Thajsko deportovalo Čecha, který měl vědomě šířit HIV. V letadle ho hlídají policisté

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 1. 2017 12:37
Thajská policie v úterý deportovala Čecha, kterého zadržela na základě českého zatykače pro podezření z vědomého šíření viru HIV. České velvyslanectví v Bangkoku se k případu odmítlo vyjádřit. Muže zatkla thajská policie minulý týden na ostrově Pchúket. Ve čtvrtek mu soud na Pchúketu udělil pokutu tisíc bátů (asi 700 Kč) za překročení povolené délky pobytu a měsíční vězení s jednoročním odkladem. Čech se údajně v září 2013 dozvěděl, že je HIV pozitivní, přesto o tom neinformoval žádného svého sexuálního partnera. Policisté také zjistili, že v Česku měl styk nejméně s 23 muži. Nejmladšímu z nich bylo v době styku 13 let. Obviněnému hrozí až 12 let vězení.
Čech se údajně v září 2013 dozvěděl, že je HIV pozitivní.
Čech se údajně v září 2013 dozvěděl, že je HIV pozitivní. | Foto: ČTK

Bangkok/Praha – Čecha Zdeňka Pfeifera, který byl zadržen v Thajsku na základě českého zatykače pro podezření z vědomého šíření viru HIV, deportovala v úterý thajská policie. Informovala o tom agentura AP. České velvyslanectví v Bangkoku sdělilo, že se k případu nebude vyjadřovat.

Na letiště doprovodil zatčeného českého občana šéf thajského imigračního úřadu Nattón Prochsuntchón a vedoucí konzulárního a vízového úseku českého velvyslanectví v Bangkoku Jaroslav Zamazal, uvedl thajský list The Nation. Na videu agentury AP bylo vidět Pfeifera, jak je s hygienickou rouškou na obličeji eskortován z policejního auta k letištnímu terminálu.

Podle informací Aktuálně.cz z Thajska doprovázejí čtyři čeští policisté, v Praze by měl přistát ještě v úterý večer, bude pak převezen rovnou do cely.

"Pracovali jsme na tom případu několik týdnů, až jsme dostali tip od jednoho z občanů, který vedl k zatčení podezřelého," prohlásil Prochsuntchón.

Pfeifera zatkla thajská policie minulý týden na ostrově Pchúket. České úřady muže viní z vědomého šíření viru HIV způsobujícím nemoc AIDS. Ve čtvrtek mu soud na Pchúketu udělil pokutu za překročení povolené délky pobytu. Pfeiferovi vypršelo vízum v roce 2015 a k nedodržení podmínek pobytu se přiznal. Dostal pokutu ve výši 1000 bátů (zhruba 700 Kč). Také byl odsouzen k měsíčnímu vězení s jednoročním odkladem.

Thajské úřady začaly po devětačtyřicetiletém Pfeiferovi pátrat po upozornění Interpolu. Podezřelý se údajně dozvěděl v září 2013, že je HIV pozitivní, přesto o tom neinformoval žádného svého sexuálního partnera. Při vyšetřování policisté zjistili, že v ČR měl styk minimálně s 23 muži. Nejmladšímu z nich bylo v době styku 13 let. Česká policie už dříve oznámila, že Pfeifera viní z těžké újmy na zdraví; hrozí mu až 12 let vězení.

S dalšími partnery měl Pfeifer podle thajského tisku intimní styk také v Thajsku. Thajskápolicie nicméně uvedla, že nikdo z nich zatím nepodal stížnost.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy