Thajsko deportovalo Čecha, který měl vědomě šířit HIV. V letadle ho hlídají policisté

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 24. 1. 2017 12:37
Thajská policie v úterý deportovala Čecha, kterého zadržela na základě českého zatykače pro podezření z vědomého šíření viru HIV. České velvyslanectví v Bangkoku se k případu odmítlo vyjádřit. Muže zatkla thajská policie minulý týden na ostrově Pchúket. Ve čtvrtek mu soud na Pchúketu udělil pokutu tisíc bátů (asi 700 Kč) za překročení povolené délky pobytu a měsíční vězení s jednoročním odkladem. Čech se údajně v září 2013 dozvěděl, že je HIV pozitivní, přesto o tom neinformoval žádného svého sexuálního partnera. Policisté také zjistili, že v Česku měl styk nejméně s 23 muži. Nejmladšímu z nich bylo v době styku 13 let. Obviněnému hrozí až 12 let vězení.
Čech se údajně v září 2013 dozvěděl, že je HIV pozitivní.
Čech se údajně v září 2013 dozvěděl, že je HIV pozitivní. | Foto: ČTK

Bangkok/Praha – Čecha Zdeňka Pfeifera, který byl zadržen v Thajsku na základě českého zatykače pro podezření z vědomého šíření viru HIV, deportovala v úterý thajská policie. Informovala o tom agentura AP. České velvyslanectví v Bangkoku sdělilo, že se k případu nebude vyjadřovat.

Na letiště doprovodil zatčeného českého občana šéf thajského imigračního úřadu Nattón Prochsuntchón a vedoucí konzulárního a vízového úseku českého velvyslanectví v Bangkoku Jaroslav Zamazal, uvedl thajský list The Nation. Na videu agentury AP bylo vidět Pfeifera, jak je s hygienickou rouškou na obličeji eskortován z policejního auta k letištnímu terminálu.

Podle informací Aktuálně.cz z Thajska doprovázejí čtyři čeští policisté, v Praze by měl přistát ještě v úterý večer, bude pak převezen rovnou do cely.

"Pracovali jsme na tom případu několik týdnů, až jsme dostali tip od jednoho z občanů, který vedl k zatčení podezřelého," prohlásil Prochsuntchón.

Pfeifera zatkla thajská policie minulý týden na ostrově Pchúket. České úřady muže viní z vědomého šíření viru HIV způsobujícím nemoc AIDS. Ve čtvrtek mu soud na Pchúketu udělil pokutu za překročení povolené délky pobytu. Pfeiferovi vypršelo vízum v roce 2015 a k nedodržení podmínek pobytu se přiznal. Dostal pokutu ve výši 1000 bátů (zhruba 700 Kč). Také byl odsouzen k měsíčnímu vězení s jednoročním odkladem.

Thajské úřady začaly po devětačtyřicetiletém Pfeiferovi pátrat po upozornění Interpolu. Podezřelý se údajně dozvěděl v září 2013, že je HIV pozitivní, přesto o tom neinformoval žádného svého sexuálního partnera. Při vyšetřování policisté zjistili, že v ČR měl styk minimálně s 23 muži. Nejmladšímu z nich bylo v době styku 13 let. Česká policie už dříve oznámila, že Pfeifera viní z těžké újmy na zdraví; hrozí mu až 12 let vězení.

S dalšími partnery měl Pfeifer podle thajského tisku intimní styk také v Thajsku. Thajskápolicie nicméně uvedla, že nikdo z nich zatím nepodal stížnost.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy