Útoky pokračují, v Bangkoku vybuchla další bomba

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2015 14:56
Počet obětí pondělního bombového útoku v thajské metropoli vzrostl na 22. V pátrání po pachateli má pomoci záznam z bezpečnostní kamery. Úterní výbuch žádná zranění nezpůsobil.
Policie stále neví, kdo stojí za pondělním atentátem.
Policie stále neví, kdo stojí za pondělním atentátem. | Foto: Reuters

Bangkok - Neznámý pachatel se v centru Bangkoku pokusil o další atentát, a to pouhý den po ničivém útoku, při němž v centru města zahynulo 22 lidí a desítky dalších byly zraněny.

Při úterním útoku neznámý muž shodil z jednoho z mostů u stanice městské rychlodráhy nálož, která ale explodovala ve vodě, a nikoho tak nezranila.

"Kdyby trhavina do vody nespadla, oběti by nepochybně byly," citovala agentura Reuters thajský policejní zdroj.

Nálož byla ve srovnání s pondělním útokem malá. "Na místě je policie, aby vyšetřila, o jaký druh nálože šlo," uvedla agentura AFP. Po pachateli policie pátrá.

V pondělí zemřelo 22 lidí

Záznam z bezpečnostní kamery podle thajské policie zachytil podezřelého z pondělního bombového útoku v Bangkoku.
Záznam z bezpečnostní kamery podle thajské policie zachytil podezřelého z pondělního bombového útoku v Bangkoku. | Foto: Reuters

Bilanci pondělní tragédie úřady stále upřesňují, mezi 22 mrtvými byli podle médií tři Číňani, dva Malajsijci, jeden turista ze Singapuru a jeden z Filipín. Se zraněním bylo hospitalizováno 123 lidí, mnozí jsou v kritickém stavu.

Křižovatka před chrámem byla v úterý ráno uvolněna pro dopravu, v místě se shromažďují davy zahraničních turistů a zvědavců. Vláda svolala mimořádnou schůzi pod vedením premiéra Čana-Očy Prajutcha, který se loni v květnu dostal k moci vojenským pučem.

Policie podle agentury DPA pátrá po muži s batohem, který se v kritické době pohyboval v místě neštěstí a opustil je později bez batohu. Jeho postavu zachytily pouliční kamery.

Muž ve žluté košili prý nevypadal jako Thajec, žádné další informace o něm ale nebyly zveřejněny. Podle webové stránky časopisu Time jsou si vyšetřovatelé jisti, že pachatelem je on.

Premiér nikoho konkrétního neobvinil

Prajutch v thajské televizi prohlásil, že v zemi "stále ještě operují protivládní skupiny". Nikoho konkrétního ale z pumového útoku neobvinil.

Policie údajně nechává všechny vyšetřovací verze otevřené, včetně útoku muslimských separatistů z jihu země nebo čínských Ujgurů, které minulý měsíc Thajsko vyhostilo zpět do Číny.

Bomba, která byla použita při útoku, ale zřejmě nepatří k výbavě, na jakou jsou místní úřady u muslimských separatistů působících na jihu země uvyklé. Podle agentury Reuters to dnes sdělil šéf thajské armády. "Neshoduje se to s incidenty v jižním Thajsku. Typ použité bomby také nemá s jihem nic společného," řekl armádní šéf a náměstek ministra obrany generál Udomdedž Sitabutr v televizním rozhovoru.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června, oznámila šéfka Sejmu

Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12. července. Očekávaný termín voleb dnes oficiálně oznámila předsedkyně Sejmu, dolní komory polského parlamentu, Elžbieta Witeková.

Oznámené datum voleb chtěla vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Její předseda Jaroslaw Kaczyński minulý týden rezolutně prohlásil, že volby budou nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám opozice je překazit. Pohrozil přitom využitím "všech prostředků, jež má stát k dispozici".

Volby prezidenta byly původně vypsané na 10. května a PiS jejich konání chtěla prosadit za každou cenu i přes epidemii covidu-19. Umožnit to měl zákon o korespondenčním hlasování, jehož schválení ale zdržel Senát, v němž má většinu opozice. Proto se volby nekonaly ani do konce května.

Zdroj: ČTK
Další zprávy