Teroristé z Boko Haram zabili při útoku v Nigérii nejméně šedesát civilistů

ČTK ČTK
1. 2. 2019 18:58
Nejméně 60 lidí zabili v pondělí ozbrojenci teroristické organizace Boko Haram při novém útoku na město Rann, ležící na severovýchodě Nigérie. Jednalo se o jeden z nejkrvavějších útoků této islamistické formace během jejího deset let trvajícího boje.
Nigerjský voják.
Nigerjský voják. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters o tom v pátek informovala organizace na obranu lidských práv Amnesty International (AI). Boko Haram masakr spáchal dva týdny poté, co stejné město už jednou ovládl a vyhnal z něj nigerijské vojáky, aby ukázal, že je stále dostatečně silný na to, aby dobýval armádní základny, poznamenal Reuters.

"Tento útok na civilisty, kteří už byli krvavým konfliktem vyhnáni z domovů, může být válečným zločinem a ti, kdo jsou za něj zodpovědní, musejí být pohnáni před spravedlnost," prohlásil ředitel nigerijské sekce AI Osai Ojigho.

"Svědci nám řekli, že nigerijští vojáci opustili své posty den před útokem. To ukazuje naprosté selhání úřadů při ochraně civilistů," dodal Ojigho.

Nejmenovaný bezpečnostní činitel podle Reuters vylíčil, že ozbrojenci Boko Haram při útoku město zapálili a povraždili stařešiny a tradiční vůdce místní komunity. Na živu ponechali jen jediného jako svědka.

V Rannu se nachází tábor, kam se uchýlily desítky tisíc lidí prchající před islamistickými ozbrojenci. Podle pracovníků humanitárních organizací odtud kvůli útokům Boko Haram uteklo kolem 40 000 lidí, z toho 30 000 do sousedního Kamerunu.

Video: Islamisté z Boko Haram chtějí návrat k otroctví, ženy unášejí, aby jim rodily bojovníky, říká Bauer

Utrpení obětí únosů Boko Haram nekončí ani po propuštění, vláda je na měsíce i roky zavírá do deradikalizačních táborů, ve vesnicích se jich bojí. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy