobře vědomi následků, jako je poranění střeva, močového měchýře nebo riziko rakoviny důsledkem doživotního užívání hormonů.
Foto: Thinkstock

Bangkok - Pónnapchát Čúčartová nemůže zapomenout na své první okamžiky jako žena. "Když jsem otevřela oči, pomyslela jsem si: Teď je ze mě nový člověk." Tato osmatřicetiletá transsexuálka z Thajska se před deseti lety rozhodla udělat zásadní krok a podstoupila změnu pohlaví. "Vždy jsem se cítila jako dívka, která se narodila ve špatném těle," říká. Nyní je šťastná. Strach z operace prý neměla, starosti si dělala jen kvůli narkóze.

Thajsko je už léta centrem právě takových operací. Zdejší lékaři jsou zpravidla dobře vzdělaní a náklady i přes vysoký standard jsou relativně nízké. K tomu jsou Thajci považováni za celkem tolerantní: do začátku minulého století byla všeobecně uznávána tři pohlaví: mužské, ženské a mužsko-ženské, napsali loni thajští specialisté na změnu pohlaví na jednom komerčním vědeckém portálu. Takzvaní kathoeyové - muži, kteří chtějí žít jako ženy - jsou ve společnosti alespoň povrchně přijímáni.

Plastický chirurg Gríchart Pónsinsirirak z bangkocké nemocnice Janchí ročně změní pohlaví asi 180 lidem. Podle odhadů je v Bangkoku okolo dvaceti renomovaných specialistů. Informace ohledně toho, kolik operací vedoucí ke změně pohlaví thajští chirurgové každý rok provedou, ale neexistují, říká Sanguan Kunapón z Thajského svazu pro plastickou chirurgii.

Tchipnara Petrapitčanonová je z výsledků operace nadšená. "Jsem daleko sebevědomější," říká tato devětadvacetiletá žena. "Teď nosím bikini a když se podívám do zrcadla, vidím ženu," pochvaluje si.

Chirurg Pónsinsirirak tvrdí, že jeho pacientky jsou spokojené. Jedna z nich mu vyprávěla, že po operaci žádný z jejích sexuálních partnerů nepoznal, že dřív bývala muž, říká s neskrývanou hrdostí. Nicméně jedno žádný lékař nezmění: po změně pohlaví nemohou mít ženy děti, a to může ve vztahu představovat problém. "Je mi jasné, že žádný heterosexuální muž nezůstane s kathoey navždy," říká Pónnapchát Čúčartová. "Jednou řekne: chci normální život s dívkou, chci děti, nazdar,".

Změnu pohlaví mohou podle agentury DPA podstoupit jen pacienti, kteří prokážou, že minimálně rok žili jako ženy. Pacienti ze zahraničí potřebují podle Pónsinsiriraka navíc k posudku místního psychologa ještě zprávu od tohoto specialisty z domova. Více než 80 procent pacientů nemocnice Janchí pochází ze zahraničí, zejména z Jižní Koreje, Japonska, Tchaj-wanu, ale i ze Západu, říká Pónsinsirirak. Že převahu mají klienti z ciziny, potvrzuje i Kunapón.

Některé operace jsou velmi nepovedené

Operace, při níž se z muže stává žena, stojí na Pónsinsirirakově klinice 6500 až 8900 eur (179 tisíc až 245 tisíc korun). V menších nemocnicích, které nemají takové renomé, se ale proměna dá pořídit už za asi 1300 eur (36 tisíc korun).
Vlastní zákrok trvá tři až osm hodin, pak následuje asi dvoutýdenní pobyt v nemocnici. Díky moderním metodám v transplantaci kůže zůstává zachován cit i po operaci. Výsledek přesvědčí i co se týče estetiky, myslí si Pónsinsirirak. "Je to umění," říká.

Mnoho nemocnic nabízí i zákroky jako je zvětšení prsů, odstranění ochlupení nebo operace měnící polohu hlasu. Ale operace samozřejmě není bez rizika - kromě problémů s hojením ran může dojít k poranění střeva, močového měchýře nebo močové trubice. Doživotní hormonální terapie může zvýšit riziko vzniku rakoviny. Většina pacientů ale přichází na kliniku dobře informovaná, říká Kunapón.

Přesto se stále objevují případy fušeřiny. Ke Pónsinsirirakovi přicházejí pacientky s jizvami a infekcemi. Většinou se mu prý podaří problém odstranit, ale na to, aby vše vypadalo přirozeně, je často pozdě. Stále funguje mnoho klinik s nízkými standardy. "Žádná změna pohlaví není stejná. Některé jsou velmi nepovedené."

 

Právě se děje

Další zprávy