Thajec urážel v sms královnu, odsedí si dvacet let

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
23. 11. 2011 13:30
Muž tvrdil, že s mobilem neumí zacházet, nebylo mu to nic platné
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bangkok - Urážka královského majestátu může přijít v Thajsku velmi draho.

Přesvědčil se o tom jedenašedesátiletý muž, kterého soud v Bangkoku poslal za hanění Jejího Veličenstva na dvacet let za mříže.

Thajec podle rozsudku vloni v květnu na mobil tajemníka tehdejšího premiéra Apchisita Vedžadžívy posílal SMS, v nichž urážel královnu Sikirit.

Odsouzený Ampchon Tangnopakku všechna obvinění popřel s tím, že funkcí textových zpráv v mobilu vůbec nezná, stejně jako premiérova tajemníka.

To mu však nebylo nic platné. Odsouzený byl uznán vinným ve čtyřech bodech žaloby a za každý mu soudce uložil pět let odnětí svobody. Muž je v důchodu, trpí několik let rakovinou dutiny ústní a od svého zatčení loni v srpnu byl držen ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci.

Neúcta k monarchii a jejím vrcholným představitelům je v Thajsku považována za těžký zločin a zákony na ochranu cti panovnického majestátu jsou v této zemi nejpřísnější na světě.

Protizákonné je už například opakování podrobností z předpokládané urážky. Královská rodina v čele s Pchúmipchonem Adundétem nemá v Thajsku žádnou faktickou politickou moc, ale je považována za nedotknutelnou.

Zatýkání a odsuzování za urážku majestátu v Thajsku narůstá zejména v obdobích nestability, kdy političtí soupeři využívají tohoto zákona k pronásledování oponentů.

Foto: Aktuálně.cz

Podle organizace Human Rights Watch bylo loni v Thajsku zaznamenáno přes 400 případů urážky majestátu, zatímco o rok dříve jich bylo jen 164.

Organizace pro lidská práva Amnesty International rozsudek odsoudila a thajskou vládu obvinila z potlačování svobody vyjadřování.

"Thajsko má právo na zákon (o urážce majestátu), ale jeho současná forma a využívání staví tuto zemi do pozice, v níž porušuje své mezinárodní právní povinnosti. Potlačování svobody slova zůstává v Thajsku na pořadu dne a z tohoto hlediska je Ampchon politický vězeň," uvedl zástupce AI.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy