Thajská policie kvůli bombovým útokům zatkla prvního podezřelého. Terorismus vyloučila

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2016 18:42
Počet obětí série deseti výbuchů se vyšplhal na čtyři, zraněno bylo dalších 35 lidí. K atentátům se nikdo nepřihlásil a úřady opakují, že se v žádném případě nejednalo o terorismus. Pode thajské policie měly útoky patrně vnitropolitický motiv - mohli za nimi stát odpůrci nové ústavy podporované vojenskou vládou, která byla minulý týden schválena v referendu.
Záchranáři poskytují první pomoc oběti při čtvrtečním výbuchu v Thajské provincii Trang
Záchranáři poskytují první pomoc oběti při čtvrtečním výbuchu v Thajské provincii Trang | Foto: Reuters

Bangkok - Pumové a žhářské útoky v jižním Thajsku, při nichž zahynuli tento týden nejméně čtyři lidé a 35 dalších utrpělo zranění, byly "zcela jasně propojeny". V neděli ráno to uvedla thajská policie. Thajské úřady rovněž zatkly jednu osobu v souvislosti s jedním ze žhářských útoků. Našly také další nastražené nálože, které ale naštěstí nevybuchly.

Ve čtvrtek večer a v pátek explodovalo na pěti různých místech Thajska nejméně deset náloží. O víkendu poté našla na různých místech dalších pět náloží, jejichž rozbušky selhaly a nevybuchly. Terčem atentátníků byly hlavně turistické lokality na jihu země. Všechny oběti jsou podle policie Thajci, mezi zraněnými jsou i cizinci.

"Tyto činy provedla jistá skupina současně na mnoha místech, na příkaz jednoho člověka," prohlásil zástupce šéfa thajské policie. Zatykač byl vydán v souvislosti s žhářským útokem na supermarket ze čtvrtečního rána, dodal týž zdroj.

K atentátům se nikdo nepřihlásil a úřady opakují, že se v žádném případě nejednalo o terorismus. Pode thajské policie měly útoky patrně vnitropolitický motiv - mohli za nimi stát odpůrci nové ústavy podporované vojenskou vládou, která byla minulý týden schválena v referendu.

 

Právě se děje

Další zprávy