Těsně před volbami: Které státy zvolí prezidenta USA

Martin Novák Martin Novák
3. 11. 2008 22:00
Jak a proč se liší některé ze států v preferencích
Foto: Reuters

Praha - Barack Obama má i podle nejnovějších průzkumů velmi blízko do Bílého domu a k tomu, aby se stal prezidentem Spojených států.

Realita ale už mnohokrát průzkumy nepotvrdila. O prezidentovi se - jak známo - nerozhoduje prostým sčítáním hlasů všech amerických občanů z celé země. Systém je založen na sčítání hlasů v jednotlivých státech, kterých je padesát. Každý stát má počet hlasů odpovídající jeho lidnatosti. Celkem rozhoduje o prezidentovi 538 hlasů.

Podívejme se, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými státy: Jaký stát a proč v minulosti rozhodoval a co může znovu rozhodnout?

Náš přehled neobsahuje všech padesát států. Věnujeme se jen těm důležitým nebo z nějakého důvodu zajímavým. Při kliknutí na plochu státu se objeví jeho název.

Colorado

Ve čtyřech z posledních pěti prezidentských voleb získali tento stát republikáni. Z demokratů uspěl jen Bill Clinton v roce 1992. Od roku 2003 ale demokraté získali křeslo guvernéra a uspěli i ve volbách do místního Senátu. Podle průzkumů zde Obama vede o osm až devět procent.

Stát je podle politických preferencí rozdělen. Západní část Colorada tradičně volí republikány, zatímco velká města Denver a Boulder jsou demokratická.

Stát celkově patří k ekonomicky nejvyspělejším. HDP na osobu jej řadí na osmé místo v zemi. Do výsledků prezidentských voleb promlouvá devíti volitelskými hlasy.

Přehled států, které zřejmě letos rozhodnou o výsledku

Foto: Aktuálně.cz

Florida

Stát se dostal do popředí zájmu v roce 2000. George Bush tady porazil Ala Gorea tak těsně, že hlasy musely být přepočteny.

V posledních letech se Florida klonila hlavně k republikánům. Bushův bratr Jeb zde byl guvernérem.  Místní početná kubánská komunita považovala politiku Billa Clintona vůči Castrově Kubě za příliš umírněnou.

Na Floridě žije hodně penzistů, kterým finanční krize krátí úspory na důchod. Průzkumy původně ukazovaly, že Obama  zvítězí, i když těsněji než v jiných státech. V posledních dnech ale McCain dotahuje.

Florida disponuje 27 volitelskými hlasy.

Foto: Aktuálně.cz

Ohio

Ještě žádný republikán nevyhrál prezidentské volby bez toho, aby vyhrál i v Ohiu. Tím je řečeno vše o důležitosti tohoto státu. Mnozí analytici tvrdí, že pro zvolení Bushe před čtyřmi lety bylo klíčové jeho vítězství nad Kerrym právě v Ohiu.

Všechny průzkumy ale ukazují, že tentokrát bude Ohio modré, tedy demokratické.

Ohio patří k  nejindustrializovanějším americkým státům. Výrazně ho zasáhla současná krize. Obama přímo v Ohiu představil plán na oživení ekonomiky a udržení pracovních míst.

Ohio disponuje 20 volitelskými hlasy

Pensylvánie

V posledních čtyřech volbách tady vždy vyhrál demokrat a zřejmě se tak stane i popáté.

Stavební dělníci čekají v Miami, zda si je někdo najme na práci.
Stavební dělníci čekají v Miami, zda si je někdo najme na práci. | Foto: Reuters

McCain si zde původně dělal naděje na zvrat, koneckonců John Kerry zde George Bushe porazil v roce 2004 poměrně těsně. V demokratických primárkách si v tomto státě vedla velmi dobře Hillary Clintonová a právě s hlasy pro ni potichu kalkuloval McCain.

Poslední průzkumy ale předpovídají výhru Obamy. Demokraté mají větší podporu ve velkoměstech jako jsou Filadelfie a Pittsburgh, republikáni na venkově.

Pensylvánie patří k nejvlivnějším státům. Má 21 volitelů.

Virgínie

Letos jeden z nejzajímavějších a nejsledovanějších států. Od roku 1968 tady vyhrával vždy republikán, ale letos se to může změnit.

Podle listu Financial Times je právě Virgínie dost postižena hospodářskou krizí a lidé se bojí nezaměstnanosti.

Průzkumy předpovídají těsný souboj.

Na území Virginie se nacházejí sídla Pentagonu i CIA, stejně tak jako námořní vojenská základna v Norfolku. Vítěz ve Virgínii „bere" hlasy třinácti volitelů.

Indiana

Další stát, který se snaží demokraté vyrvat z republikánských rukou. I tady vyhrál demokrat naposledy v roce 1964 (Lyndon Johnson) a od začátku minulého století zde demokratický kandidát uspěl jen čtyřikrát!

I tady ale má Obama šanci měnit historii. Průzkumy jsou vyrovnané. Může mu pomoci, že jeho domovský stát Illinois, za který je senátorem, sousedí s Indianou.

Jedna zajímavost, spojená s Indianou: je to stát, který produkuje nejvíce biopaliv na území USA.

Missouri

Tradičně vyrovnané bojiště. Města jsou nakloněná spíše demokratům, venkovské oblasti republikánům.

Před čtyřmi lety Bush porazil Kerryho o sedm procent, teď to zřejmě bude vyrovnanější.

Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Některé průzkumy dokonce dávaly McCainovi i Obamovy naprosto stejné šance. Missouri disponuje stejně jako Indiana jedenácti volitelskými hlasy.

Nevada

Stát proslulý hlavně pouští a Las Vegas zvolil dvakrát za sebou George Bushe, před tím dvakrát za sebou Billa Clintona.

Teď to vypadá na návrat k demokratům, Obama v průzkumech vede. V posledních letech Nevada zažívá příliv hispánských přistěhovalců, kteří se chystají volit spíše Obamu.

Nové Mexiko

Guvernér tohoto státu - demokrat Bill Richardson - se neúspěšně pokoušel kandidovat na prezidenta.

Čtyřicet procent obyvatel států tvoří Hispánci, podle průzkumů se rýsuje výhra Obamy. Před čtyřmi lety tady Bush Kerryho porazil, protože získal hlasy velké části místních Hispánců. McCain ale tak úspěšný nebude: I Nové Mexiko patří ke státům, výrazně zasaženým krizí.

Voliči hlasují ve volební místnosti ve Virgínii.
Voliči hlasují ve volební místnosti ve Virgínii. | Foto: Reuters

Nové Mexiko i Nevada disponují shodně po pěti volitelských hlasech.

Severní Karolína

Stát, ze kterého pochází neúspěšný kandidát na viceprezidenta z roku 2004, demokrat John Edwards. V Severní Karolíně je soustředěn textilní průmysl.

Pětinu obyvatel státu tvoří černoši, což je výhodou pro Obamu. V posledních čtyřech volbách tu ale demokrat neuspěl ani jednou.

Stát má patnáct hlasů volitelů.

New York

Třetí nejlidnatější stát USA je baštou demokratů. Bush tady prohrál s Gorem i Kerrym, Hillary Clintonová se dvakrát dostala za demokraty do Senátu.

McCain s Obamou při televizní debatě.
McCain s Obamou při televizní debatě. | Foto: Reuters

New York má 31 hlasů, nejvíce po Kalifornii a Texasu.

Kalifornie

Kalifornie je nejlidnatějším státem USA, má 55 volitelských hlasů. Ačkoliv byl domovským státem někdejší republikánské ikony Ronalda Reagana, v posledních letech tady mají v prezidentských volbách převahu demokraté.

Nic na tom zřejmě nezmění ani kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger, který byl do úřadu zvolen v roce 2003 jako republikán.

O San Francisku se hovoří jako o nejvíce liberálním městě v USA, pro demokraty tam hlasuje někdy až 80 procent voličů.

Arizona

John McCain je senátorem za Arizonu a mírným favoritem, ale ani tady vítězství nemá jisté. Arizona je tradičně spíše republikánská, nicméně Obama podle průzkumů není bez šancí. V roce 1996 tady uspěl Bill Clinton.

Arizona má deset volitelů.

Aljaška

Aljaška obvykle preferuje republikány, z demokratických kandidátů na prezidenta zde naposledy uspěl Lyndon Johnson v roce 1964. Aljašská guvernérka Sarah Palinová je McCainovou kandidátkou na viceprezidenta, ale republikán by zde zřejmě vyhrál i bez ní.

George Bush hovoří o ekonomice v projevu v texaském San Antoniu.
George Bush hovoří o ekonomice v projevu v texaském San Antoniu. | Foto: Reuters

Ekonomika Aljašky se točí převážně kolem ropy a zemního plynu.

Utah

Stát spojený s mormony, kteří stále tvoří asi 58 procent místní populace. Lidé v Utahu jsou převážně velmi konzervativní a republikánští kandidáti tady vítězí s drtivou převahou. Demokraté většinou ani v Utahu nevedou kampaň, protože by šlo o zbytečně vyhozené peníze.

Za všechny komentáře hovoří výsledek z roku 2004. Bush získal 72 procent odevzdaných hlasů.  Bohužel pro republikány má Utah jen pět hlasů volitelů.

Texas

George Bush vyhrál ve svém domovském státě v převahou v letech 2000 i 2004. I tentokrát Texas zřejmě zůstane republikánský. S 34 volitelskými hlasy je Texas druhým nejvlivnějším státem za Kalifornií.

Zajímavý je rozdíl mezi dvěma největšími městy. Zatímco Houston je jednoznačně republikánský, v Dallasu bývají hlasy ve prospěch obou stran vyrovnané. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy