Projděte si náročné záchranné operace. Na Kamčatce vysvobozovali posádku ponorky, v Chile 33 horníků

Zahraničí Zahraničí
6. 7. 2018 20:10
Thajští záchranáři nyní pracují na vysvobození třináctičlenné skupiny, která uvázla v jeskynním komplexu na severu země. K chlapcům se už dostalo jídlo a pití, ale hrozí, že v podzemí ještě dlouho budou. Není to poprvé, kdy svět s napětím sleduje náročnou záchrannou operaci. Připomeňte si podobné případy z minulosti.
Foto: Reuters

Chiang Rai, Thajsko, 2018

Jeskyně Tham Luang Nang Non, která leží v nejsevernější thajské provincii Chiang Rai, vězní od předminulé soboty třináct lidí. Fotbalový tým, který tvoří dvanáct chlapců ve věku 11 až 16 let a pětadvacetiletý trenér, tu uvázl kvůli povodním. Voda fotbalistům zablokovala cestu ven.

Potápěči skupinu objevili po devíti dnech a v současné době zvažují, jak ji bezpečně vyprostit. Zatím vítězí varianta, že fotbalisty naučí se potápět. Skupina už s výcvikem ve středu dokonce začala. Zejména zahraniční experti ale upozorňují, že jde o velmi riskantní možnost.

Thajci vkládají naději také do toho, že opadne voda. Tato země v jihovýchodní Asii ale tradičně zažívá dlouhé období mohutných dešťů, které může trvat až do podzimu. Hladina vody tak naopak může ještě stoupnout. 

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy