Rusové mají problém. Ukrajinci nejspíš dostanou rakety, které dolétnou až na Krym

Reuters lis Reuters, lis
4. 2. 2023 7:30
Nově vyvinutá americká zbraň by mohla výrazně zpomalit válku na Ukrajině. Klouzavou bombu GLSDB přislíbily Spojené státy prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, který je požádal o pomoc. Zbraň dokáže zasáhnout těžko dosažitelné cíle a její dostřel je až 150 kilometrů.
Těžce dosažitelné cíle a dostřel 150 km. Nová zbraň by mohla změnit válku na Ukrajině | Video: Saab/Boeing

Spojené státy dodají Ukrajině nový balíček pomoci v hodnotě asi 48 miliard korun, který by měl obsahovat i nově vyvinuté rakety GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb). Díky nim by ukrajinská armáda mohla zasáhnout cíle na dvojnásobnou vzdálenost než dokáže dosavadní americký raketový systém HIMARS, který ukrajinští vojáci používají.

Klouzavé střele GLSDB pomáhá systém GPS, díky němuž zbraň dokáže lépe manévrovat a zasáhnout těžce dosažitelné cíle jako jsou například velitelská centra. Raketa by i díky své délce dostřelu mohla dosáhnout všech ruských zásobovacích linek na východě země a také části Ruskem okupovaného Krymu.

Ruské síly budou tím pádem donuceny přesunout své zásoby ještě dále od frontových linií, a tím pádem budou vojáci zranitelnější. Rusku se také zkomplikují plány na jakoukoli novou ofenzívu. "Ruský útok by se mohl výrazně zpomalit. Stejně jako před časem HIMARS významně ovlivnil vývoj války, tyto rakety by na ni mohly mít ještě větší vliv," uvedl bývalý ukrajinský ministr obrany Andrij Zagorodňuk.

Ukrajina bude díky americké pomoci brzy schopna dosáhnout všech bodů na okupované trase od Krymu, přes Berďansk po Melitopol. To donutí ruské jednotky přesměrovat své zásobovací kamiony na krymský most, který byl v říjnu při útoku vážně poškozen. "Rusko využívá Krym jako velkou vojenskou základnu, ze které dodává posily pro svá vojska na jižní frontě. Kdybychom měli munici na 150 kilometrů, mohli bychom se tam dostat a narušit logistické spojení s Krymem," vysvětlil ukrajinský vojenský analytik Olexandr Musjenko.

Podle dokumentu, který měla k dispozici agentura Reuters, by nové zbraně mohla Ukrajina získat už na jaře. Rakety vyrábí společnost SAAB AB (SAABb.ST) společně s firmou Boeing Co (BA.N). Kombinují malou průměrnou pumu GBU-39 (SDB) s raketovým motorem M26, které jsou běžně ve výzbroji USA.

Ukrajina původně od Spojených států požadovala rakety ATACMS (Army Tactical Missile System) s doletem asi 297 kilometrů. Ty ale Bidenova administrativa odmítla poskytnout kvůli obavám z další eskalace konfliktu. Zemi se tedy rozhodla pomoct alespoň s raketami GLSDB, které nejsou sice tak výkonné, ale jsou mnohem levnější, menší a snadněji nasaditelné než ATACMS. Podle Spojených států se tak dobře hodí pro plány ukrajinské armády, kterými jsou hlavně narušení ruských operací a vytvoření taktické výhody.

 

Právě se děje

Další zprávy