Američané se chystají soukromě těžit na Měsíci. Firma na cestu vybrala už 20 milionů dolarů

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 1. 2017 19:00
Americká firma Moon Express tvrdí, že ještě v letošním roce vyšle na Měsíc první soukromou loď na průzkumnou misi. Vybrala na ni už 20 milionů dolarů. V budoucnu chce společnost těžit nerostné bohatství na Měsíci a umožnit levnější cesty do vesmíru, které by pak dál vedly v rozšíření sféry lidského vlivu.
Foto: Thinkstock

Washington – Americká firma Moon Express má velké plány: cestovat levně na Měsíc a získávat z jeho povrchu nerostné zdroje. Nyní má na to i věc, bez které se neobejde – peníze.

Společnost vybrala potřebných 20 milionů dolarů (zhruba půl miliardy korun) na to, aby ještě letos vyslala na Měsíc vlastní vesmírnou loď bez posádky. Má jít však zatím "jen" o průzkumnou misi.

"Teď máme dostatek prostředků na to, abychom mohli vyrazit na Měsíc," cituje britský list The Guardian oficiální prohlášení ředitele společnosti Boba Richardse.

Půjde o historicky první soukromou cestu k jediné přirozené zemské družici, která bude mít v budoucnu za úkol těžbu nerostných surovin.

"Naším cílem je rozšířit sociální a hospodářskou sféru Země až k Měsíci, našemu neprobádanému osmému kontinentu, a umožnit začátek nové éry nízkonákladového zkoumání Měsíce pro studenty, vědce, vesmírné agentury a obchodníky," doplňuje Richards smělé cíle projektu. Snížením nákladů na cesty by rád otevřel dveře budoucí kolonizaci Měsíce a následně i Marsu.

Společnost Moon Express sídlící na Floridě vznikla před šesti lety jako start-up a v roce 2015 už získala jako první soukromá firma povolení od Federální letecké správy (Federal Aviation Administration – FAA) přistát na Měsíci.

Měsíc jako zdroj pro rozmach lidstva

Přestože je hlavním důvodem cesty na Měsíc těžba minerálů, neznamená to podle spoluzakladatele společnosti Naveena Jaina vrtání do jeho povrchu ani hloubení děr.

Většina vzácných hornin, po kterých Moon Express prahne, se podle Jainova názoru nachází na samém povrchu, kde je po sobě zanechaly miliony meteoritů, které se s Měsícem za posledních několik miliard let střetly.

V roce 2014 poradenská společnost Motley Fool odhadla, že se hodnota nerostného bohatství uloženého na Měsíci pohybuje mezi 150 až 500 biliardami dolarů.

Měsíc je bohatý například na helium-3, což je na Zemi extrémně vzácný prvek. Asteroidy také obvykle skrývají velké množství železa, niklu, kobaltu, platiny nebo titanu.

 

Právě se děje

Další zprávy