Projděte si náročné záchranné operace. Na Kamčatce vysvobozovali posádku ponorky, v Chile 33 horníků

Zahraničí Zahraničí
6. 7. 2018 20:10
Thajští záchranáři nyní pracují na vysvobození třináctičlenné skupiny, která uvázla v jeskynním komplexu na severu země. K chlapcům se už dostalo jídlo a pití, ale hrozí, že v podzemí ještě dlouho budou. Není to poprvé, kdy svět s napětím sleduje náročnou záchrannou operaci. Připomeňte si podobné případy z minulosti.
Foto: Reuters

Chiang Rai, Thajsko, 2018

Jeskyně Tham Luang Nang Non, která leží v nejsevernější thajské provincii Chiang Rai, vězní od předminulé soboty třináct lidí. Fotbalový tým, který tvoří dvanáct chlapců ve věku 11 až 16 let a pětadvacetiletý trenér, tu uvázl kvůli povodním. Voda fotbalistům zablokovala cestu ven.

Potápěči skupinu objevili po devíti dnech a v současné době zvažují, jak ji bezpečně vyprostit. Zatím vítězí varianta, že fotbalisty naučí se potápět. Skupina už s výcvikem ve středu dokonce začala. Zejména zahraniční experti ale upozorňují, že jde o velmi riskantní možnost.

Thajci vkládají naději také do toho, že opadne voda. Tato země v jihovýchodní Asii ale tradičně zažívá dlouhé období mohutných dešťů, které může trvat až do podzimu. Hladina vody tak naopak může ještě stoupnout. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy