Těsný boj o Bílý dům: Proč rozhodnou "bitevní" státy

Radim Klekner Radim Klekner
6. 11. 2012 9:47
Romney může získat klíčovou Floridu, Obama Ohio. Projděte si stát po státu
Americké volby začaly.
Americké volby začaly. | Foto: Reuters

Washington - Američané volí, kdo povede zemi v příštích čtyřech letech. Souboj mezi prezidentem Barackem Obamou a jeho republikánským vyzyvatelem Mittem Romneym je mimořádně těsný, poslední průzkumy veřejného mínění se však přiklánějí spíše ke stávajícímu šéfovi Bílého domu.

Velkolepá volební show, která stojí demokraty a republikány - přesněji jejich sponzory - miliardy dolarů, se tradičně rozhoduje v několika tzv. bitevních státech (anglicky swing states), kde obvykle není do poslední chvíli jisté, kdo získá tamní volitelské hlasy.

Ty jsou každému státu přisouzeny na základě počtu obyvatel a v průběhu let se jejich počet mění.

Velkou roli při rozhodování voličů hraje momentální úroveň nezaměstnanosti. Ještě žádnému prezidentovi se kupříkladu nepodařilo obhájit svůj mandát, pokud překročila osmiprocentní hranici.

Zatímco severovýchod USA a občané na pacifickém pobřeží volí tradičně demokraty, státy na jihu, které za občanské války patřily ke Konfederaci, podporují republikány. Ti mají zpravidla zaručeny také hlasy v prérijních státech na západ od Mississippi, zatímco Středozápad svou přízeň dělí mezi obě strany.

Aktuálně.cz připravilo přehled států, v nichž se letošní volby rozhodnou. A krátké vysvětlení proč.  

Letošní předvolební kampaň byla nejdražší v historii USA.
Letošní předvolební kampaň byla nejdražší v historii USA. | Foto: Reuters

Průmyslový Středozápad

Ohio -  Prezidentské volby letos zřejmě rozhodne právě 18 volitelských hlasů ze státu s vysokým počtem městského obyvatelstva (78 procent tamní populace) a zaměstnanců velkých průmyslových podniků - Ohia. Obama tu podle průzkumu deníku The New York Times (NYT) a televizní stanice CBS News vede před Romneym v poměru 50:48. V předvolební kampani těžil z faktu, že prosadil federální pomoc tamnímu automobilovému průmyslu ve výši několika desítek miliard dolarů, a tím zachránil řadu pracovních míst.

Nezaměstnanost teď v Ohiu činí 7,4 procenta, což je o čtyři desetiny procenta pod celoamerickým průměrem. V roce 2004 zde volby vyhrál George Bush mladší, před čtyřmi roky ale stát znovu získal pro demokraty současný šéf Bílého domu.

Wisconsin - Republikánům se podařilo získat 10 volitelských hlasů ve státě s vysokým počtem bělošského obyvatelstva (83 procent populace) naposledy v roce 1984, kdy zde vyhrál Ronald Reagan. Demokraté tu ale před dvěma lety prohráli volby do Senátu.

Poslední průzkumy naznačují, že Obamova podpora od propadu po první televizní debatě obou kandidátů, která se konala 3. října v coloradském Denveru, ve Wisconsinu roste. Teď Obama před Romneym v průzkumu NYT vede o tři procenta - má podporu 49 procent respondentů.

Obamova kampaň na vlastní oči:

Iowa - Iowské primárky zahájily v roce 2008 Obamovo vítězné tažení do Bílého domu, republikáni zde ale vyhráli volby do Kongresu před dvěma lety. Stávajícímu prezidentovi může hrát do karet skutečnost, že nezaměstnanost v tomto státě je s 5,2 procenta velmi nízká.

Podle posledních průzkumů má Obama momentálně pětiprocentní náskok - Romneyho podporuje jen 42 procent dotazovaných - a tím i velkou šanci připsat si 6 volitelských hlasů.

Hispánská karta

Florida - Vedle Ohia je pro Romneyho klíčovým státem Florida, bez které nemůže republikánský kandidát na vítězství v bitvě o Bílý dům vůbec pomýšlet. Populace, kde 22 procent tvoří Hispánci a 15 procent černoši, by měla být nakloněna Obamovi, demokraté zde ale prohráli volby do Kongresu v roce 2010, a to celkem přesvědčivě. 

Bez toho, že by získal Floridu a Ohio, nemůže Romney na vítězství vůbec pomýšlet.
Bez toho, že by získal Floridu a Ohio, nemůže Romney na vítězství vůbec pomýšlet. | Foto: Reuters

Florida se svými 29 volitelskými hlasy potvrdila pověst bitevního státu v roce 2000, kdy tu vzhledem k velmi těsnému výsledku došlo k přepočítávání hlasů, přičemž část z nich byla označena jako neplatná. Nejvyšší soud USA pak přisoudil volební vítězství Georgi Bushovi.

Poslední průzkumy jsou mimořádně těsné, některé přisuzují vítězství Romneymu, jiné Obamovi, rozdíly jsou ale zpravidla uváděny jen v desetinách procenta.

Nevada - Stát s vysokým počtem hispánského obyvatelstva (26 procent populace) a vysokou nezaměstnaností (11,9 procenta práceschopného obyvatelstva) se přiklání k Obamovi, který v průzkumech přesvědčil rovnou polovinu respondentů a vede před Romneym o tři procenta.

Řídce osídlený prérijní stát s vysokým počtem městského obyvatelstva (94 procent populace) nabízí pouhých 6 volitelských hlasů, ale i ty mohou v případě, že by Romney získal vedle Floridy také Ohio, rozhodnout.

Colorado - George Bush vyhrál coloradské volby v letech 2000 i 2004, Obama zde ale zvítězil před čtyřmi lety velmi přesvědčivě, když kandidáta republikánů Johna McCaina porazil o devět procent.

V Coloradu, které má rovněž vysoký podíl Hispánců (20 procent), stejně jako městského obyvatelstva (86 procent), je k mání nezanedbatelných 9 volitelských hlasů. Obama vede nad Romneym v průzkumech v poměru 50:48 procent voličské podpory.

Státy Konfederace

Virginie - Klasický bitevní stát, ve kterém se v prezidentských volbách těsně rozhodovalo vůbec nejčastěji ze všech. Téměř pětinu populace tvoří černoši, nezaměstnanost je velmi nízká (šest procent) a průměrný výdělek vysoký (60 665 dolarů ročně). V roce 2004 zde vyhrál Bush, o čtyři roky později Obama. Rozhodovat se zde bude o tom, kdo získá 13 volitelských hlasů.

To nejhezčí z konce kampaně:

Obama, kterého preferuje 48 procent respondentů, má nad Romneym dvouprocentní náskok. Rozhodnout tu může i rychlá federální pomoc, kterou po řádění hurikánu Sandy nechal uvolnit prezident Obama. Byť bouře nepostihla Virginii tak dramaticky jako sousední New Jersey.

Severní Karolina - Také zde vyhrál před osmi lety Bush a v roce 2008 Obama. Tradiční bitevní stát s pětinou černošské populace a téměř desetiprocentní nezaměstnaností. Stejná situace jako ve Virginii, Obama vede o dvě procenta před Romneym.

 

Právě se děje

Další zprávy