Tváře teroru: Tito lidé stáli za největšími útoky v Evropě. Detaily o jejich životě, fotografie

Kateřina Vítková Tomáš Kunc Kateřina Vítková, Tomáš Kunc
Aktualizováno 6. 7. 2018 21:00
Přesně před rokem zemřelo 22 lidí při atentátu v britském Manchesteru. Šlo o jeden z největších teroristických útoků, které byly spáchány na území Evropy za poslední roky. Připomeňte si přehled atentátů od výbuchů ve vlacích v Madridu v roce 2004 až po loňský útok dodávkou v ulicích Barcelony.

Původ útočníků *

Domácí Zahraniční Neznámí
19 24 3

* Informace o útočnících se mnohdy rozcházejí. Bližší údaje o jednotlivých teroristech najdete uvnitř grafiky.

Propojení útoků na islamisty

Prokázané Neprokázané *
3 (tzv. Islámský stát) 8 (hl. Al-Káida a IS)

* Volná inspirace. Případně se útočníci přihlásili k teroristické organizaci nebo organizace zpětně k útoku.

Útok na vlaky v Madridu, rok 2004

Datum:11. března 2004

Použitá zbraň:výbušniny

Počet útočníků:cca 6

Původ:Přistěhovalci, ale zapojeni byli i Španělé. Podle soudce šlo o volně propojenou skupinu marockých, alžírských a syrských muslimů, která měla informátory z řad španělských bezpečnostních složek.

Počet obětí:193 mrtvých

Zranění:cca 1800 až 2000

Napojení na islamisty:Al-Káida. K odpovědnosti se přihlásila al-Káida, přímé zapojení se ale neprokázalo. Útočníci patřili do okruhu takzvané Marocké islámské bojové skupiny (MICG) ve Španělsku, salafistů-džihádistů napojených na al-Káidu. Původní podezření na separatisty z organizace ETA se nepotvrdilo.

Popis události

V ranních hodinách 11. března 2004 v rozmezí asi čtyř minut explodovalo deset bomb ve čtyřech příměstských vlacích, kterými dojížděli lidé do práce do hlavního města Madridu. Bomby byly schované v taškách a batozích. Další tři bomby byly později kontrolovaně odpáleny už pod dohledem policie. Všechny vlaky, v nichž k explozím došlo, jely z města Alcalá de Henares a mířily do madridské stanice Atocha. Jednalo se o nejhorší teroristický útok v historii Španělska, stejně jako nejhorší útok v celé Evropě od roku 1988.

Pozadí: souvislost s volbami

K útokům došlo jen tři dny před španělskými parlamentními volbami. Podle některých hlasů měli teroristé za cíl ovlivnit jejich výsledek, například tak, že útok islamistů mohli voliči brát jako následek vládního rozhodnutí zapojit Španělsko do války v Iráku. Tehdejší premiér José Maria Aznar volby skutečně prohrál. Roli mohlo hrát i to, že podle řady Španělů nedokázal na útoky správně zareagovat.

Kdo stál za útokem - a soud

Původními podezřelými byli separatisté z baskické nacionalistické organizace ETA, která měla ve Španělsku v posledních desetiletích na svědomí několik bombových útoků, a islámští radikálové z al-Káidy. ETA zapojení do explozí ve vlacích důrazně odmítla. Primární podezření se tak přesunulo na španělské radikály, kteří se inspirovali al-Káidou. Al-Káida za útoky přiznala zodpovědnost skrze videonahrávku o tři dny později. Přestože vyšetřovatelé došli k závěru, že útoky byly řízeny teroristickou buňkou al-Káidy, přímá účast al-Káidy zjištěna nebyla.

Soud v roce 2007 odsoudil celkem 21 lidí z 29 obviněných, z toho čtyři dostali nejvyšší možný trest, tedy 40 let za mřížemi. Mezi odsouzenými byl i španělský horník, který pachatelům prodal použité výbušniny. Sedm z odsouzených ale bylo později osvobozeno, včetně domnělého ideologického šéfa skupiny. Obvinění svou účast na útocích popřeli. Devět z 29 obviněných mělo i španělské občanství a bylo obžalováno kvůli dodávkám výbušnin.

Kdo byli útočníci

Rubáí Usmán Sajjid Ahmad

Stav:osvobozen, odsouzen v Itálii

Věk (v době útoku):33 let

Narozen:22. července 1971, Samanoud, Egypt

Občanství:Egypt; přistěhovalec

Napojení na islamisty:MICG, al-Káida

Stručná charakteristika:Vyšetřovatelé ho považovali za hlavního ideologa útoků v Madridu, přesto byl v roce 2007 Rubáí Usmán Sajjid Ahmad, zvaný též Egypťan, překvapivě zproštěn viny. Odpykával si totiž v Itálii trest za členství v teroristické organizaci a podle španělského soudu tak nemohl být za to samé znovu odsouzen i ve Španělsku. Zřejmě byl členem skupiny Egyptský islámský džihád, spadající pod al-Káidu. Několik let sloužil v egyptské armádě, poté zřejmě prošel výcvikem al-Káidy. Pobýval v Německu, Španělsku, Francii a Itálii.

Júsuf Belhadž

Stav:odsouzen

Věk (v době útoku):30 let

Narozen:-

Občanství:Maroko; přistěhovalec

Napojení na islamisty:MICG, al-Káida

Stručná charakteristika:Maročan Júsuf Belhadž alias Abú Dudžána útoky údajně pomáhal plánovat a také stanovil jejich datum. Akce jako takové se zřejmě nezúčastnil. Byl zadržen v roce 2005 v Belgii. Odsouzen byl na 12 a půl roku za členství v teroristické organizaci. Podle policie to mohl být právě Belhadž, kdo se objevil na videonahrávce dva dny po útocích, kde řekl, že útoky byly odplatou za španělskou podporu USA v Iráku a Afghánistánu. Belhadž napojení na al-Káidu odmítl. Jeho synovec ale údajně policii řekl, že Belhadž pomáhal rekrutovat dobrovolníky pro „svatou válku“.

Hasan Haskí

Stav:odsouzen

Věk (v době útoku):31 let

Narozen:Geuelmin, Maroko

Občanství:Maroko; přistěhovalec

Napojení na islamisty:MICG, al-Káida

Stručná charakteristika:Hasan Haski neboli Abu Hamza. Údajně byl šéfem Marocké islámské bojové skupiny (MICG) ve Španělsku, salafistů-džihádistů napojených na al-Káidu. Právě tato organizace podle žalobců stála za útoky. Patřil k plánovačům útoků, akce se ale přímo nejspíš nezúčastnil. Původem byl z Maroka, dlouho žil v bruselské nechvalně proslulé čtvrti Molenbeek (odsud byli i teroristé, kteří zaútočili v roce 2015 v Paříži a v březnu 2016 v Bruselu). Zadržen byl na ostrově Lanzarote v prosinci 2004. Odsouzen byl za členství v teroristické organizaci.

Džamál Zugam

Stav:odsouzen

Věk (v době útoku):30 let

Narozen:1973, Tangier, Maroko

Občanství:Maroko, Španělsko; přistěhovalec

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:MICG, kontakty na al-Káidu

Stručná charakteristika:Muž s marockými kořeny a marockým i španělským občanstvím Džamál Zugam byl prvním zadrženým v souvislosti s madridskými útoky, zatčen byl tři dny po teroristické akci. Několik pasažérů uvedlo, že ho viděli, jak nechává v jednom z vlaků batoh. Zugam v Madridu provozoval obchod s telefony. Pod dohledem byl už od útoku v marocké Casablance, kde o rok dříve zemřelo 45 lidí. Policisté ho podezřívali z napojení na džihádisty. U něj doma našli v roce 2001 kontakty na madridskou teroristickou buňku spřízněnou s al-Káidou. Podle některých zpráv byl stoupencem Abu Dahdaha, údajného šéfa madridské teroristické buňky, který se podle španělského soudu mohl podílet i na útocích z 11. září 2001 v USA. Za madridské útoky byl Zugam odsouzen téměř ke 43 tisícům let ve vězení, dostal nejvyšší trest ze všech odsouzených. Odpykat si podle zákonů ale může nejvýše 40 let.

Abdul Madžíd Bučar

Stav:odsouzen

Věk (v době útoku):23 let

Narozen:9. ledna 1983, Ait Lahcen Oulla, Maroko

Občanství:Maroko; přistěhovalec

Napojení na islamisty:MICG, al-Káida

Stručná charakteristika:Marocký terorista Abdul Madžíd Bučar alias El Gamo (Jelen) podobně jako Zugam rozmístil nálože. Zadržen byl v červenci 2005 v Srbsku. Dostal 18 let za držení výbušnin a členství v teroristické organizaci.

Džamál Ahmidán

Stav:mrtev

Věk:33 let

Narozen:28. října 1970, Tetuán, Maroko

Zemřel:3. dubna 2004, Madrid, Španělsko

Občanství:Maroko; přistěhovalec

Napojení na islamisty:MICG, al-Káida

Stručná charakteristika:Za jednu z klíčových postav madridských útoků je považován i tehdy 33letý Maročan Džamál Ahmidán zvaný Číňan. Policisté ho do té doby znali coby obyčejného zločince zapleteného v drogách, s islámským fundamentalismem ho nespojovali. Do Španělska jezdil kvůli svému podnikání. Spolu s komplicem Sarhanem bin-Abdulem Madžídem Fachetem spáchal Ahmidán tři týdny po atentátu sebevraždu v domě na předměstí Leganés u Madridu poté, co je obklíčila policie.

Sarhan bin-Abdul Madžíd Fachet

Stav:mrtev

Věk:35 let

Narozen:-

Zemřel:3. dubna 2004, Madrid, Španělsko

Občanství:Tunisko; přistěhovalec

Napojení na islamisty:vazby na řadu radikálních skupin: MICG, Al-Káida

Stručná charakteristika:Dalším z hlavních strůjců útoků byl Sarhan bin-Abdul Madžíd Fachet zvaný Tunisan. Skupinu údajně koordinoval. O plánování útoků hovořil nejméně od poloviny roku 2003, podle zatykače „vštěpoval džihád“ dalším lidem. O Fachetovi se hovořilo i ve spojitosti s útoky v marocké Casablance v květnu 2003, za něž byl v Maroku odsouzen i jeho bratr. Vazby měl na řadu džihádistů a radikálních islamistických skupin. Spolu s komplicem Džamálem Ahmidánem spáchal Fachet tři týdny po atentátu sebevraždu v domě na předměstí Leganés u Madridu poté, co je obklíčila policie.

Útoky v hromadné dopravě v Londýně, rok 2005

Datum:7. července 2005

Použitá zbraň:výbušniny

Počet útočníků:4

Původ:Tři útočníci se narodili ve Velké Británii imigrantům z Pákistánu, čtvrtý se narodil na Jamajce a ve Velké Británii žil od předškolních let.

Počet obětí:52 + čtyři útočníci

Zranění:zhruba 750

Napojení na islamisty:K útoku se přihlásilo několik islamistických skupin včetně al-Káidy. Podle vyšetřovatelů je ale pravděpodobnější, že teroristé jednali na vlastní pěst a nechali se skupinou jen inspirovat.

Popis události

Dne 7. července 2005 zaútočili čtyři sebevražední atentátníci na londýnské dopravní prostředky. Vybrali si k tomu ranní špičku. Několik minut před devátou hodinou se první tři z nich v asi minutových intervalech odpálili v metru. První ve vlaku mezi stanicemi Liverpool Street a Aldgate, druhý za nástupištěm Edgware Road směrem k Paddingtonu a třetí u stanice Russell Square na Piccadilly Line. Skoro hodinu po explozích v metru vybuchla čtvrtá bomba na palubě londýnského autobusu doubledecker. Výbuch v 9:47 na Tavistock Square odtrhl střechu autobusu a z velké části ho zničil. Při útocích dohromady zemřelo 52 lidí osmnácti různých národností. Zraněných bylo více než 700.

Souvislosti útoku

K útoku došlo den poté, co byl Londýn vybrán za dějiště olympijských her pro rok 2012. Jednalo se o první islamistický útok ve Velké Británii, stejně jako o nejhorší teroristický incident ve Spojeném království od roku 1988, kdy explodovala bomba na palubě letounu Pan Am Flight 103 nad Lockerbie ve Skotsku.

Kdo byli útočníci

Mohammad Sidique Khan

Stav:mrtev

Věk:30 let

Narozen:20. října 1974, Leeds, Velká Británie

Zemřel:7. července 2005, Londýn, Velká Británie

Občanství:Velká Británie

Kořeny:Otec se narodil v Pákistánu.

Napojení na islamisty:Neprokázalo se napojení na žádnou organizaci.

Stručná charakteristika:Tehdy třicetiletý učitel na základní škole Mohammad Sidique Khan pomáhal dětem nově příchozích imigrantů, žil se svou manželkou a dítětem poblíž Leedsu a angažoval se v komunitě. Byl nejstarším ze čtyř atentátníků a pravděpodobným vůdcem celé skupiny. Měl univerzitní vzdělání. Odpálil se v metru po výjezdu soupravy ze stanice Edgware Road. Zabil sedm lidí včetně sebe. Několik let před útoky se dostal pod vliv radikálního islámského klerika Abdulláha el-Faisala. Rok před útoky pobýval v Pákistánu spolu s dalším atentátníkem, Shehzadem Tanweerem. V září 2005 se objevila nahrávka, na které vystupuje Khan a také Ajmán Zavahrí, vůdce al-Káidy. Podle britských úřadů ale al-Káida do útoků zřejmě zapojena nebyla a videonahrávka byla upravená. „Jsme ve válce a já jsem voják,“ říká Khan na nahrávce, kde obviňuje britskou vládu, že ubližuje jeho lidem po celém světě.

Shehzad Tanweer

Stav:mrtev

Věk:22 let

Narozen:15. prosince 1982, Bradford, Velká Británie

Zemřel:7. července 2005, Londýn, Velká Británie

Občanství:Velká Británie

Kořeny:Jeho otec pocházel z Pákistánu.

Napojení na islamisty:Neprokázalo se napojení na žádnou organizaci. V Pákistánu se ale zřejmě setkal s několika význačnými islamisty.

Stručná charakteristika:Dvaadvacetiletý mladík Shehzad Tanweer žil se svými rodiči v Leedsu, kde pracoval v obchodě svého otce, který byl považován za úspěšného podnikatele. Odpálil se v metru mezi stanicemi Liverpool Street a Aldgate. Zabil osm lidí, včetně sebe. Studoval sportovní vědu na univerzitě v Leedsu, ale rok před útoky odjel do Pákistánu, kde se věnoval islámským studiím. Chodil do několika mešit, kde se setkával i s dalšími útočníky ze 7. července – vídal je i v centru pro mladé, kde pracoval a nejspíš rekrutoval další z útočníků. Podle známých Tanweer uctíval Usámu bin Ládina. Taktéž se objevil v pozdějším videu al-Káidy.

Germaine Lindsay

Stav:mrtev

Věk:19 let

Narozen:23. září 1985, Jamajka

Zemřel:7. července 2005, Londýn, Velká Británie

Občanství:Informace se liší; přistěhovalec.

Kořeny:Jamajka

Napojení na islamisty:Znal se s radikály, podporoval al-Káidu, přímé vazby neprokázány.

Stručná charakteristika:Germaine Lindsay se narodil na Jamajce a do Velké Británie se s matkou přistěhoval ve věku asi pěti let. Jeho matka v roce 2001 konvertovala k islámu a zřejmě k tomu přiměla i svého syna. Ten pak používal také jméno Abdullah Shaheed Jamal. Lindsay se zřejmě znal s kontroverzním imámem Abdullahem el-Faisalem. Žil v Aylerbury s těhotnou manželkou, Irkou Samanthou Lewthwaiteovou, která se později stala členkou islamistické organizace al-Šabáb, a synem. Vyšetřovatelé věří, že Lindsay mohl patřit ke klíčovým členům skupiny. V jeho autě se našly další výbušniny. Odpálil se v metru mezi stanicemi King’s Cross a Russell Square, zabil 27 lidí včetně sebe. Podporoval al-Káidu.

Hasib Hussain

Stav:mrtev

Věk:18 let

Narozen:16. září 1986, Leeds, Velká Británie

Zemřel:7. července 2005, Londýn, Velká Británie

Občanství:Velká Británie

Kořeny:Pákistán

Napojení na islamisty:Podporoval Al-Káidu, přímé vazby neprokázány.

Stručná charakteristika:Teprve 18letý Hasib Hussain žil v Leedsu s rodinou svého bratra. Měl rád sport a studoval ekonomii. V roce 2002 se zúčastnil muslimské pouti a navštívil příbuzné v Pákistánu. Po návratu otevřeně podporoval al-Káidu a teroristy z útoků 11. září 2001 v New Yorku označoval za mučedníky. Podle učitelů se chtěl stát islámským klerikem. V roce 2003 se potkal s dalšími útočníky ze 7. července, Khanem a Tanweerem, kteří také navštěvovali mešitu v Beestonu. Měl záznam kvůli krádeži v obchodě. Nejmladší ze skupiny teroristů se odpálil na palubě londýnského autobusu na Tavistock Square jako poslední ze všech útočníků. Zabil 14 lidí včetně sebe.

Útok na Charlie Hebdo a další akce v Paříži, leden 2015

Datum: 7. až 9. ledna 2015

Použitá zbraň:střelné zbraně

Počet útočníků:3

Původ:Všichni narození ve Francii do rodin přistěhovalců, bratři Kouachiovi měli kořeny v Alžírsku, Ademy Coulibaly v Mali.

Počet obětí:17 obětí + 3 mrtví útočníci

Zranění:celkem 22 lidí

Napojení na islamisty:Zatímco Ademy Coulibaly se krátce před smrtí přihlásil k Islámskému státu, bratři Kouachiové tvrdili, že jednají ve jménu jemenské al-Káidy.

Popis události

Do pařížské redakce francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo vtrhli dopoledne 7. ledna 2015 maskovaní Said a Chérif Kouachiovi ozbrojení kalašnikovy a granátometem a spustili střelbu. Zabili 11 lidí, mezi nimi šéfredaktora, čtyři karikaturisty, ale i člena ostrahy a údržbáře. Stejný počet lidí zranili. Při útěku zastřelili ještě jednoho policistu a odjeli ukradeným autem.

O dva dny později proběhl policejní zátah ve městě Dammartin-en-Goële, asi 40 kilometrů od Paříže, kde se dvojice zabarikádovala v budově tiskárny. Ve stejnou dobu držel třetí z pachatelů Amedy Coulibaly v košer obchodě ve východní části Paříže rukojmí. Hrozil, že pokud policisté spustí zátah v Dammartin-en-Goële, rukojmí zabije. Čtyři lidi skutečně zabil, na svědomí měl navíc z předešlého dne i život jednoho policisty.

Policisté nakonec zakročili na obou místech najednou a teroristy zabili.

Zvláštností je, že zatímco Coulibaly se krátce před smrtí přihlásil k Islámskému státu, bratři Kouachiové tvrdili, že jednají ve jménu jemenské al-Káidy. K útoku na časopis Charlie Hebdo se později přihlásila právě jemenská odnož al-Káidy. Jeden z jejích bojovníků útok označil za důsledek znesvěcování muslimských svátostí.

Spojkou mezi teroristy byla Coulibalyho partnerka Hayat Boumeddieneová, která stihla z Francie uprchnout, zřejmě do Sýrie. V souvislosti s lednovými útoky skončilo za mřížemi několik lidí, kteří byli s útočníky v kontaktu.

Kdo byli útočníci

Said Kouachi

Stav:mrtev

Věk:34 let

Narozen:7. září 1980, Paříž, Francie

Zemřel:9. ledna 2015, Dammartin-en-Goële, Francie

Občanství:Francie

Kořeny:Alžírsko

Napojení na islamisty:al-Káida

Stručná charakteristika:Oba bratři Kouachiové se narodili v Paříži imigrantům z Alžírska, měli i další sourozence. Ve věku 12 a 10 let osiřeli a prošli si pěstounskou péčí a dětským domovem. Do Paříže se přestěhovali okolo roku 2000.

Mezi roky 2009 a 2010 byl Said Kouachi v rámci studentského pobytu v jemenském Saná. V roce 2011 se do Jemenu vrátil a údajně se zúčastnil výcviku v řadách al-Káidy na Arabském poloostrově. Před útoky žil s manželkou a dětmi ve francouzské Remeši. Podle manželky nikdy nevykazoval známky radikalismu. V době útoku byl nezaměstnaný. Oproti svému bratrovi neskončil za mřížemi kvůli rekrutování mladých muslimů do bojů v zahraničí.

Chérif Kouachi

Stav:mrtev

Věk:32 let

Narozen:29. listopadu 1982, Paříž, Francie

Zemřel:9. ledna 2015, Dammartin-en-Goële, Francie

Občanství:Francie

Kořeny:Alžírsko

Napojení na islamisty:al-Káida

Stručná charakteristika:Oba bratři Kouachiové se narodili v Paříži imigrantům z Alžírska, měli i další sourozence. Ve věku 12 a 10 let osiřeli a prošli si pěstounskou péčí a dětským domovem. Do Paříže se přestěhovali okolo roku 2000.

Chérif Kouachi patřil do okruhu lidí, kteří v Paříži rekrutovali džihádisty pro al-Káidu v Iráku po americké invazi v roce 2003. Policie na radikální skupinu „Buttes-Chaumont“ v roce 2005 provedla zátah. Kouachi byl zatčen těsně před útěkem. Ve vězení se setkal s Amedym Coulibalym i s Djamelem Beghalem, islamistou, který si odpykával trest za plánování útoku na americkou ambasádu. Navštěvoval bohoslužby radikálního muslimského duchovního Farida Benyettoua z Paříže. V roce 2008 skončil Chérif znovu ve vězení. Po propuštění spolu s bratrem zřejmě absolvoval výcvik u al-Káidy v Jemenu.

Amedy Coulibaly

Stav:mrtev

Věk:32 let

Narozen:27. února 1982, Juvisy-sur-Orge, Francie

Zemřel:9. února 2015, Paříž, Francie

Občanství:Francie

Kořeny:Mali

Napojení na islamisty:Přísahal věrnost Islámskému státu.

Stručná charakteristika:Znám také pod jménem Abou Bassir Abdallah al-Ifriqi. Amedy Coubaly se narodil ve Francii do rodiny malijských přistěhovalců. Měl devět sester, s rodinou žili jižně od Paříže. Byl několikrát trestán: za drogy, prodej zbraní či přepadení banky. Podle soudu byl „nevyzrálý a psychopatický“. S Chérifem Kouachim se potkal ve vězení. Spolu s bratry Kouachiovými asistoval při pokusu dostat jiného islamistu ven z vězení. V roce 2009 se při propagaci zaměstnávání mladých lidí setkal i s tehdejším francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Právě Coulibaly zřejmě poskytl zbraně oběma bratrům pro útok v redakci Charlie Hebdo, podle některých zdrojů je získal od bruselského podsvětí.

Série útoků v Paříži, listopad 2015

Datum:13.–14. listopadu 2015

Použitá zbraň:sebevražedné vesty, střelné zbraně, ruční granáty

Počet útočníků:cca 9

Původ:Většina útočníků byla původem z Maroka či Alžírska. Mnozí měli evropské pasy, hlavně belgické a francouzské, a měli zkušenosti z bojů v Sýrii. Některým se podařilo do Evropy vrátit, když se ukryli mezi migranty. Stopy vedou přes řecký ostrov Leros a francouzské město Chartres, ležící jihozápadně od Paříže.

Počet obětí:130 + 7 útočníků

Zranění:413 zraněných

Napojení na islamisty:teroristická organizace Islámský stát

Popis události

V pozdních večerních hodinách v pátek 13. listopadu 2015 otřásla Paříží série teroristických útoků. Atentátníci se rozdělili do tří skupin. Jedna zamířila do klubu Bataclan, druhá ke stadionu Stade de France a ostatní útočníci šli do ulic a kaváren. Někteří použili střelné zbraně, jiní odpálili sebevražedné nálože. K útoku se přihlásil tzv. Islámský stát. Údajně mělo jít o odvetu za francouzské zapojení do náletů v Sýrii na islamistické cíle. Útoky byly částečně naplánované zřejmě už v Sýrii, provedla je teroristická buňka sídlící v Belgii. Se 130 mrtvými a více než 400 zraněnými se jednalo o největší útok na území Francie od druhé světové války.

Stade de France

U stadionu Stade de France se postupně odpálili tři teroristé. Nejméně jeden z nich se zřejmě chtěl dostat dovnitř stadionu, kde právě probíhal fotbalový zápas Francie–Německo, který na místě navíc sledovali i francouzský prezident Francois Hollande či německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Muže však zastavila ochranka stadionu při vstupní prohlídce.

Střelba a výbuchy v klubu Bataclan

Tři teroristé zaútočili v klubu Bataclan, kde právě zhruba 1500 lidí sledovalo koncert skupiny Eagles of Death Metal. Zhruba ve 21:40 vstoupili dovnitř ozbrojeni puškami AKM, vystoupili na mezanin a začali kolem sebe pálit. Podle svědků střelba pokračovala asi 20 minut, střelci použili i ruční granáty. Řadě lidí se podařilo prchnout únikovým východem či na střechu, jiní se schovali v budově. Útočníci vzali desítky lidí jako rukojmí v obraně proti policejní akci. Dvacet minut po půlnoci do klubu vtrhli speciálně vycvičení policejní ozbrojenci, dva z útočníků se následně odpálili, třetího zastřelila policie. Celkem zemřelo 90 lidí.

Akce na ulicích

Bichat a Alibert

Útočníci spustili střelbu na lidi před kavárnou Le Carillon, pak se přesunuli vraždit do restaurace Le Petit Cambodge a následně prchli pryč autem. Na místě zemřelo 15 lidí, okolo 10 dalších utrpělo zranění.

Střelba na ulici Rue de la Fontaine-au-Roi

Střelec začal pálit do lidí u zahrádky restaurace La Casa Nostra před kavárnou Café Bonne Bierre těsně po půl desáté večer. Zabil nejméně pět lidí, asi osm dalších zranil.

Ulice Rue de Charonne

Ve 21:36 spustila dvojice mužů střelbu na zahrádku restaurace La Belle Équipe. Než zmizeli autem pryč, zabili 19 lidí a 9 další vážně zranili.

Výbuch v kavárně na bulváru Voltaire

V kavárně Comptoir Voltaire se ve 21:40 odpálil pomocí sebevražedné vesty Ibrahim Abdeslam, který se tvářil jako zákazník. Zranil 15 lidí, nikoho kromě sebe nezabil.

Dopadení útočníků

Sedm útočníků zemřelo ještě během vlastní teroristické akce, šest z nich se odpálilo, jednoho zastřelila policie při zásahu na Bataclan. O několik dní později, 18. listopadu, zemřel při zásahu bezpečnostních složek v pařížském Saint-Denis zřejmý koordinátor celé akce a dva další lidi z jeho blízkého okolí.

Průběh pařížského masakru

13. listopadu

21:16 - první výbuch u Stade de France

21:19 - druhý výbuch u Stade de France

21:25 - střelba v ulici Bichat

21:32 - střelba na ulici De la Fontaine-au-Roi

21:36 - střelba na ulici de Charonne

21:40 - výbuch v Comptoir Voltaire na bulváru Voltaire

21:40 - začíná masakr v koncertní síni Bataclan

21:53 - třetí výbuch u Stade de France

14. listopadu

00:20 - policejní zátah na Bataclan

Kdo byli útočníci

Francouzským úřadům se podařilo identifikovat většinu lidí, kteří se měli zúčastnit série listopadových pařížských útoků. Za mozek operace byl označován Abdelhamid Abaaoud, který zemřel při zátahu v Saint-Denis. Objevily se ale i zprávy, že byl jen koordinátorem celé akce a skutečný strůjce je na útěku. Šéf francouzských tajných služeb DGSE Bernard Bajolet loni v létě uvedl, že úřadům je známo jeho jméno, ale nemohou ho zveřejnit.

Koncertní síň Bataclan

Při masakru v Bataclanu útočili a také zemřeli tři střelci. Dva se během policejního zásahu odpálili sami, třetího zastřelila policie. V koncertním sále zemřelo 90 lidí.

Omar Ismail Mostefai

Stav:mrtev

Věk:29 let

Narozen:21. listopadu 1985, Courcourronnes, Francie

Zemřel:14. listopadu 2015, Paříž

Občanství:Francie

Kořeny:otec Alžířan, matka Portugalka

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Mostefai vyrůstal v Courcouronnes, na předměstí na jihu Paříže. Jeho portugalská matka konvertovala k islámu, když se provdala za muže z Alžírska. Mostefai měl za sebou sérii drobných kriminálních činů, za mřížemi ale nikdy nebyl. Později se rychle radikalizoval a distancoval od společnosti. Vliv na něj podle francouzských médií měl imám, který do země v roce 2010 přijel na otočku z Belgie. Francouzská prokuratura věděla o Mostefaiově radikalizaci, ale neměla informace, že by byl zapojen do nějaké teroristické organizace. Navštěvoval mešitu v Lucé, městě sousedícím s Chartres. Pracoval mimo jiné jako pekař. Mostefai zřejmě odcestoval na nějakou dobu do Sýrie a do Alžírska. Během policejní razie v Bataclanu se odpálil. Identifikován byl podle nalezeného malíčku.

Samy Amimour

Stav:mrtev

Věk:28 let

Narozen:15. října 1987, Paříž

Zemřel:13. listopadu 2015, Paříž

Občanství:Francie

Kořeny:Alžírsko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Dalším ze sebevražedných útočníků v Bataclanu byl Samy Amimour. Žil na pařížském předměstí Drancy a několik měsíců pracoval jako řidič autobusu. Úřady o něm věděly už před útokem. Radikalizoval se zřejmě v mešitě Blanc-Mesnil. Pod mezinárodním zatykačem byl od konce roku 2013. Policie ho prošetřovala už v roce 2012 – před jeho cestou do Jemenu kvůli podezření z napojení na teroristy. Nakonec o rok později odjel do Sýrie.

Fouad Mohamed Aggad

Stav:mrtev

Věk:23 let

Narozen:18. října 1992, Wissembourg, Francie

Zemřel:14. listopadu 2015, Paříž

Občanství:Francie

Kořeny:otec původem Alžířan, matka z Maroka

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Francouz Fouad Mohamed Aggad vyrůstal v Alsasku, dokud v roce 2013 neodcestoval se skupinou dalších zradikalizovaných mladých lidí do Sýrie. Byl s ním údajně jeho bratr Karim. Některé členy této skupiny, včetně jeho bratra, francouzská policie zatkla po návratu do vlasti.

Identifikován byl až 9. prosince 2015 díky rodině. Ta se policii ozvala, protože matka teroristy obdržela "mučednickou" textovou zprávu. Otec útočníka uvedl, že kdyby o jeho činu předem věděl, "sám by ho zabil". Podle informací několika lidí z jeho rodného města se Fouad pokoušel stát policistou nebo vojákem, po neúspěšných přijímacích zkouškách byl ale odmítnut.

Stade de France

U stadionu zemřeli tři útočníci, všichni se postupně odpálili.

Ahmed Al Mohammad

Stav:mrtev

Věk:nezjištěn

Narozen:nezjištěno

Zemřel:13. listopadu 2015, Paříž

Občanství:neznámé, spekuluje se o syrském či iráckém, ale i o členském státu EU

Kořeny:Islámský stát jej identifikoval jako Ukasahu al-Iraqiho s iráckými kořeny. Nepotvrzeno.

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:První člověk, který se odpálil u Stade de France. Zabil sebe a ještě jednoho člověka. Poblíž se našel pas se jménem 25letého Ahmeda Al Mohammada, údajného běžence z Aleppa, který do Evropy dorazil přes řecký ostrov Leros. Pas byl ale zřejmě falešný. Agentura APA s odvoláním na Blic navíc napsala, že srbská policie zadržela člověka, který měl u sebe tentýž pas na jméno Ahmed Al Mohammad. Od toho nalezeného v Paříži se lišil jen fotografií. Podle francouzských vyšetřovatelů se nicméně otisky prstů mrtvého útočníka shodovaly s těmi, které byly odebrány muži, jenž přišel s uprchlíky na řecký Leros. Islámský stát jej zase identifikoval jako Ukasahu al-Iraqiho s iráckými kořeny. „Ahmed Al Mohammad“ se odpálil jako první ze tří lidí u Stade de France.

Bilal Hadfi

Stav:mrtev

Věk:20 let

Narozen:nezjištěno

Zemřel:13. listopadu 2015, Paříž, Francie

Občanství:Francie, žil ale v Belgii

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Dvacetiletý Bilal Hadfi aneb „Džihádista s dětskou tváří“ se odpálil jako druhý útočník u Stade de France, zabil ale jen sám sebe. Hadfi žil v bruselské čtvrti Neder-over- Heembeek. Měl za sebou podle zpráv některých médií zkušenost z bojů v Sýrii, kde působil v řadách Islámského státu. Belgické úřady ale nevěděly, že se do země opět vrátil. Byl na něj vydán mezinárodní zatykač.

M al-Mahmod

Stav:mrtev

Věk:nezjištěn

Narozen:nezjištěno

Zemřel:13. listopadu 2015, Paříž

Občanství:neznámé, spekuluje se o syrském či iráckém, ale i o EU

Kořeny:Islámský stát jej identifikoval jako Aliho al-Iraqiho s iráckými kořeny. Nepotvrzeno.

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Odpálil se jako třetí u Stade de France. Nikoho dalšího ale nezabil. Francouzská policie zveřejnila jeho fotografii 22. listopadu a podle médií odpovídá fotografii jistého Mahmúda, jehož řecké úřady zaregistrovaly 3. října na ostrově Leros. Mahmúd si údajně spolu s útočníkem s pasem na jméno Ahmed Al Mohammad koupil lístek na trajekt na řeckou pevninu, aby mohl pokračovat v cestě Evropou se skupinou syrských uprchlíků. Pas byl zřejmě také falešný. Islámský stát jej ve svém propagačním plátku identifikoval jako Aliho al-Iraqiho s iráckými kořeny.

Ulice, bary a restaurace:

Abdelhamid Abaaoud

Stav:mrtev

Věk:28 let

Narozen:8. dubna 1987, Belgie

Zemřel:18. listopadu 2015, Saint-Denis, Francie

Občanství:Belgie

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Vyšetřovatelé dlouho označovali Abdelhamida Abaaouda za strůjce celého dění 13. listopadu 2015. Speciální parlamentní komise nicméně v červenci 2016 uvedla, že Abaaoud byl jen "koordinátorem" útoků. Abaaoud měl marocké kořeny, ale narodil se v roce 1987 v Belgii, kam emigrovali jeho rodiče. Vyrůstal v bruselské čtvrti Molenbeek, která nechvalně proslula tím, že zde žilo více islamistů. Abaaoud se účastnil bojů v Sýrii proti prezidentu Bašáru Asadovi, kde stál po boku islamistů. Pomáhal také rekrutovat budoucí džihádisty, měl kontakty na Islámský stát. Byl na něj vystaven mezinárodní zatykač. Se Salahem Abdeslamem, dalším útočníkem, byl ve vězení. Vyšetřován byl i v souvislosti s několika menšími útoky ve Francii na jaře 2015. Během útoků v listopadu byl zřejmě jedním ze střelců v pařížských ulicích. Abbaoud byl zabit při policejním zásahu v Saint-Denis pět dní po listopadových útocích.

Chakib Akrouh

Stav:mrtev

Věk:25 let

Narozen:27. srpna 1990, Brusel, Belgie

Zemřel:18. listopadu 2015, Saint-Denis, Francie

Občanství:Belgie, Maroko

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Chakib Akrouh byl podle vyšetřovatelů jedním ze střelců v pařížských barech a restauracích. Moc informací o něm známo není. Akrouh v roce 2013 odcestoval do Sýrie, v té době byl také v Belgii odsouzen v nepřítomnosti. Akrouh se objevil i v propagandistickém videu Islámského státu, kde Francouzům oznámil, že je čeká odveta za jejich angažování se v syrské válce. Zemřel během policejní razie v Saint-Denis pět dní po útoku Paříži, odpálil svoji vestu s výbušninami.

Ibrahim Abdeslam

Stav:mrtev

Věk:31 let

Narozen:30. července 1984, Brusel, Belgie

Zemřel:13. listopadu 2015, Paříž, Francie

Občanství:Francie (rodiče žili nějakou dobu v Alžírsku)

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Spolu s bratrem Salahem žil Ibrahim Abdeslam v bruselské čtvrti Molenbeek, kde vlastnil bar. Zřejmě byl napojen na jiného útočníka, Abdelhamida Abaaouda. Podle agentury AFP Ibrahim bojoval v řadách IS v Sýrii. V roce 2015 byl údajně při své cestě do Sýrie zadržen na tureckých hranicích a poslán zpět do Belgie. Odpálil se v Comptoir Voltaire Cafe, zabil pouze sebe.

Řidič

Salah Abdeslam

Stav:souzen (za Paříž i Brusel)

Věk (v době útoku):26 let

Narozen:15. září 1989, Brusel, Belgie

Občanství:Francie

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Salah Abdeslam se narodil a vyrůstal v Belgii. Francouzský pas měl díky tomu, že jeho rodiče se po přestěhování z Maroka na nějaký čas usídlili v Alžírsku. Vyrůstal v bruselské čtvrti Molenbeek a zřejmě se dlouhodobě znal s koordinátorem útoků Abdelhamidem Abaaoudem, který ho zřejmě později i radikalizoval. V Sýrii pravděpodobně nikdy nebyl, ale měl kontakty na Islámský stát. Vyšetřovatelé předpokládají, že Salah Abdeslam na stadion Stade de France odvezl tři útočníky, kteří se v jeho okolí odpálili. Také on sám měl na sobě vestu s výbušninami. Podle výpovědí dvojice mužů, kteří ho ráno po útoku odvezli zpět do Bruselu, si vlastní útok na poslední chvíli rozmyslel. Belgickým orgánům byli Salah Abdeslam a jeho starší bratr známi už před útoky. Abdeslam byl nakonec zadržen čtyři měsíce po útoku, 18. března 2016 během policejní razie v bruselské čtvrti Molenbeek. V dubnu 2016 byl vydán francouzským úřadům. Belgický soud ho letos v dubnu poslal na dvacet let do vězení za pokus o vraždu tří policistů během razie z března 2016 a za nedovolené držení střelných zbraní.

Bruselské spojky

Mohamed Abrini

Stav:souzen (za Paříž i Brusel)

Věk (v době útoku):30 let

Narozen:27. prosince 1984, Sint-Agatha-Berchem, Belgie

Státní příslušnost:Belgie

Kořeny:Maroko

Stručná charakteristika:Belgičana s marockými kořeny zachytila několik dní před pařížskými útoky kamera u benzinové stanice na severu Paříže, kde spolu se Salahem Abdeslamem tankoval benzin do vozidla značky Renault Clio. Abrini pochází ze stejné bruselské čtvrti Molenbeek jako bratři Abdeslamovi. Pracoval v pekárně a byl zapleten do drobné kriminality. Zřejmě se účastnil bojů v Sýrii, jeho bratr tam dokonce zemřel. Více než s pařížskými útoky je však Abriniho jméno spojováno hlavně s následnými březnovými útoky v Bruselu, kdy zemřelo 32 lidí. Abrini byl zatčen loni v dubnu na základě záběrů z bezpečnostních kamer na bruselském letišti Zaventem. Zachytily ho v doprovodu dalších dvou útočníků, kteří se na místě odpálili. Kvůli pokrývce hlavy se Abrinimu přezdívalo "Muž s kloboukem". Na letišti měl podle vyšetřovatelů na rozdíl od zbylých dvou sebevražedných atentátníků nechat tašku s výbušninou a odejít. Výbuchy na letišti si vyžádaly 16 obětí. Další bomby byly odpáleny ve stanici metra Maelbeek, kde zemřelo dalších 16 lidí.

Útoky v Bruselu, březen 2016

Datum:22. březen 2016

Použitá zbraň:výbušniny

Počet útočníků:3 atentátníci, minimálně 2 komplicové

Původ:Tři rodilí Belgičané s kořeny v Maroku, čtvrtý se přistěhoval v předškolním věku. Pátý Švéd s kořeny pravděpodobně v Sýrii.

Počet obětí:32 mrtvých + 3 mrtví útočníci

Zranění:přes 300

Napojení na islamisty:K akcím se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Útočníci patřili ke stejné teroristické buňce, která měla na svědomí už listopadové útoky v Paříži.

Popis události

Bylo 22. března 2016, když Belgií otřásly největší teroristické útoky v historii země. Výbuchy na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maelbeek nepřežilo 32 lidí, zemřeli i tři útočníci. Přes 300 lidí bylo zraněno. K akcím se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Útočníci patřili ke stejné teroristické buňce, která měla na svědomí už listopadové útoky v Paříži.

Letiště Zaventem

První dvě bomby odpálili na bruselském letišti Zaventem sebevražední atentátníci v úterý ráno. První v 7:58 Brahim El Bakraoui, druhou o devět vteřin později jeho komplic, zřejmě Najim Laachraoui. Zemřel tucet lidí a dva atentátníci. Útočníci měli zřejmě v plánu ještě jednu explozi - třetí výbuch na letišti Zaventem. Belgický prokurátor později prohlásil, že třetí výbušnina, která měla na letišti napáchat největší škody, ale selhala. Bezpečně ji odpálili pyrotechnici.

Stanice metra Maelbeek

Zhruba o hodinu později vybuchla nálož v metru. Ve stanici Maelbeek se odpálil Brahimův bratr Khalid El Bakraoui. K explozi došlo ve druhém voze, když souprava stála ve stanici. Francouzský list Le Monde a belgická televize RTBF uvedly, že Khalid mohl mít v metru komplice.

Kdo byli útočníci

Za bruselskými útoky stálo přímo pět útočníků, z nichž tři nepřežili sebevražedný útok a dva byli později zatčeni policií. Všichni se zřejmě podíleli i na plánování akcí v Paříži.

Letiště Zaventem

Brahim El Bakraoui

Stav:mrtev

Věk:29 let

Narozen:9. října 1986, Brusel, Belgie

Zemřel:22. března 2016, Brusel, Belgie

Občanství:Belgie

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Jeden ze dvou sebevražedných atentátníků z bruselského letiště Zaventem. Zároveň bratr Khalida El Bakraouiho, dalšího z útočníků. Vyrůstal na bruselském předměstí Laeken. V roce 2010 byl odsouzen na deset let ve vězení za vloupání a střelbu na policisty. Zmizel po podmínečném propuštění. V roce 2015 byl zadržen v Turecku při pokusu přejít hranice do Sýrie. Ankara varovala nizozemské a belgické úřady a vyhostila ho do Nizozemska. Ani jedna země ale nepodnikla nic pro jeho zadržení. Belgičtí ministři tvrdí, že se chyba stala na ambasádě.

Najim Laachraoui

Stav:mrtev

Věk:24 let

Narozen:18. května 1991 Ajdir, Maroko

Zemřel:22. března 2016, Brusel, Belgie

Občanství:Belgie, Maroko

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Jeden ze dvou sebevražedných atentátníků z bruselského letiště Zaventem. Narodil se v Maroku, ale vyrostl ve Schaerbeeku v Bruselu, kde chodil do katolické školy. Laachraouiho DNA vyšetřovatelé našli na dvou pásech s výbušninami, které použili útočníci v Paříži. Student technických věd byl proto považován za člověka, který teroristické buňce připravuje trhaviny. Několik let pracoval na letišti Zaventem. V únoru 2013 odjel z Bruselu do Sýrie a přerušil veškeré kontakty s rodinou. Neměl dlouhou kriminální minulost. Jeho jméno se však objevilo během rozkrývání džihádistické sítě v Belgii krátce před útoky. Pod falešným jménem Soufiane Kayal cestoval z Maďarska do Rakouska. Auto, ve kterém hranici překračoval, řídil Salah Abdeslam, muž zapletený do pařížských atentátů.

Mohamed Abrini

Stav:souzen (za Paříž i Brusel)

Věk (v době útoku):31 let

Narozen:27. prosince 1984, Sint-Agatha-Berchem, Belgie

Občanství:Belgie

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Belgičana s marockými kořeny zachytila několik dní před pařížskými útoky kamera u benzinové stanice na severu Paříže, kde s dalším atentátníkem Salahem Abdeslamem tankoval benzin do vozidla značky Renault Clio. Abrini pochází ze stejné bruselské čtvrti Molenbeek jako bratři Abdeslamovi. Pracoval v pekárně a byl zapleten do drobné kriminality. Zřejmě se účastnil bojů v Sýrii, jeho bratr tam dokonce zemřel. Více než s pařížskými útoky je však Abriniho jméno spojováno hlavně s následnými březnovými útoky v Bruselu. Abrini byl zatčen loni v dubnu na základě záběrů z bezpečnostních kamer na bruselském letišti Zaventem. Zachytily ho v doprovodu dalších dvou útočníků, kteří se na místě odpálili. Kvůli pokrývce hlavy se Abrinimu přezdívalo "Muž s kloboukem". Na letišti měl podle vyšetřovatelů na rozdíl od zbylých dvou sebevražedných atentátníků nechat tašku s výbušninou a odejít. Výbuchy na letišti si vyžádaly 16 obětí. Další bomby byly odpáleny ve stanici metra Maelbeek, kde zemřelo dalších 16 lidí.

Stanice metra Maelbeek

Khalid El Bakraoui

Stav:mrtev

Věk:27 let

Narozen:12. ledna 1989, Brusel, Belgie

Zemřel:22. března 2016, Brusel, Belgie

Občanství:Belgie

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Bratr Brahima, dalšího atentátníka. Khalid El Bakraoui vyrůstal na bruselském předměstí Laeken, na kriminální dráhu se dal v mladém věku. Měl záznam za krádeže aut a přepadení banky. Když se 22. března 2016 odpálil ve stanici bruselského metra Maelbeek, měl být už dávno v policejní cele. Opakovaně totiž porušil podmínku. Právě on také pomocí falešných dokladů pronajal byt v Charleroi, který se stal jednou ze skrýší radikálů, kteří zaútočili 13. listopadu v Paříži. Později si opět pod falešnou identitou pronajal byt v bruselské čtvrti Forest. V něm belgická policie udělala zátah krátce před bruselskými útoky 15. března. Dva lidé tehdy z bytu stihli utéct (spekulovalo se, že právě Khalid a jeho bratr Brahim), Alžířan Mohamed Belkaid byl při akci zabit. Vyšetřovatelé našli v bytě otisky dalšího útočníka Salaha Abdeslama a velké množství munice a zbraní.

Osama Krayem

Stav:souzen

Věk (v době útoku):23 let

Narozen:16. srpna 1992, Malmö, Švédsko

Občanství:Švédsko

Kořeny:Sýrie

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Khalida El Bakraouiho do metra doprovázel komplic, Osama Krayem, který pochází ze švédského Malmö. Podle příbuzných mu nějakou dobu před útoky "vymyli mozek" a on ze Švédska odešel do Sýrie do řad Islámského státu. Krayem byl i u nákupu tašek, v nichž atentátníci přenášeli bomby. V říjnu 2015 Krayema vyzvedl v jižním Německu Salah Abdeslam, pozdější pařížský útočník, který ho pak odvezl do Belgie. Krayem už před útoky patřil mezi nejhledanější lidi Evropy.

Oussama Atar

Stav:hledaný, zřejmě v Sýrii

Věk (v době útoku):31 let

Narozen:4. května 1984, Laeken, Belgie

Občanství: Belgie, Maroko

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Islámský stát

Stručná charakteristika:Džihádista působící v Sýrii s belgickým a marockým občanstvím. Je pravděpodobně jedním z lidí, kteří naplánovali útoky v Paříži a Bruselu. Do Sýrie poprvé odjel v roce 2002, později byl i v Iráku. V roce 2005 byl poslán do vězení, nějaký čas strávil i v nechvalně známém americkém vězení Abu Ghraib. Používá také jméno Abou Ahmad. Pravděpodobně pobýval v syrské Rakce, která byla v červenci 2017 osvobozena od Islámského státu.

Útok kamionem v Nice, červenec 2016

Datum:14. července 2016

Použitá zbraň:auto

Počet útočníků:1

Původ:Tunisan žijící ve Francii

Počet obětí:86 + útočník

Zranění:přes 400

Napojení na islamisty:Inspirován džihádismem, přímé vazby neprokázány. Islamistická agentura Amak pachatele označila za bojovníka Islámského státu.

Popis události

Tunisan žijící ve Francii Mohammed Bouhlel najel během oslav Dne dobytí Bastily, 14. července 2016, nákladním autem na zaplněnou pobřežní promenádu v Nice. Slavnostní ohňostroj během nejvýznamnějšího francouzského státního svátku tam v tu chvíli sledovaly tisíce lidí. Zběsilá asi dvoukilometrová jízda bílého kamionu, během níž řidič ještě zrychloval, aby cestou zabil co nejvíce lidí, začala zhruba o půl jedenácté večer. Bouhlel zabil 86 lidí, okolo 450 dalších zranil. V autě měl řidič kromě napodobenin zbraní a granátů pistoli, z níž střílel na policisty, kteří se ho snažili zastavit. Policisté útočníka po několikaminutové zběsilé jízdě skrz okno kabiny zastřelili.

Ve Francii v té době platil výjimečný stav, který byl vyhlášen prezidentem Francoisem Hollandem po útocích v Paříži z roku 2015.

Kdo byli útočníci

Mohamed Bouhlel

Stav:mrtev

Věk:30 let

Narozen:3. ledna 1986, M’saken, Tunisko

Zemřel:14. července 2016, Nice, Francie

Občanství:Tunisko; přistěhovalec

Napojení na islamisty:Inspirován džihádismem, přímé vazby neprokázány. Islamistická agentura Amak pachatele označila za bojovníka Islámského státu.

Stručná charakteristika:Mohamed Bouhlel se narodil v Tunisku. Ve Francii měl povolení k pobytu, v Nice žil od roku 2005. Pracoval jako řidič, než v lednu 2016 přišel o práci, protože usnul za volantem. Měl tři děti, s manželkou se právě rozváděl. Podle jeho otce, který žil nadále v Tunisku, měl Bouhlel psychické potíže. Krátce před útokem se začal podle známých klonit k náboženství, také si nechal narůst plnovous. Podle vyšetřovatelů vyjadřoval podporu teroristické organizaci Islámský stát. V jeho počítači policisté objevili odkazy na IS a také islamistickou vlajku. Podle vyšetřovatelů jevil Bouhlelův útok známky džihádistického terorismu. Policisté ale přímé vazby na teroristickou organizaci neobjevili. Zřejmě se tak nechal pouze inspirovat. Ačkoliv útočil sám, jeho plánu napomohlo více lidí. Policie několik z nich obvinila.

Útok na vánoční trh v Berlíně, prosinec 2016

Datum:19. prosince 2016

Použitá zbraň:auto

Počet útočníků:1

Původ:Tunisan; v Německu neúspěšně žádal o azyl

Počet obětí:12, včetně muže, kterého pachatel zabil o několik hodin dříve

Zranění:okolo 60

Napojení na islamisty:Islámský stát

Popis události

V pondělí 19. prosince 2016 sedm minut po 20. hodině sjel černý nákladní vůz značky Scania ze silnice přímo do berlínského vánočního trhu na náměstí Breitscheidplatz, kde se zrovna nacházely stovky lidí. Podle očitých svědků kamion vjel do davu s vypnutými světly, nezpomaloval a nesnažil se vyhnout stánkům ani skupinám lidí. Vánočním trhem proletěl rychlostí zhruba 65 kilometrů za hodinu a celkově urazil 50 až 80 metrů. Pak po mnoha nárazech zastavil. Auto mělo v čelním skle zaražené kusy dřeva ze stánků. Útočník zabil jedenáct lidí, desítky dalších utrpěly zranění. Jednou z obětí byla i Češka. Po zastavení auta muž utekl z kabiny. Ještě před útokem navíc zabil skutečného řidiče kamionu, kterému vůz s polskou poznávací značkou ten samý den ukradl. Policisté nejprve dopadli špatného pachatele. Toho skutečného – Anise Amriho – zastřelila policie v Miláně při náhodné kontrole o čtyři dny později. Amri dostával instrukce od tzv. Islámského státu. Podle videa, které teroristická skupina zveřejnila, přísahal věrnost jejímu vůdci Abú Bakrovi Bagdádímu.

Kdo byli útočníci

Anis Amri

Stav:mrtev

Věk:23 let

Narozen:22. prosince 1992, Oueslatia, Tunisko

Zemřel:23. prosince 2016, Sesto San Giovanni v Miláně, Itálie

Občanství:Tunisko; v Německu neúspěšně žádal o azyl

Kořeny:Tunisko

Napojení na islamisty:přísahal věrnost Islámskému státu

Stručná charakteristika:Anis Amri se narodil v Tunisku a v Německu žádal o azyl, který mu byl zamítnut. Z Tuniska uprchl, zřejmě proto, aby se vyhnul uvěznění kvůli údajné krádeži auta. Amri se do Evropy dostal v roce 2011 spolu se skupinou uprchlíků, která přistála na ostrově Lampedusa. Lhal o svém věku, zapojil se do potyček a na Sicílii následně skončil ve vězení. Tam se zřejmě také začal radikalizovat. Do Německa se dostal v roce 2015. Podle vyšetřovatelů udržoval kontakt se známým německým islamistickým duchovním a verbířem Islámského státu Abu Walaou. Německé bezpečnostní složky věděly, že vyhrožoval možným útokem, ale zřejmě ho nepovažovaly za nebezpečného. Chtěly ho nechat vyhostit, ale deportace byla zastavena, protože Tunisko odmítalo, že by Amri byl tuniský občan.

Útok v britském Westminsteru, březen 2017

Datum:22. března 2017

Použitá zbraň:auto, nůž

Počet útočníků:1

Původ:Brit

Počet obětí:4 + útočník

Zranění:okolo 50

Napojení na islamisty:k útoku se přihlásil IS

Popis události

Rok po útocích v Bruselu najel Brit Khalid Masood osobním vozem na Westminsterském mostě opakovaně do lidí. Z auta vystoupil na Parliament Square u Westminsterského paláce, kde následně pobodal neozbrojeného policistu a sám byl pak zastřelen ozbrojenou hlídkou. Ačkoliv se k útoku přihlásil Islámský stát, vyšetřovatelé neobjevili žádné důkazy, které by to potvrdily. Masooda islamistická skupina zřejmě jen inspirovala. Kromě pobodaného policisty zemřeli další tři lidé, do kterých Masood najel autem

Kdo byli útočníci

Khalid Masood

Stav:mrtev

Věk:52 let

Narozen:25. prosince 1964, Dartford, Velká Británie

Zemřel:22. března 2017, Londýn, Velká Británie

Občanství:Velká Británie

Kořeny:nejsou známy

Napojení na islamisty:inspirace IS – k útokům se přihlásil IS, ale vyšetřování to neprokázalo

Stručná charakteristika:Narodil se jako Adrian Russell Elms v britském Kentu a vyrostl ve Východním Sussexu. Když okolo roku 2005 konvertoval k islámu, změnil si jméno na Khalid Masood. Používal ale i jiná jména. Byl problémovým teenagerem a v dospělosti byl několikrát odsouzen za napadení. Nějaký čas zřejmě strávil v Saúdské Arábii. Britská metropolitní policie ho v roce 2010 vyšetřovala kvůli možnému zapojení do skupiny islamistů, ale nepředstavoval podle ní výraznou hrozbu. Nějakou dobu žil v Lutonu, kam často jezdil vlivný britský radikální islámský duchovní Anjem Choudary. Masood se zřejmě radikalizoval během pobytu ve vězení. Byl ženatý a měl děti.

Útok během koncertu v Manchesteru, květen 2017

Datum:22. května 2017

Použitá zbraň:výbušnina

Počet útočníků:1

Původ:Brit s kořeny v Libyi, patřil ke druhé generaci přistěhovalců

Počet obětí:22 + útočník

Zranění:okolo 200

Napojení na islamisty:inspirace IS

Popis události

Dějištěm útoku se stala víceúčelová hala Manchester Arena ve stejnojmenném městě na Britských ostrovech. Krátce po skončení koncertu mladé americké popové zpěvačky Ariany Grande (cca ve 23.35 SELČ) se u vchodu do haly odpálil sebevražedný atentátník Salman Abedi. Spolu s ním zemřelo dalších 22 lidí, včetně dětí a jejich rodičů, kteří na ně po vystoupení čekali. Zraněno bylo několik set dalších lidí, z toho více než dvě desítky byly ve velmi vážném stavu. Podle policie Abedi útočil sám, ale o jeho plánech věděli i další lidé.

Útok byl největší teroristickou akcí ve Velké Británii od roku 2005. Naposledy byl Manchester dějištěm teroristické akce v roce 1996, na svědomí jej tehdy měla Prozatímní IRA.

Kdo byli útočníci

Salman Abedi

Stav:mrtev

Věk:22 let

Narozen:31. prosince 1994, Manchester, Velká Británie

Zemřel:22. května 2017, Manchester, Velká Británie

Občanství:Velká Británie

Kořeny:Libye

Napojení na islamisty:byl v kontaktu s IS

Stručná charakteristika:Potomek libyjských uprchlíků se narodil v Manchesteru a vyrostl na jeho předměstí Fallowfield. Měl tři sourozence, dva bratry a sestru. Měl rád fotbalový klub Manchester United a kouřil marihuanu. Jeho rodiče, kteří z Libye uprchli před Muammarem Kaddáfím, se po smrti diktátora v roce 2011 vrátili zpět do rodné země, na rozdíl od Abediho. Ten ve Velké Británii nastoupil na univerzitu a krátce studoval podnikový management. Peníze ze studentské půjčky ale nejspíš použil na financování teroristického útoku. Policie o něm věděla kvůli drobným kriminálním počinům, avšak nepovažovala ho za obzvlášť nebezpečného. Na Abediho možnou radikalizaci přitom úřady opakovaně upozorňovala i jeho komunita. Abedi byl zřejmě v kontaktu s islamisty z IS působícími v Libyi. V Manchesteru se stýkal s Libyjcem Abdalraoufem Abdallahem, který se dostal do vězení kvůli plánování útoků a financování terorismu. Policie rovněž evidovala kontakty mezi Abedim a Raphaelem Hosteyem, který v Británii verboval muslimy pro Islámský stát v Sýrii a Iráku. Nepotvrzené zprávy říkají, že Abedi v roce 2015 strávil delší dobu v Sýrii. Bombu si zřejmě vyrobil sám. Použil stejnou výbušninu, jakou vraždili atentátníci v Paříži v roce 2015 a následující rok v Bruselu.

Útok na London Bridge, červen 2017

Datum:3. června 2017

Použitá zbraň:auto, nože

Počet útočníků:3

Původ:přistěhovalci; Brit narozený v Pákistánu, Libyjec-Maročan s odmítnutým azylem ve Velké Británii, Maročan zřejmě s italským občanstvím

Počet obětí:8 + 3 útočníci

Zranění:kolem 50

Napojení na islamisty:inspirace IS – k útokům se přihlásil IS, ale vyšetřování to neprokázalo

Popis události

Na mostě London Bridge v britské metropoli vjela po 22. hodině místního času bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik chodců. Auto pak pokračovalo v jízdě k tržišti Borough Market, kde teroristé z vozu vystoupili a začali okolní lidi napadat pomocí nožů. Zemřeli při policejním zásahu.

Kdo byli útočníci

Khuram Shazad Butt

Stav:mrtev

Věk:27 let

Narozen:pravděpodobně duben 1990, Pákistán

Zemřel:3. června 2017, Londýn, Velká Británie

Občanství:Velká Británie; přistěhovalec

Kořeny:Pákistán

Napojení na islamisty:mohl mít kontakty na někoho z Islámského státu

Stručná charakteristika:Narodil se v Pákistánu, ale žil ve východním Londýně. Měl manželku a dvě děti. Vystřídal řadu zaměstnání. Do roku 2016 pracoval jako ochranka ve firmě, v zákaznickém servisu londýnské dopravy, jako recepční ve fitness centru či v KFC. Policie ho monitorovala, v roce 2015 byl úřadům nahlášen kvůli podezření z terorismu. Podporoval usvědčeného britského radikálního imáma Anjema Choudaryho. Podle rodiny sledoval propagandistická videa Islámského státu. Také toužil po cestě do Sýrie. V roce 2016 se objevil v dokumentu o britských džihádistech.

Rachid Redouan

Stav:mrtev

Věk:30 let

Narozen:nezjištěno

Zemřel:3. června 2017, Londýn, Velká Británie

Občanství:Libye, Maroko; přistěhovalec

Kořeny:Libye

Napojení na islamisty:není známo

Stručná charakteristika:Používal také jméno Rachid Elkhdar. Do Velké Británie přijel v roce 2006, o tři roky později mu byla zamítnuta žádost o azyl. Několik let žil v Irsku, v Dublinu se také oženil. Zřejmě měl jedno dítě. Pracoval jako cukrář. Policie se o Redouana zřejmě až do osudného útoku nezajímala.

Youssef Zaghba

Stav:mrtev

Věk:22 let

Narozen:leden 1995, Fez, Maroko

Zemřel:3. června 2017, Londýn, Velká Británie

Občanství:Itálie; přistěhovalec

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:není známo

Stručná charakteristika:Narodil se v marockém Fezu a na univerzitě se věnoval počítačům. V dospělosti se odstěhoval do Itálie, zřejmě měl italské občanství. Před útokem žil ve východním Londýně, kde pracoval jako audiotechnik. V březnu 2016 byl zadržen na letišti v italské Boloni, úřady se domnívaly, že mohl chtít jet do Sýrie. Byl vyšetřován, ale ne obviněn. Figuroval v mezinárodní databázi teroristů. Podle matky se radikalizoval přes internet

Útoky v Barceloně a okolí, srpen 2017

Datum:17.–18. srpna 2017

Použitá zbraň:auto, střelné zbraně, výbušniny

Počet útočníků:minimálně 6, buňka měla okolo 12 lidí

Původ:většinou Maročané dlouhodobě žijící ve Španělsku

Počet obětí:16 + útočníci

Zranění:přes 100

Napojení na islamisty:Islámský stát se k útoku přihlásil prostřednictvím své propagandistické agentury Amak.

Popis události

Barcelona

Kolem páté hodiny odpolední 17. srpna 2017 sjela bílá dodávka od rušného barcelonského náměstí Placa de Catalunya na zaplněnou třídu La Rambla. Po pěší zóně křížem krážem ujela zhruba půl kilometru, cestou zabila 14 lidí a přes stovku dalších zranila. Za volantem seděl 22letý Younes Abouyaaqoub. Vybral si vůbec nejnavštěvovanější část města. Na třídě je řada malých obchodů, restaurací, "živých" soch či umělců, kteří nabízejí portréty. V běžný srpnový den jsou tu stovky turistů i místních. Abouyaaqoubovi se podařilo ze scény utéct. Cestou ukradl jiné auto a jeho řidiče zabil.

Cambrils

Masakrem v Barceloně ale akce teroristů neskončila. Zhruba v jednu hodinu ráno následujícího dne najelo do lidí další auto. Tentokrát v nedalekém městě Cambrils. Uvnitř sedělo pět mužů v sebevražedných vestách, útočili i noži. Zemřela jedna žena, šest lidí utrpělo zranění. Při následném policejním zásahu zemřeli čtyři útočníci, pátý podlehl zraněním později.

Výbuch v Alcanaru

S útokem v Barceloně se pojí i exploze v domě ve městě Alcanar z 16. srpna, kde islamisté připravovali bomby pro atentát. Při výbuchu zemřeli imám Abdelbaki Es Satty a bratr jednoho z útočníků Youssef Alla, narozený v Maroku.

Souvislosti

Masakr v Barceloně je nejhorší útok ve Španělsku od roku 2004, kdy islamisté nastražili bomby do příměstských vlaků v hlavním městě Madridu. Riziko terorismu přitom považovala španělská vláda už před tragédií v Barceloně za vysoké. V červnu 2015 Madrid zvýšil úroveň hrozby teroristického útoku na čtvrtý stupeň z celkových pěti. K barcelonskému atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS) prostřednictvím své propagandistické agentury Amak.

Kdo byli útočníci

Barcelona

Younes Abouyaaqoub

Stav:mrtev

Věk:22 let

Narozen:1. ledna 1995, M’rirt, Maroko

Zemřel:21. srpna 2017, Subirats, Španělsko

Občanství:Maroko, jako přistěhovalec žil ve Španělsku od dětství

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:skupina kolem imáma Es Sattyho

Stručná charakteristika:Řídil auto, které na barcelonské La Rambě zabilo 14 lidí. Dalšího člověka Younes Abouyaaqoub zabil při útěku. Narodil se v Maroku, ale ve Španělsku žil od předškolního věku. Žil v Ripollu, asi 100 kilometrů od katalánské metropole. Policie ho dostihla čtyři dny po masakru v městečku Subirats. Zastřelila ho. Jeho matka uvedla, že mu vymyl mozek imám Es Satty.

Cambrils

Moussa Oukabir

Stav:mrtev

Věk:17 let

Narozen:nezjištěno

Zemřel:18. srpna 2017, Cambrils, Španělsko

Občanství:informace se rozcházejí, zřejmě se narodil ve Španělsku, ale po rodičích měl marocké občanství; přistěhovalec

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:skupina kolem imáma Es Sattyho

Stručná charakteristika:Moussa Oukabir žil ve španělském městě Girona, později zřejmě přímo v Barceloně. Teprve 17letý mladík se podle svého bratra Drisse radikalizoval a věřil v nutnost svaté války džihádu. Údajně ho také požádal, aby si vypůjčil na své doklady smrtonosné auto, i když Driss prý nevěděl k jakému účelu. Původně navíc tvrdil, že mu bratr doklady ukradl. Zemřel při policejním zásahu v Cambrils.

Said Aallaa

Stav:mrtev

Věk:19 let

Narozen:Naour, Maroko

Zemřel:18. srpna 2017, Cambrils, Španělsko

Občanství:informace se rozcházejí, zřejmě Španělsko, případně Maroko či oboje; žil dlouhodobě ve Španělsku; přistěhovalec

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:skupina kolem imáma Es Sattyho

Stručná charakteristika:Said Aallaa se narodil v marockém Naouru, žil ve španělské vesničce poblíž města Ripoll. Chodil do islámských studijních skupin. Byl zabit policií při akci v Cambrils.

Mohamed Hychami

Stav:mrtev

Věk:24 let

Narozen:M’rirt, Maroko

Zemřel:18. srpna 2017, Cambrils, Španělsko

Občanství:informace se rozcházejí, zřejmě Španělsko, případně Maroko či oboje; žil dlouhodobě ve Španělsku; přistěhovalec

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:skupina kolem imáma Es Sattyho

Stručná charakteristika:Narodil se v marockém M’rirtu. Byl to bratranec Younese a Houssainea Abouyaaqoubových a bratr Omara Hychamiho. Matce před útokem řekl, že odjíždí na dovolenou. Zemřel při policejním zásahu v Cambrils.

Omar Hychami

Stav:mrtev

Věk:21 let

Narozen:M’rirt, Maroko

Zemřel:18. srpna 2017, Cambrils, Španělsko

Občanství:informace se rozcházejí, zřejmě Španělsko, případně Maroko či oboje; žil dlouhodobě ve Španělsku; přistěhovalec

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:skupina kolem imáma Es Sattyho

Stručná charakteristika:Narodil se v marockém M’rirtu. Byl to bratranec Younese a Houssainea Abouyaaqoubových a bratr Mohameda Hychamiho. Zemřel při policejním zásahu v Cambrils.

Houssaine Abouyaaqoub

Stav:mrtev

Věk:19 let

Narozen:Maroko

Zemřel:18. srpna 2017, Cambrils, Španělsko

Občanství:informace se rozcházejí, zřejmě Maroko, jako jeho bratr; žil dlouhodobě ve Španělsku; přistěhovalec

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:skupina kolem imáma Es Sattyho

Stručná charakteristika:Narozen v Maroku. Bratr barcelonského řidiče Younese Abouyaaqouba a bratranec sourozenců Hychamiových. Pracoval jako poslíček pro restauraci. Zemřel při policejním zásahu v Cambrils.

Výbuch v Alcanaru

Abdelbaki Es Satty

Stav:mrtev

Věk:45 let

Narozen:1973, Maroko

Zemřel:16. srpna 2017, Alcanar, Španělsko

Občanství:Maroko; přistěhovalec ve Španělsku

Kořeny:Maroko

Napojení na islamisty:Při cestách do Maroka a Francie či Belgie se mohl seznámit s příslušníky IS, z vězení se znal s Rachidem Aglifem, který byl zapletený do madridských útoků z roku 2004.

Stručná charakteristika:Pětačtyřicetiletý imám Abdelbaki Es Satty z katalánského městečka Ripoll byl podle policie mozkem teroristické buňky. Ve Španělsku žil od roku 2002. Vyšetřovatelé se domnívají, že právě imám skupinu mladíků z Ripollu obrátil na islamismus. Radikalizace zřejmě proběhla velmi rychle, a to během několika málo měsíců. Ve funkci imáma působil do června 2017. Věřícím pak oznámil, že pojede na tři měsíce na dovolenou do Maroka. Imámovi se léta úspěšně dařilo skrývat svoji minulost - v roce 2010 ho ve španělské enklávě Ceuta na severu Maroka zadržela španělská policie, když se pokoušel propašovat 12 kilogramů hašiše. Soud ho pak kvůli pašování drog a porušování španělského migračního zákona poslal na čtyři roky do vězení, kde se zřejmě radikalizoval. Podle deníků El Mundo a El Periódico měl být poté ze Španělska vyhoštěn. V odvolacím řízení mu ale bylo povoleno zůstat. V posledních letech Es Satty podnikl několik cest do zahraničí, a to například do Maroka, Francie nebo také Belgie. Je možné, že právě v těchto zemích se dostal do kontaktu s teroristickými buňkami napojenými na džihádisty z Islámského státu. Ve městě Alcanar měsíce před útokem společně s dalšími komplici připravovali výbušniny. Manipulace s nimi se mu ale stala osudnou. Podle policie zemřel při výbuchu ještě před útokem v Barceloně.

Youssef Aallaa

Stav:-

Věk (v době útoku):-

Narozen:-

Zemřel:-

Občanství:-

Kořeny:-

Napojení na islamisty:

Při explozi v domě v Alcanaru zemřel také Youssef Aallaa, bratr útočníka Saida Aallay.

Zdroj: Reuters, theguardian.com; Wikipedia; CNN; BBC; aljazeera.com; businessinsider.com; politico.eu; telegraph.co.uk; ibtimes.co.uk; independent.co.uk; nytimes.com; leparisien.fr; abcnews.go.com; politica.elpais.com, Fotobanka ČTK; Profimediaa

 

Právě se děje

Další zprávy