Teroristky napadly metro v Moskvě. Mrtvých jsou desítky

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
29. 3. 2010 11:16
Bomby ve stanicích Lubjanka a Park Kultury odpálily na svých tělech ženy
Hasiči a pracovníci ministerstva vnitra u zasažené stanice Lubjanka
Hasiči a pracovníci ministerstva vnitra u zasažené stanice Lubjanka | Foto: Reuters

Moskva - Silné exploze dnes ráno v dopravní špičce otřásly dvěma stanicemi moskevského metra. Zatím je potvrzeno nejméně 37 mrtvých a 62 zraněných. Šlo o sebevražedné útoky, které provedly ženy.

Stanicí Lubjanka v centru města otřásl výbuch v 7:56 místního času, zahynulo tam podle agentury Interfax 23 lidí.

"Vybuchl druhý vagón metra, které zastavilo ve stanici," řekla mluvčí ministerstva pro mimořádné události Irina Adrianová. Exploze nastala ve chvíli, kdy pasažéři ve stanici nastupovali a vystupovali.

Stanice Lubjanka se nachází u budovy, v níž sídlí ruská FSB (Federální bezpečnostní služba), nástupkyně bývalé sovětské KGB.

Krátce po půl deváté místního času následoval další výbuch ve stanici Park Kultury, podle zpravodajského webu vesti.ru je tam 14 mrtvých. Policie ve stanici nalezla hlavu sebevražedné atentátnice.

Podle českého velvyslanectví v Moskvě nejsou mezi mrtvými ani zraněnými žádní Češi.

Černé vdovy

Objevily se také informace o třetím výbuchu ve stanici Prospekt Mira, ale policie je později dementovala.

V listopadu vybuchl vlak na trase Moskva - Petrohrad.
V listopadu vybuchl vlak na trase Moskva - Petrohrad. | Foto: Reuters

Podle moskevského starosty Jurije Lužkova byly nálože odpáleny v okamžiku, kdy soupravy přijížděly do stanic, aby počet obětí byl co nejvyšší.

Pokud se potvrdí, že výbuchy mají skutečně na svědomí ženy, půjde patrně o další akci takzvaných černých vdov. Čečenských žen, které se mstí Rusku za válku v Čečensku. "Černé vdovy" se podílely například v roce 2002 na přepadení moskevského divadla a později také na pádu dvou dopravních letadel.

Metro po dnešních útocích v Moskvě nezkolabovalo, soupravy na tratích, které nebyly zasaženy, jezdí dál. Omezen je pouze provoz na červené lince, kde jsou obě napadené stanice.

Moskevské metro je nejvytíženější na světě, denně přepraví téměř šest milionů lidí.

Ruské úřady okamžitě nařídily zvýšená bezpečnostní opatření na letištích v řadě velkých měst, neboť se obávají případných dalších útoků. Zvýšená bezpečnostní opatření byla zavedena také v metropoli Běloruska Minsku.

Agentura RIA Novosti oznámila, že někteří taxikáři se snaží na tragédii přivydělat a zvedli ceny, protože mnoho lidí muselo z metra vystoupit a využít jejich služeb. Některé silnice u centra jsou beznadějně ucpané automobily.

Foto: Reuters

Kavkazská stopa

Je to první útok na moskevské metro od února 2004, kdy sebevrah připravil o život 41 lidí ve stanici Avtozavodskaja. Teroristé naposledy v Rusku udeřili loni 27. listopadu, když vykolejili rychlík jedoucí z Moskvy do Petrohradu. Zahynulo 26 lidí.

Většinu podobných akcí mají na svědomí skupiny operující na Kavkaze na jihu Ruska, v Ingušsku, Dagestánu a Čečensku. V některých oblastech ruského Kavkazu jsou skupiny radikálních islamistů stále aktivnější a často organizují pumové útoky.

Ruské bezpečnostní složky podezírají z organizování atentátů v posledních měsících bývalého příslušníka raketových vojsk Pavla Kosolapova, který se přidal k čečenským radikálům.

Druhý hlavní organizátor útoků, Saíd Burjatskij (původním jménem Alexandr Tichomirov), zahynul na začátku března při přestřelce s ruskými vojáky na Kavkaze.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy