Tesco zaměstnává moc lidí z Východu, zní z Británie

Petr Jemelka Zuzana Kleknerová Petr Jemelka, Zuzana Kleknerová
13. 8. 2013 12:25
Kandidát labouristů Chris Bryant se pustil do britských řetězců, pak se omluvil.
V době krize mnozí Britové nechápou, proč by podniky měly zaměstnávat cizince.
V době krize mnozí Britové nechápou, proč by podniky měly zaměstnávat cizince. | Foto: Reuters

Londýn - Největší zaměstnavatelé v Británii najímají Východoevropany na úkor Britů. Výtek souvisejících se zaměstnáváním pracovníků z nových členských zemí EU jsou ve Spojeném království znovu plné noviny.

Vlnu tentokrát spustil Chris Bryant, přední politik Labouristické strany - jedné ze dvou nejsilnějších britských politických stran.

Na veřejnost se dostaly části z jeho projevu, v němž stínový ministr pro přistěhovalectví nazval společnosti Tesco a Next "bezohlednými zaměstnavateli", kteří si snižují náklady tím, že za zlomek běžné odměny najímají přistěhovalce.

Vábení voličů

"Pokud jde o pracovní trh, najdou se v otázce přistěhovalectví i stinné stránky," chystal se prohlásit politik. Britové, hlavně ti méně dobře ekonomicky situovaní, na kritiku pracovníků z Východu - tradičně - slyší.

Volby se navíc blíží (Britové by k nim měli jít v květnu 2015) a opozičním labouristům se poslední dobou moc nedaří. Podle nejnovějšího průzkumu společnosti ICM pro list Guardian sice v preferencích vedou (laubouristé mají 35 procent, konzervativci 32), za ekonomicky kompetentnější ale Britové jednoznačně považují vládní Konzervativní stranu. 

O tom, že ekonomice prospěje spíš vláda konzervativců, je přesvědčeno 40 procent britských voličů. Labouristům v tomto ohledu věří jen 24 procent z nich.

Tesco a Next na pranýři

Kritika, s níž se chystal vyrukovat Bryant, ale na ostrovech vyvolala vlnu nevole. Stínový ministr proto kontroverzní části svého projevu nakonec raději vynechal. Přesto rezonují britskými médii.

Kdyby k tomu dostal příležitost, chtěl by Chris Bryant "(britskou) ekonomiku nasměrovat tak, aby nemusela lákat cizí pracovníky".

Zvlášť kriticky smýšlí labouristé o společnosti Tesco. Ta podle Bryanta například svým britským zaměstnancům sdělila, že budou v nově budovaném středisku pracovat jen v případě, že kývnou na snížení mzdy. V opačném případě prý firma zaměstná cizince.

"Je nespravedlivé, že bezohlední zaměstnavatelé, jejichž jediným zájmem je najít co nejlevnější pracovníky, ve velkém najímají lidi z nízkopříjmových států Unie. Vezměte si například Tesco - nedávno se rozhodli přesunout distribuční centrum na jihovýchod. Takové centrum je velké a zaměstnává mnoho lidí a stávajícím zaměstnancům bylo řečeno, že se mohou přesunout pouze za předpokladu, že kývnou na snížení platu," cituje z původní verze projevu stínového ministra stanice BBC.

Projev nepronesl, přesto se omluvil

Problém je v tom, že Tesco v Kentu, o němž se Bryant zmiňuje, žádné distribuční centrum nemá, centrála se nachází Dagenhamu, v hrabství Essex.

Nesedí ani kritika další britské firmy - módního řetězce Next. Ministr kritizoval, že stránky lákající nové zaměstnance jsou výhradně v polštině. Next se však hájí, že Britové o inzerované sezonní práce prostě nestojí.

Chris Bryant už každopádně obrátil. "Připouštím, že společnosti Tesco a Next vynakládají zvláštní úsilí, aby zaměstnávaly místní obyvatele," řekl Bryant v rozhovoru pro deník The Guardian.

Na svém si přesto trvá. "Moje otázka vždy byla - a stále je -, zda v době, kdy máme milion mladých nezaměstnaných ve věku do 24 let a máme velmi vysokou dlouhodobou nezaměstnanost, není možné nastavit regule pracovního trhu tak, aby k práci nebyli tolik využíváni zahraniční pracovníci," vysvětlil listu The Daily Mail.

 

Právě se děje

Další zprávy