reklama
 
 

Za kontroverzní státní dotace pět let vězení. Thajská exprezidentka ale před soudem prchla do ciziny

27. 9. 2017 11:18
Bývalá thajská premiérka Jinglak Šinavatrová podle některých hlasů z její vlastní strany uprchla do ciziny. To ale nezabránilo nejvyššímu soudu, aby ji ve středu odsoudil k pěti letům vězení za kontroverzní dotace pro pěstitele rýže. Vláda Šinavatrové od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu. Státní pokladna tak přišla o v přepočtu 400 miliard korun. Stoupenci bývalé premiérky ale proces kritizují jako spiknutí tradičních elit, mezi které patří armáda i soudy.

Bangkok - K pěti rokům vězení byla ve středu v Thajsku odsouzena bývalá premiérka Jinglak Šinavatrová. Usvědčena byla z nedbalosti při zavádění kontroverzních vládních dotací pro pěstitele rýže, napsala agentura DPA.

Šinavatrová se k soudu nedostavila. Podle zdrojů z expremiérčiny politické strany uprchla již dříve do ciziny.

Vláda Šinavatrové od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o 600 miliard bátů (400 miliard Kč).

Po programu, který expremiérce zajistil popularitu na venkově, zbyly státu ve skladech akorát hromady neprodané rýže, tvrdí kritici.

Stoupenci bývalé premiérky obvinění kritizovali jako spiknutí tradičních elit, mezi které patří armáda i soudy. Šinavatrová obvinění, za které jí hrozilo až desetileté vězení, opakovaně odmítla a označila je za politicky motivované.

Rozsudek měl být vynesen již 25. srpna, Šinavatrová ale tehdy k soudu nepřišla. Padesátiletá politička svou neúčast zdůvodnila zdravotními problémy. Zdroje z jejího okolí ale později uvedly, že Šinavatrová uprchla do Dubaje.

Vliv vojenské junty?

Stoupenci Šinavatrové jsou přesvědčeni, že thajská vojenská junta chtěla procesem oslabit vliv bývalé ministerské předsedkyně a její rodiny.

Bratr političky, někdejší premiér Tchaksin Šinavatra, byl svržen vojenským převratem v roce 2006 a žije v exilu.

Šinavatrová musela odstoupit z funkce v květnu 2014 po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda, prý kvůli znovunastolení pořádku.

Rod Šinavatrů zůstává velmi populární mezi thajským venkovským obyvatelstvem, ale má četné nepřátele ve městech a mezi příslušníky střední třídy, kteří Šinavatry viní z korupce. Politické strany napojené na miliardáře Tchaksina Šinavatru vítězí v parlamentních volbách od roku 2001.

autor: ČTK | 27. 9. 2017 11:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama