Thajsko bouří. Zemřeli čtyři lidé, premiérce hrozí soud

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 18. 2. 2014 15:03
Za mřížemi skončily stovky protivládních demonstrantů
Foto: Reuters

Bangkok - Nejméně čtyři mrtví a přes šest desítek zraněných. Snaha thajské policie vytlačit demonstranty od vládních budov v Bangkoku se změnila v pouliční bitvu.

Do úterní akce se zapojilo na 15 000 policistů. Ti nejprve vytlačili protestující o několik set metrů dále, ale původně poklidná operace, kdy obě strany oddělila bariéra z pytlů s pískem, se záhy vyostřila.

O život přišli tři demonstranti a jeden policista, kterého kulka zasáhla do hrudníku. "Zemřel během cesty do nemocnice," řekl agentuře Reuters policejní šéf Adul Saengsingkaew.

Dalších 64 lidí bylo zraněno, a to na obou stranách, podotkla agentura AP.

Ochránci pořádku rovněž vůbec poprvé od vypuknutí krize ve velkém zatýkali odpůrce vlády. Jen u ministerstva energetiky skončila s pouty na rukou stovka lidí.

Premiérka v ohrožení

Ve chvílích, kdy se v ulicích thajské metropole odehrávala bitva, se další potíže přivalily i na premiérku Jinglak Šinavatrovou. Protikorupční policie totiž oznámila, že na ni podá trestní oznámení.

Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová.
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová. | Foto: Reuters

Zanedbala údajně své povinnosti, když ignorovala varování, že kontroverzní program pomoci pěstitelům rýže vytváří prostor pro korupci a finanční ztráty. Ty měly podle agentury DPA dosáhnout téměř pěti miliard eur, tedy v přepočtu bezmála 137 miliard korun.

Vláda zemědělcům v předvolební kampani slíbila odkup rýže za nadsazené ceny. Na světových trzích ji pak ale za takové ceny neprodala, upozornila ČTK. Exportní firmy údajně dostávaly rýži ze státních skladů za dumpingové ceny a vyvážely ji se ziskem. Protikorupční komise si Šinavatrovou předvolala na 27. února.

Jinglak, nebo Tchaksin?

Korupce je jedním z důvodů, proč protivládní demonstranti už řadu týdnů okupují vládní budovy. Kromě toho tvrdí, že kabinet ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin miliardářský bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006.

Vláda se donedávna přímé konfrontaci vyhýbala, aby omezila riziko násilností, které si už vyžádaly 11 životů. V pátek ale povolala do akce stovky těžkooděnců, aby uvolnili přístup k sídlu vlády, které premiérka a její ministři kvůli demonstrantům nemohli skoro dva měsíce používat.

 

Právě se děje

Další zprávy