Thajec urážel v sms královnu, odsedí si dvacet let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 11. 2011 13:30
Muž tvrdil, že s mobilem neumí zacházet, nebylo mu to nic platné
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bangkok - Urážka královského majestátu může přijít v Thajsku velmi draho.

Přesvědčil se o tom jedenašedesátiletý muž, kterého soud v Bangkoku poslal za hanění Jejího Veličenstva na dvacet let za mříže.

Thajec podle rozsudku vloni v květnu na mobil tajemníka tehdejšího premiéra Apchisita Vedžadžívy posílal SMS, v nichž urážel královnu Sikirit.

Odsouzený Ampchon Tangnopakku všechna obvinění popřel s tím, že funkcí textových zpráv v mobilu vůbec nezná, stejně jako premiérova tajemníka.

To mu však nebylo nic platné. Odsouzený byl uznán vinným ve čtyřech bodech žaloby a za každý mu soudce uložil pět let odnětí svobody. Muž je v důchodu, trpí několik let rakovinou dutiny ústní a od svého zatčení loni v srpnu byl držen ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci.

Neúcta k monarchii a jejím vrcholným představitelům je v Thajsku považována za těžký zločin a zákony na ochranu cti panovnického majestátu jsou v této zemi nejpřísnější na světě.

Protizákonné je už například opakování podrobností z předpokládané urážky. Královská rodina v čele s Pchúmipchonem Adundétem nemá v Thajsku žádnou faktickou politickou moc, ale je považována za nedotknutelnou.

Zatýkání a odsuzování za urážku majestátu v Thajsku narůstá zejména v obdobích nestability, kdy političtí soupeři využívají tohoto zákona k pronásledování oponentů.

Foto: Aktuálně.cz

Podle organizace Human Rights Watch bylo loni v Thajsku zaznamenáno přes 400 případů urážky majestátu, zatímco o rok dříve jich bylo jen 164.

Organizace pro lidská práva Amnesty International rozsudek odsoudila a thajskou vládu obvinila z potlačování svobody vyjadřování.

"Thajsko má právo na zákon (o urážce majestátu), ale jeho současná forma a využívání staví tuto zemi do pozice, v níž porušuje své mezinárodní právní povinnosti. Potlačování svobody slova zůstává v Thajsku na pořadu dne a z tohoto hlediska je Ampchon politický vězeň," uvedl zástupce AI.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy