Ukrajinská armáda se připravuje k obraně, Rusové posílají na Krym výsadkáře

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 6. 4. 2021 8:47
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Po měsících klidu je znovu slyšet palba na východě Ukrajiny. Minulý týden hlásila ukrajinská armáda těžké boje na linii, která na Donbase odděluje území pod ukrajinskou kontrolou a zónu ovládanou Ruskem a proruskými separatisty.
„Jsme připraveni k boji. O kompromisu nevíme,“ zní ze zákopů proruských separatistů na východní Ukrajině. | Video: Reuters

Minulé úterý zahynuli čtyři ukrajinští vojáci, tisková agentura Unian hlásila ostřelování blízko Doněcka z minometů, granátometů a velkorážných kulometů. Jedná se o nejtěžší boje od roku 2019, kdy se úřadu ukrajinského prezidenta ujal po vítězných volbách Volodymyr Zelenskyj. Přestřelky pokračovaly i v neděli, kdy zahynul jeden ukrajinský voják a při bojích v noci na pondělí další dva.

Podle deníku Ukrajinska Pravda se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj o víkendu tajně sešel s osmi armádními generály a vedením vojenské rozvědky. Tématem bylo možné napadení Ukrajiny ruským vojskem.

Od začátku letošního roku přišlo na frontové linii o život třiadvacet ukrajinských vojáků, ztráty na ruské straně a mezi proruskými separatisty nejsou známy. Separatisté nicméně tvrdí, že ostřelovač ukrajinské armády zastřelil minulý týden civilistu ve vesnici ležící blízko fronty.

Situace na východě Ukrajiny. Území kontrolované Ruskem a proruskými separatisty je vyznačeno tmavě.
Situace na východě Ukrajiny. Území kontrolované Ruskem a proruskými separatisty je vyznačeno tmavě. | Foto: Aktuálně.cz

Zatímco Moskva obviňuje Kyjev z provokací, náčelník generálního štábu ukrajinské armády Ruslan Chomčak vystoupil v parlamentu s informacemi o posilování ruských ozbrojených sil na Krymu a všude podél hranice s Ukrajinou. Podle něj se nyní nachází na Krymském poloostrově 32 tisíc ruských vojáků a na Donbase v okupovaných částech Ukrajiny jich je 28 tisíc.

Server Novosti Donbasa uvedl, že Rusko na Krym přesouvá příslušníky 76. výsadkové divize ze Pskova, kteří bojovali v roce 2014 na Donbase proti ukrajinské armádě.

Ruská armáda také posiluje své jednotky v Brjanské, Rostovské a Voroněžské oblasti, které sousedí s Ukrajinou. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí uvedl, že ruské manévry nejsou hrozbou pro Ukrajinu ani nikoho jiného. "Je to naše věc, kam přesouváme vojáky na našem území," dodal Peskov.

Kdo má s kým jednat

Válka na Donbase vypukla přesně před sedmi lety, na začátku dubna 2014. Zemřelo přes 14 tisíc lidí a Ruskem podporovaní separatisté ovládli části Doněcké a Luhanské oblasti. Fronta je víceméně stabilizovaná od února 2015, kdy se boje zmírnily na základě takzvaných Minských dohod.

Ukrajinský prezident Zelenskyj chtěl dosáhnout prostřednictvím rozhovorů s Moskvou návratu odtržených území za určitých podmínek. Nabízel těmto regionům autonomii, pokud uznají, že jsou součástí Ukrajiny.

To se ale nepodařilo a mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Peskov tvrdí, že Zelenskyj musí jednat s vedením separatistů. To však ukrajinský prezident odmítá s tím, že nejde o legitimní vůdce a že stejně jednají na základě pokynů z Kremlu, takže smysl dávají jen přímá jednání s Moskvou.

Ukrajinský voják v městečku Novhorodske nedaleko Doněcka.
Ukrajinský voják v městečku Novhorodske nedaleko Doněcka. | Foto: Reuters

O víkendu hovořil kvůli zhoršení situace na Donbase Zelenskyj s americkým prezidentem Joem Bidenem. "Prezident Biden vyjádřil Ukrajině bezvýhradnou podporu tváří v tvář ruské agresi na Donbasu a Krymu," stojí v prohlášení Bílého domu.

Ruský prezident Putin hovořil o Ukrajině s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Podle Peskova jí řekl, že Ukrajinci nedodržují dohody a snaží se vyprovokovat nový konflikt.

Spor o vakcínu

Naposledy byla situace mezi Ruskem a Ukrajinou takto napjatá v listopadu 2018, kdy ruští vojáci zajali v Kerčském průlivu u Krymu 24 ukrajinských námořníků. Tři zabavené lodě a všechny námořníky vrátilo Rusko až téměř po roce.

Nepřátelství se projevuje i během pandemie koronaviru. Ukrajina zakázala dovoz ruských vakcín Sputnik V, přitom na území proruských separatistů Rusko svoji vakcínu dodává.

Video: Ukrajina je memento, říká Dobrovský

To, co se prohnalo Ukrajinou, si neumíme představit. Je to memento: podívejte se na to, ať nikdo netvrdí, že to bylo bezvadné, říká fotograf. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 37 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 37 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy