Thajsko hlásí zraněné při demonstracích proti volbám

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2014 21:30
Lehké střelné zranění na noze utrpěl i slavný válečný fotograf James Nachtwey.
Demonstrace pořádané proti nedělním volbám už nejsou poklidné.
Demonstrace pořádané proti nedělním volbám už nejsou poklidné. | Foto: Reuters

Bangkok - Nejméně sedm lidí v sobotu utrpělo zranění v Bangkoku dnes během násilností mezi provládními a protivládními demonstranty. Zraněn byl také americký fotoreportér. Podle očitých svědků bylo slyšet desítky výstřelů a nejméně dvě exploze, létaly kameny i zápalné lahve. Násilí vypuklo v severní čtvrti, která je baštou režimu a kde jeho přívrženci demonstrovali za neblokování nedělních voleb, jak se o to snaží část opozice.

Potyčky varovnými výstřely do vzduchu ukončily bezpečnostní síly. Především ozbrojení demonstranti z místě střetů utekli. "Úřady byly s to dostat dnešní střety rychle pod kontrolu a situace se nyní zlepšila," řekl představitel bezpečnostních složek.

V ulicích Bangkokuv sobotu opět demonstrovali lidé proti nedělním parlamentním volbám, které podle opozice nevrátí Thajsku politickou stabilitu. Úřady si podle agentury Reuters stěžují, že protivládní demonstranti někde blokují distribuci volebních lístků.

Při násilnostech utrpěl střelné zranění na noze i slavný americký válečný fotograf James Nachtwey. Rána ale nebyla vážná a fotograf, který působil na bojištích v Afghánistánu, Iráku či Bosně, tak po ošetření pokračoval v práci

Protivládní demonstranti žádají rezignaci premiérky Jinglak Šinavatrové a dosazení nevoleného orgánu, který by přijal volební a další politické reformy. Největší opoziční uskupení Demokratická strana volby, které nemá šanci vyhrát, bojkotuje. Vyzvala ale své příznivce, aby nepoužívali žádné násilí.

"Lidé neuzavřou volební místa, ale budou demonstrovat na silnicích. Budou demonstrovat klidně, mírumilovně, bez násilí. Neuděláme nic, co by zabránilo lidem jít volit," řekl podle Reuters v pátek večer předák protivládních demonstrantů Suthep Thaugsuban.

Úřady se ale obávají možných násilností a na víkend mobilizovaly kolem 130 000 policistů, kteří mají chránit 93 500 volebních místností v zemi.

Podle webu BBC obklíčili v pátek účastníci protestů nejméně jeden úřad v metropoli Bangkoku a několik dalších na jihu země, aby znemožnili distribuci hlasovacích lístků. V uplynulých týdnech odpůrci režimu premiérky Šinavatrové rovněž bránili registraci kandidátů pro volby.

Zatímco v severních a východních provinciích, jež jsou baštou klanu Šinavatrových, se hlasování podle předpokladů uskuteční bez větších potíží, v metropoli Bangkoku a na jihu země lze očekávat nepokoje.

Opozice obviňuje vládu z korupce a také z toho, že ji z exilu v Dubaji na dálku řídí expremiér a bratr současné předsedkyně vlády Tchaksin Šinavatra. Miliardář Šinavatra byl v roce 2006 svržen vojenským převratem a od roku 2008 žije v zahraničí, aby se nemusel zodpovídat z obvinění z korupce a zneužití moci.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy