Testy nepotvrzují, že smrtící bakterie je z klíčků

Zahraničí Zahraničí
6. 6. 2011 15:25
Jde po španělských okurkách o další "falešnou stopu"?
Foto: Reuters

Hannover - Němečtí experti zatím nemohou stoprocentně potvrdit, že nebezpečný typ bakterie E. coli, který už připravil o život 22 lidí, pochází z fazolových klíčků pěstovaných na jedné farmě v Dolním Sasku.

Dolnosaské ministerstvo zemědělství oznámilo, že ze 40 vzorků určených k testům prohlédlo třiadvacet. Výsledek je negativní, bakterii vědci nenalezli.

Bakterie EHEC způsobila více než dvěma tisícům lidí vážné střevní potíže spojené s krvácivým průjmem. Podle Světové zdravotnické organizace jde i dosud neznámý a velmi nebezpečný typ bakterie.

Experti zkoumali vzorky z farmy Bienenbüttelu. Odebírali je ze zálivkové vody, z pěstírny výhonků i z klimatizace.

Skleník na farmě, podezřívané z rozšíření nebezpečného typu bakterie E.coli.
Skleník na farmě, podezřívané z rozšíření nebezpečného typu bakterie E.coli. | Foto: Reuters

Česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) už začala s monitoringem zeleninových výhonků, které by mohly být z Německa dodány do České republiky.

Původní podezření z rozšíření nákazy směřovalo na okurky z jihu Španělska, ale testy to vyvrátily.

Majitel farmy vyjádřil ještě před testy podivení nad tím, že právě jeho produkce by mohla být zdrojem nákazy. "Vůbec tady nepoužíváme žádná hnojiva. Nechápu, jak mohli přijít na nás," řekl Klaus Verbech listu Neue Osnabrücker Zeitung.

Úřady mu však nařídily farmu zavřít a přerušit veškeré dodávky zákazníkům a odběratelům.

Farma leží zhruba sedmdesát kilometrů jihovýchodně od Hamburku.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy