Při útoku na hotel v Tunisku zemřelo sedmadvacet lidí

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 26. 6. 2015 15:51
Z hotelu Imperial Marhaba v Súse na pobřeží Středozemního moře byla hlášena prudká střelba. K činu se přihlásil Islámský stát. Jeden z útočníků byl na místě zabit, druhého stíhá policie.
Foto: Aktuálně.cz

Tunis - Teroristé zaútočili na hotel Imperial Marhaba u pláže v tuniském městě Súsa na pobřeží Středozemního moře.

Zemřelo nejméně sedmadvacet lidí, útočníci se střetli s příslušníky ozbrojených sil, uvedlo tuniské ministerstvo vnitra.

Tuniské ministerstvo vnitra potvrdilo, že většinu obětí teroristického útoku tvoří zahraniční turisté. Podle dosavadních informací nejsou mezi oběťmi Češi, v samotném letovisku Súsa jich však momentálně mohou pobývat až stovky.

Útočníci byli dva

K činu se přihlásil Islámský stát.

BBC cituje zástupce tuniských bezpečnostních složek, podle něhož byl jeden z útočníků na místě zabit a druhého stíhá policie.

Podle televize Al-Arabíja byl součástí útoku i sebevražedný atentát, pod palbou se ocitly dva hotely.

Na pláži v letovisku vládne podle svědků panika, lidé se snažili před palbou ukrýt.

"Viděl jsem jednoho střelce, který začal pálit z kalašnikova na turisty i Tunisany na hotelové pláži. Měl krátké kalhoty, takže sám vypadal jako turista," vypověděl jeden ze zaměstnanců hotelu Imperial Marhaba.

Do napadeného hotelu jezdí i české cestovní kanceláře

Zastupitelský úřad v Tunisku uvedl pro Aktuálně.cz, že zatím nemá informace o případných českých obětech teroristického útoku.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová pro Aktuálně.cz uvedla, že Černínský palác nemá informace o českých obětech.

Obdobně hovoří i delegát cestovní kanceláře Čedok, podle něhož není mezi oběťmi žádný Čech.

Do pětihvězdičkového tuniského hotelu Imperial Marhaba nabízí zájezdy i české cestovní kanceláře. Do letoviska Súsa vozí turisty Fischer, Exim Tours, Blue Style, Azur Reizen, Maxi Reisen či Best Reisen.

Druhý útok v Tunisu v krátké době

Jde o druhý teroristický čin v této severoafrické zemi za poslední tři měsíce.

21. března dva ozbrojenci usmrtili v muzeu Bardo v Tunisu jedenadvacet lidí. Převážně evropských turistů.

Země je od té chvíle v pohotovosti a má zvýšený stupeň teroristického ohrožení.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy