Testy balistických střel naši dohodu neporušují, Kim mě nechce zklamat, tvrdí Trump

ČTK ČTK
2. 8. 2019 18:29
Severokorejské zkoušky balistických střel krátkého doletu byly možná v rozporu s rezolucemi OSN, ale neporušily dohodu mezi KLDR a USA. V pátek to na Twitteru napsal americký prezident Donald Trump s tím, že trojice zkoušek, které KLDR provedla tento a minulý týden, nijak neporušila ujednání, které se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem podepsal na summitu v Singapuru.
Trump a Kim se setkali v demilitarizovaném pásmu
Trump a Kim se setkali v demilitarizovaném pásmu | Foto: Reuters

"Zkouška raket neporušila naši dohodou ze Singapuru, o balistických střelách krátkého doletu jsme ani nediskutovali, když jsme si potřásli rukou," uvedl Trump s odkazem na krátké červnové setkání s Kimem v demilitarizované zóně mezi KLDR a Jižní Koreou.

"Předseda Kim mě nechce zklamat porušením důvěry, v sázce je pro Severní Koreu příliš mnoho, co může získat - možnosti země pod vedením Kim Čong-una jsou neomezené," napsal šéf Bílého domu. Poznamenal, že Kim má skvělou a krásnou vizi budoucnosti své země, kterou mu Trump jako prezident může pomoci uskutečnit. V sérii pátečních tweetů se pak šéf Bílého domu označil za Kimova přítele.

Severokorejský diktátor minulý týden označil raketový test za varování Jižní Koreji a USA před společnými manévry. Rozhovory Pchjongjangu a Washingtonu o severokorejském jaderném odzbrojení navzdory Trumpově snaze stagnují. Američané sice mluví o chystané schůzce vyjednavačů obou stran, další summit však není na obzoru.

Trump s Kimem se dosud sešli dvakrát. Poprvé jednali loni v červnu v Singapuru, kde severokorejský vůdce prohlásil, že jeho země je ochotná vzdát se jaderných zbraní, žádná konkrétní opatření ale dohodnuta nebyla. Na singapurský summit letos v únoru navázalo setkání v Hanoji, které ale skončilo předčasně bez jakýchkoli závěrů.

Video ze setkání Trumpa a Kima ve Vietnamu:

Kim a Trump se setkali ve Vietnamu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy