Republikánský guvernér Texasu zpřísnil volební pravidla, kritici podávají žaloby

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 9. 2021 23:45
Guvernér amerického státu Texas Greg Abbott svým podpisem dokončil snahu místních republikánů prosadit zpřísnění volebních pravidel. Nový zákon mimo jiné zakazuje hlasování z auta či 24hodinový provoz volebních místností. Jeho strůjci jej prezentují jako opatření namířené proti volebním podvodům, oponenti za ním vidí snahu ztížit hlasování příslušníkům skupin nakloněných Demokratické straně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Poslední krok v legislativním procesu přišel týden poté, co návrh definitivně dokončil cestu státním parlamentem. Ten volební restrikce schválil až při letošní druhé mimořádné schůzi. Demokratičtí zákonodárci proces o několik týdnů zdrželi, když těsně před koncem řádné schůze opustili Sněmovnu reprezentantů a následně blokovali usnášeníschopnost komory i při první schůzi mimořádné.

Nakonec ale nezabránili zákazu volit z okénka auta nebo zřizovat volební místa, jež mají otevřeno 24 hodin. Přijatá reforma kromě toho zpřísňuje požadavky spojené s korespondenčním hlasováním a brání úřadům v rozesílání nevyžádaných žádostí o poštovní hlasovací lístek. Dále posiluje pozici stranických volebních pozorovatelů a zužuje seznam těch, kdo mohou pomáhat voličům se zdravotním postižením či jazykovou bariérou, píše agentura Reuters.

"Zajišťuje, že každý právoplatný volič bude mít možnost hlasovat," řekl o balíčku guvernér Abbott při úterním podpisovém ceremoniálu. Nová opatření podle něj zároveň ztěžují "podvádění v hlasovacích místnostech v Texasu".

Nová opatření v Texasu zapadají do širší kampaně republikánských zákonodárců, kteří napříč Spojenými státy ve jménu "volební integrity" prosazují nebo prosadili restriktivní úpravy v návaznosti na loňské volby poznamenané nepodloženými tvrzeními o podvodech. Podle výzkumného ústavu Brennan Center for Justice od voleb zavedlo nejméně 18 států nové hlasovací restrikce. Jsou mezi nimi i Florida, Georgia a Arizona.

Demokratičtí politici, ale i řada aktivistů, akademiků a dalších komentátorů považují tyto kroky za kampaň namířenou proti skupinám voličů, které spíše podporují demokraty. V případě texaského zákona oponenti se zahájením právních kroků nečekali na guvernérův podpis.

Americká unie občanských práv (ACLU) a různé skupiny hájící práva menšin už minulý týden u federálního soudu podaly oddělené žaloby, které viní texaské republikány z porušení federálního volebního práva a vědomé diskriminace menšin.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová nový texaský zákon označila za "jeden z nejvíce restriktivních v zemi". Prezident Joe Biden o probíhajícím zpřísňování volebních pravidel v republikány ovládaných státech hovoří jako o útoku na demokracii a dnes opět vyzval Kongres, aby na vývoj reagoval federální reformou.

Video: Trumpovo zpochybňování voleb je nebezpečná hra, Biden má ale velký náskok, říká Antoš

Zřejmě se americké volby nebudou rozhodovat u soudu, Biden vyhraje se značným náskokem, Trump musí dát na stůl důkazy, říká ústavní právník | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy