Za kontroverzní státní dotace pět let vězení. Thajská exprezidentka ale před soudem prchla do ciziny

ČTK ČTK
27. 9. 2017 11:18
Bývalá thajská premiérka Jinglak Šinavatrová podle některých hlasů z její vlastní strany uprchla do ciziny. To ale nezabránilo nejvyššímu soudu, aby ji ve středu odsoudil k pěti letům vězení za kontroverzní dotace pro pěstitele rýže. Vláda Šinavatrové od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu. Státní pokladna tak přišla o v přepočtu 400 miliard korun. Stoupenci bývalé premiérky ale proces kritizují jako spiknutí tradičních elit, mezi které patří armáda i soudy.
Bývalá premiérka Jinglak Šinavatrová.
Bývalá premiérka Jinglak Šinavatrová. | Foto: Reuters

Bangkok - K pěti rokům vězení byla ve středu v Thajsku odsouzena bývalá premiérka Jinglak Šinavatrová. Usvědčena byla z nedbalosti při zavádění kontroverzních vládních dotací pro pěstitele rýže, napsala agentura DPA.

Šinavatrová se k soudu nedostavila. Podle zdrojů z expremiérčiny politické strany uprchla již dříve do ciziny.

Vláda Šinavatrové od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o 600 miliard bátů (400 miliard Kč).

Po programu, který expremiérce zajistil popularitu na venkově, zbyly státu ve skladech akorát hromady neprodané rýže, tvrdí kritici.

Stoupenci bývalé premiérky obvinění kritizovali jako spiknutí tradičních elit, mezi které patří armáda i soudy. Šinavatrová obvinění, za které jí hrozilo až desetileté vězení, opakovaně odmítla a označila je za politicky motivované.

Rozsudek měl být vynesen již 25. srpna, Šinavatrová ale tehdy k soudu nepřišla. Padesátiletá politička svou neúčast zdůvodnila zdravotními problémy. Zdroje z jejího okolí ale později uvedly, že Šinavatrová uprchla do Dubaje.

Vliv vojenské junty?

Stoupenci Šinavatrové jsou přesvědčeni, že thajská vojenská junta chtěla procesem oslabit vliv bývalé ministerské předsedkyně a její rodiny.

Bratr političky, někdejší premiér Tchaksin Šinavatra, byl svržen vojenským převratem v roce 2006 a žije v exilu.

Šinavatrová musela odstoupit z funkce v květnu 2014 po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda, prý kvůli znovunastolení pořádku.

Rod Šinavatrů zůstává velmi populární mezi thajským venkovským obyvatelstvem, ale má četné nepřátele ve městech a mezi příslušníky střední třídy, kteří Šinavatry viní z korupce. Politické strany napojené na miliardáře Tchaksina Šinavatru vítězí v parlamentních volbách od roku 2001.

 

Právě se děje

před 9 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 19 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 44 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy