Thajské povstání v troskách: Vůdci se po útoku vzdali

Reuters Reuters
19. 5. 2010 11:48
Vláda se rozhodla zakročit proti povstalcům v červených košilích silou
Foto: Reuters

Bangkok - Vůdcové povstání opozičních "rudých košil" se dnes v Thajsku vzdali armádě, která vzala útokem barikády zřízené v centru hlavního města země. Místní televize následně odvysílala záběry, na kterých je čtveřice opozičních předáků odváděna k sídlu bezpečnostních sil.

Premiér Apchisit Vedžadžíva v Bangkoku následně vyhlásil zákaz vycházení. Má platit od dnešních osmi hodin večerních místního času (15.00 SELČ) do čtvrtečních šesti hodin ranních (01.00 SELČ).

"Omlouvám se vám všem, ale nechceme, aby zahynulo více lidí. Jsem z toho také zdrcený. Vzdáme se," citovala agentura Reuters opozičního předáka Jatuporna Prompana.

Zklamaní příznivci opozice dnes zaútočili na obchody v centru města. Jeden z obřích obchodních domů byl údajně zapálen. Armádní mluvčí oznámil, že vojáci útok proti povstaleckému táboru nakrátko pozastavili, aby umožnili tisícům osob oblast opustit.

Na severovýchodě Thajska jsou dnes hlášeny nepokoje z měst Udonu a Khon Kaenu, kde opozice obsadila místní radnice. 

Nepřetržitá střelba

Vojáci brzy ráno prorazili barikády, které obklopují povstaleckou zónu, a pronikli dovnitř.

Při střetech zatím zahynuli nejméně čtyři lidé, hlásí agentura Reuters. Dalších padesát bylo zraněno.

Mezi mrtvými mají být i nejméně dva novináři, jeden je údajně italský fotograf. Zprávy o mrtvých a raněných se ale různí.

Z centra města se podle svědků od rána ozývala nepřetržitá střelba.

Vojáci s transportéry

Thajská vláda oznámila, že někteří velitelé povstalců už z města utekli. Armáda ovládla park Lumpini, který se nachází v jižní části povstalecké zóny.

Do vojenské operace se podle vládních zdrojů zapojilo několik stovek vojáků podporovaných obrněnými transportéry.

Hnutí červených košil, jak si stoupenci opozice říkají, reprezentuje hlavně lidi z venkova a sociálně slabší vrstvy obyvatelstva.

Opozice trvá na tom, aby premiér Vedžadžíva rozpustil parlament a vypsal předčasné volby.

Demonstranti také chtějí postavit před soud vicepremiéra Sutchepa Tchaugsubana, který podle nich nařídil masakr pětadvaceti příznivců opozice z 10. dubna.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy