reklama
 
 

Thajsko: 9 bomb, 2 mrtví, 30 zraněných

1. 1. 2007 6:30
Bangkok - V centru thajské metropole během příprav na oslavy Nového roku vybuchlo postupně devět náloží. V péči lékařů skončilo i několik turistů.

Do jedné z mešit na severu Thajska dnes brzy ráno našeho času vhodili neznámí útočníci menší nálož.

Při výbuchu byl zraněn jeden člověk.

Útok přichází jen několik hodin poté, co thajským hlavním městem Bangkokem otřáslo devět explozí. Úřady dnes také navýšily počet obětí těchto útoků, k nimž se zatím nikdo nepřihlásil, na tři.

Podle bezpečnostních sil nicméně patrně dnešní ranní atak nesouvisel s nedělní sérií v metropoli, kvůli nimž tamní úřady zrušily novoroční oslavy.

Češi zranění nejsou

Po explozích zůstali na ulicích také víc než tři desítky raněných. Podle agentury AFP bylo při posledním ze série devíti výbuchů zraněno devět cizinců - dva Britové, dva Srbové, Američan a dva Maďaři byli hospitalizováni. Další dva Maďaři byli po ošetření z nemocnice propuštěni.

Češi či Slováci mezi zraněnými podle dosavadních zpráv nejsou.

Úřady v reakci na atentáty zrušily veřejné oslavy příchodu Nového roku, do ulic hlavního města vyrazili policisté a vojáci a obsadili klíčové křižovatky a silnice.

K odpovědnosti za útoky se stále nikdo nepřihlásil.

Nákupní centrum i přístav

K první z explozí došlo v centru hlavního města poblíž Památníku vítězství kolem 17:30 místního času (11:30 SEČ). O dalších pěti výbuších v jiných částech Bangkoku informovala média krátce nato.

Podle BBC výbuchy zazněly vždy zhruba po 90 minutách, dva incidenty se odehrály na policejních stanovištích.

Jedna z náloží byla umístěna pod sedadlem autobusové zastávky poblíž nákupního centra. Zranila 15 lidí, z toho dva těžce. Trhavina byla umístěna také v odpadkovém koši na trhu poblíž přístavu, její výbuch zranil pět lidí, včetně desetiletého chlapce.

Nedlouho před půlnocí (po 18:00 SEČ) pak thajskou metropolí otřásly další tři výbuchy, při nichž bylo zraněno jedenáct lidí.

Policie: nejde o islamisty

Policie incidenty stále vyšetřuje. Její mluvčí řekl televizní síti iTV, že vyšetřovatelé zkoumali dalších šest podezřelých zásilek, nalezených na různých místech v hlavním městě.

Reportér BBC v Bangkoku Jonathan Head uvedl, že se zatím nezdá, že by výbuchy měly nějaký jednotný cíl. Podle něj jsou incidenty vyšetřovány jako "vnitřní záležitost" - to naznačuje, že zatím nejsou připisovány muslimským radikálům z jihu země. Jednou z verzí tudíž zatím je, že bomby nachystali odpůrci současné vojenské vlády, která v září svrhla premiéra Tchaksina Šinavatru.autor: Red Zah, BBC, ČTK | 1. 1. 2007 6:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama