Thajsko deportovalo Čecha, který měl vědomě šířit HIV. V letadle ho hlídají policisté

ČTK Domácí ČTK , Domácí
Aktualizováno 24. 1. 2017 12:37
Thajská policie v úterý deportovala Čecha, kterého zadržela na základě českého zatykače pro podezření z vědomého šíření viru HIV. České velvyslanectví v Bangkoku se k případu odmítlo vyjádřit. Muže zatkla thajská policie minulý týden na ostrově Pchúket. Ve čtvrtek mu soud na Pchúketu udělil pokutu tisíc bátů (asi 700 Kč) za překročení povolené délky pobytu a měsíční vězení s jednoročním odkladem. Čech se údajně v září 2013 dozvěděl, že je HIV pozitivní, přesto o tom neinformoval žádného svého sexuálního partnera. Policisté také zjistili, že v Česku měl styk nejméně s 23 muži. Nejmladšímu z nich bylo v době styku 13 let. Obviněnému hrozí až 12 let vězení.
Čech se údajně v září 2013 dozvěděl, že je HIV pozitivní.
Čech se údajně v září 2013 dozvěděl, že je HIV pozitivní. | Foto: ČTK

Bangkok/Praha – Čecha Zdeňka Pfeifera, který byl zadržen v Thajsku na základě českého zatykače pro podezření z vědomého šíření viru HIV, deportovala v úterý thajská policie. Informovala o tom agentura AP. České velvyslanectví v Bangkoku sdělilo, že se k případu nebude vyjadřovat.

Na letiště doprovodil zatčeného českého občana šéf thajského imigračního úřadu Nattón Prochsuntchón a vedoucí konzulárního a vízového úseku českého velvyslanectví v Bangkoku Jaroslav Zamazal, uvedl thajský list The Nation. Na videu agentury AP bylo vidět Pfeifera, jak je s hygienickou rouškou na obličeji eskortován z policejního auta k letištnímu terminálu.

Podle informací Aktuálně.cz z Thajska doprovázejí čtyři čeští policisté, v Praze by měl přistát ještě v úterý večer, bude pak převezen rovnou do cely.

"Pracovali jsme na tom případu několik týdnů, až jsme dostali tip od jednoho z občanů, který vedl k zatčení podezřelého," prohlásil Prochsuntchón.

Pfeifera zatkla thajská policie minulý týden na ostrově Pchúket. České úřady muže viní z vědomého šíření viru HIV způsobujícím nemoc AIDS. Ve čtvrtek mu soud na Pchúketu udělil pokutu za překročení povolené délky pobytu. Pfeiferovi vypršelo vízum v roce 2015 a k nedodržení podmínek pobytu se přiznal. Dostal pokutu ve výši 1000 bátů (zhruba 700 Kč). Také byl odsouzen k měsíčnímu vězení s jednoročním odkladem.

Thajské úřady začaly po devětačtyřicetiletém Pfeiferovi pátrat po upozornění Interpolu. Podezřelý se údajně dozvěděl v září 2013, že je HIV pozitivní, přesto o tom neinformoval žádného svého sexuálního partnera. Při vyšetřování policisté zjistili, že v ČR měl styk minimálně s 23 muži. Nejmladšímu z nich bylo v době styku 13 let. Česká policie už dříve oznámila, že Pfeifera viní z těžké újmy na zdraví; hrozí mu až 12 let vězení.

S dalšími partnery měl Pfeifer podle thajského tisku intimní styk také v Thajsku. Thajskápolicie nicméně uvedla, že nikdo z nich zatím nepodal stížnost.

 

Právě se děje

Další zprávy