Oblíbená turistická atrakce končí. Tygří chrám opustí všech 137 šelem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
31. 5. 2016 18:42
Za poplatek se návštěvníci mohli procházet mezi krotkými šelmami, které byly přivázané k řetězům, a nechat se s nimi vyfotit. Ochránci zvířat tento byznys dlouho kritizovali. Thajský úřad na ochranu divoké zvěře získal soudní příkaz, na jehož základě začal se stěhováním tygrů do záchranných stanic. Mniši jsou obviněni z nezákonného chování divoké zvěře a týrání zvířat.
V takzvaném Tygřím chrámu žilo s mnichy celkem 137 kočkovitých šelem.
V takzvaném Tygřím chrámu žilo s mnichy celkem 137 kočkovitých šelem. | Foto: Reuters

Bangkok - Thajské úřady v pondělí začaly s přesunem tygrů z takzvaného "Tygřího chrámu", který je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v zemi.

Foto: Reuters

Buddhističtí mniši v klášteře Wat Pha Luang Ta Bua chovali celkem 137 tygrů. Kočkovité šelmy byly přivázané k řetězům, aby se kolem nich mohli volně pohybovat turisté, nechat se s nimi vyfotit a případně je i nakrmit.

Obyvatelé chrámu vybírali od návštěvníků poplatky, které měly putovat na péči o tygry.

Spící tygr pod sedativy v kleci na přepravu.
Spící tygr pod sedativy v kleci na přepravu. | Foto: Reuters

Ochránci zvířat však poukazovali na špatný zdravotní stav šelem. Úřady se proto již několikrát pokusily zvířata zachránit.

V pondělí na místo dorazili lidé z Úřadu pro ochranu divoké zvěře (WCO), ovšem šelmy byly volně puštěné, aby se inspektoři nemohli na půdu kláštera dostat.

Turista pózuje vedle uspaného tygra.
Turista pózuje vedle uspaného tygra. | Foto: Reuters

"Když náš veterinární tým přijel, tygři se potulovali všude kolem," řekl CNN ředitel WCO Teunjai Noochdumrong. "Vypadá to, že záměrně pustili tygry ven, aby nám zabránili v naší práci."

Obyvatelé kláštera čelí obvinění z obchodování s volně žijícími zvířaty, nelegálního chovu tygrů a jejich týráni. Mniši to samozřejmě popírají a zpočátku odmítli divoké šelmy vydat.

Klece připravené pro přepravu tygrů.
Klece připravené pro přepravu tygrů. | Foto: Reuters

Aby mohla proběhnout operace, které se účastní podle BBC celkem na 1000 lidí, bylo zapotřebí soudního příkazu.

Ojedinělá atrakce, kterou buddhistický klášter návštěvníkům nabízel, je již dlouhou dobu cílem kritiky ochránců zvířat. Thajské úřady čelí velkému tlaku na její uzavření také kvůli několika útokům na turisty, ke kterým v minulosti došlo.

Foto: Reuters

Mniši dostali povolení na "ubytování" tygrů v roce 2001, a to pod podmínkou, že je nebudou rozmnožovat a nebudou se na nich obohacovat. Návštěvníci ale za vstup mezi šelmy museli platit.

Tygrům navíc nikdo nebránil se množit a podle WCO mnozí z nich trpí chronickými poruchami a někteří jsou například zcela slepí. Divoké kočky budou během následujícího týdne přesunuty do záchranných stanic. Prozatím se podařilo přestěhovat pouze tři.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy