Thajsko zasáhlo proti pašování lidí. Obvinilo i policisty

ČTK ČTK
24. 7. 2015 8:05
Policie kromě 72 zadržených pátrá po dalších podezřelých osobách, některé z nich se mohou podle úřadů skrývat i v zahraničí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

BangkokThajské úřady obvinily 72 osob ze zapojení do pašování lidí. K vznesení obvinění přikročily jen několik dní před tím, než v pondělí Spojené státy zveřejní oficiální zprávu o thajském boji proti pašování lidí, informovala dnes agentura Reuters.

Bangkok zahájil rozsáhlé vyšetřování obchodu s lidmi poté, co se letos v květnu našlo 26 těl pohřbených v mělkých hrobech v džungli nedaleko hranice Thajska s Malajsií.

Kromě osob, které už policie zadržela, vydala zatykač na dalších 45 podezřelých; část z nich se podle thajských úřadů může skrývat v zahraničí. Mezi zadrženými a obviněnými je i několik thajských úředníků, jeden vojenský důstojník a čtyři policisté.

Akce thajských bezpečnostních sil proti pašování lidí ale vyústila v rozsáhlou uprchlickou krizi. Pašeráci začali z obavy před dopadením houfně opouštět lodě plné uprchlíků, které raději nechávali napospas moři, než aby s nimi riskovali zakotvit u thajských břehů.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy