První tři dny byly nejhorší, popisují zachránění thajští chlapci. Trápil je hlad, teď se těší na KFC

"Cítím takový vděk," řekl otec jednoho z chlapců, kteří v červnu uvázli v jeskyni na severu Thajska.
Souhrnné video: Záchrana 12 chlapců a jejich trenéra z thajské jeskyně trvala celkem 18 dní | Video: Reuters, Asociated Press

Bangkok - V jeskyni na severu Thajska chtěli zůstat hodinu, původní plán se ale nakonec protáhl až na nekonečných sedmnáct dní. Nejnáročnější byly první tři dny. Nejenže mladíky trápily hlad a zima, také se jim špatně spalo a hlavně jim chyběla rodina.

Tak zní svědectví jednoho z chlapců, kteří na konci června uvázli v jeskyni spolu se svým fotbalovým trenérem a jejichž záchranu minulý týden sledoval celý svět.

Chlapci ale nemluví do médií přímo, doporučili jim to tak lékaři. Rozhovory by jinak u nich mohly vyvolat posttraumatickou stresovou poruchu. V tomto případě zastoupil mladého fotbalistu s přezdívkou Titan (vlastním jménem Chanin Wiboonrungrueng) jeho otec.

Třináct Thajců se vydalo do jeskyně 23. června, vydatné deště je ale nečekaně zahnaly hlouběji do jeskynního komplexu. Jak popsal Titanův otec v americké televizi CBS News, trenér začal plavat a snažil se najít cestu ven, ale vody stále přibývalo. Byla hluboká a přitékala příliš rychle. 

Titan byl nejmladším dítětem, které tým potápěčů z jeskynního komplexu Tcham Luang Nang Non vytáhl. Thajci s pomocí kolegů ze zahraničí dostali uvězněné lidi z jeskyně ve třech skupinách během tří dnů. Poslední pětici osvobodili v úterý 10. července. 

"Jsem dojatý. Kdyby děti neměly trenéra Akeho, nevím, jak by přežily," děkoval Titanův otec pětadvacetiletému fotbalovému trenérovi. Kromě něj pochválil taky tým potápěčů, který uvězněnou "třináctku" vysvobodil.

"Cítím takový vděk," dodal. 

Úřady chtěly vyčkat do října

Mezi záchranáři, kteří se na velmi složité operaci podíleli, byl i padesátiletý Jason Mallinson z Velké Británie. Podle něj by téměř určitě chlapci zemřeli, kdyby se thajské úřady rozhodly počkat se záchranou až na konec čtyřměsíčního monzunového období, tedy na říjen.

Když záchranáři chlapce 2. července našli, spustila se horlivá debata o tom, jaký je nejlepší způsob na jejich vysvobození. Jedna z variant zněla, že potápěči počkají do podzimu, až ustanou silné deště a voda opadne. 

Podle Mallinsona se ale úřady "probudily" potom, co v jeskyni zahynul jeden z potápěčů, který chlapcům doručoval zásoby kyslíku. Samotnému mu při cestě zpět kyslík došel. 

"Měli jsme extrémní štěstí. (…) Je potřeba uvědomit si, kolik dílků puzzle do sebe muselo zapadnout," popsal operaci australský potápěč Derek Anderson. Ten si záchranu předtím "nanečisto" zkoušel s několika dětmi v bazénu, napsal zpravodajský server ABC News

Pedofil, tvrdí Musk o potápěči

Pomoc při osvobozování nabídl také americký podnikatel Elon Musk se svou miniponorkou. Tu Thajci nakonec nevyužili a současně se objevily kritické hlasy, že Muskovi nešlo ani tak o záchranu chlapců jako o reklamu na vlastní byznys.

Za "senzační PR" to označil například britský potápěč Vern Unsworth. To si Musk nenechal líbit a v neděli Unswortha na Twitteru označil za pedofila, aniž by předložil nějaké důkazy. Později ale příspěvek smazal.

Potápěč pak pro americkou stanici CNN uvedl, že zvažuje žalobu.

Zachráněná třináctičlenná skupina se už několikátý den zotavuje v nemocnici. V sobotu se chlapci dozvěděli o smrti potápěče a podle pracovníka thajského ministerstva zdravotnictví je zpráva silně zasáhla.

V médiích se objevila i fotografie všech chlapců a kouče v nemocničním oblečení, jak stojí kolem portrétu zesnulého potápěče. Obrázek je doplněný o krátká dojemná psaní, která mu děti vzkázaly. 

Všechny mladíky by měli doktoři propustit ve čtvrtek. Pacienti se netají tím, že se těší kromě rodiny i na pořádné jídlo. Jak se chlapci nechali slyšet, chtějí si dát jídlo z řetězce rychlého občerstvení KFC, steak nebo sushi.

Video: V Thajsku se stal zázrak, záchranáře držel adrenalin, říká Čech, který pomáhal při evakuaci chlapců

Monzunové deště přišly o něco později, je to zázrak, že jsou všichni chlapci z jeskyně venku a v pořádku, říká hasič Petr Vodička | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 35 minutami

Slovenský nejvyšší soud bude rozhodovat o vraždě Kuciaka v červnu

Slovenský nejvyšší soud vypsal na polovinu června odvolací líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Informovala o tom mluvčí soudu Alexandra Važanová. Nejvyšší soud bude rozhodovat o trojici obžalovaných, dva další muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestání dlouholetým vězením.

Senát nejvyššího soudu projedná odvolání vůči verdiktu nižšího soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Vinným uznal Tomáše Szabóa, který svému bratranci Marčekovi podle obžaloby pomáhal nejen při vraždě novináře a jeho partnerky, ale i při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy