Kanaďana roky věznil Tálibán. Krátce po vysvobození ho zatkla policie, viní ho i ze sexuálních útoků

Zahraničí Zahraničí
3. 1. 2018 16:41
Joshua Boyle spáchal podle policie trestné činy poté, co se vrátil do Kanady. V zajetí radikálů strávil pět let, podle manželky je vystresovaný.
Joshua Boyle krátce po svém návratu do Kanady loni v říjnu.
Joshua Boyle krátce po svém návratu do Kanady loni v říjnu. | Foto: Reuters

Ottawa - Kanaďan Joshua Boyle strávil i se svou rodinou pět let v zajetí Tálibánu. Loni se dostal na svobodu a popsal hrozné podmínky, jakým byl u radikálního hnutí vystaven. Nyní ho ale zatkla kanadská policie.

Muž čelí patnácti obviněním z různých trestných činů. Ať už jde o sexuální útoky, zadržování osob, nebo vyhrožování smrtí.

Podle kanadských médií čtyřiatřicetiletý Boyle páchal trestné činy od října loňského roku, tedy po svém návratu do Kanady. Úřady zakázaly publikovat jména údajných Boyleových obětí.

O jeho setrvání ve vazbě rozhodne ve středu soud.

Boyle strávil s rodinou v zajetí radikálů pět let. Krátce po loňském přistání v Kanadě řekl novinářům, že jeho žena byla znásilněna. A že únosci zabili jejich malou dceru jako odplatu za to, že se k nim Boyle odmítl přidat.

To ale Tálibán popřel.

Je to stres a trauma

Boyleův advokát Eric Granger nyní tvrdí, že ve všech 15 případech obvinění je jeho klient nevinný. "Pan Boyle je mladý muž, který toho má ale hodně za sebou. Nikdy neměl problémy se zákonem," napsal Granger v e-mailu, který citoval britský server The Guardian.

"Zatím nebyl předložen žádný důkaz, což je pro tuhle první fázi typické. Těšíme se na důkazy a obhajobu pana Boyla proti těmto obviněním," dodal advokát.

K situaci se v kanadském listu Toronto Star vyjádřila i Boyleova manželka Caitlan Colemanová: "Nemohu mluvit o konkrétních obviněních, ale mohu říci, že na vině je hlavně stres a trauma, které musel snášet tolik let, a dopady, jež měly na jeho duševní stav."

"Samozřejmě že je zodpovědný za své činy," dodala Colemanová, "ale je to o soucitu a odpuštění. Doufám, že se mu dostane pomoci a léčby. Pokud jde o nás ostatní, já a děti jsme zdraví a držíme se tak, jak je to jen možné."

Pět let bez slunce

Boyle a jeho žena, která je Američanka, padli v roce 2012 v Afghánistánu do zajetí sítě Hakkání, která je napojená na Tálibán. Později se s nimi teroristé přesunuli do Pákistánu, kde je pak osvobodili tamní vojáci.

Rodina strávila v zajetí pět let, během nichž se narodily všechny jejich děti.

Boyleovi nyní žijí v kanadské Ottawě. Před Vánocemi na sebe znovu připoutali pozornost, když na svém twitterovém účtu zveřejnili fotografie ze setkání s kanadským premiérem Justinem Trudeauem. Mluvili s ním například o tom, jak se vyrovnávají se ztrátou svého dítěte.

 

Právě se děje

Další zprávy