Teroristé z Boko Haram zabili při útoku v Nigérii nejméně šedesát civilistů

ČTK ČTK
1. 2. 2019 18:58
Nejméně 60 lidí zabili v pondělí ozbrojenci teroristické organizace Boko Haram při novém útoku na město Rann, ležící na severovýchodě Nigérie. Jednalo se o jeden z nejkrvavějších útoků této islamistické formace během jejího deset let trvajícího boje.
Nigerjský voják.
Nigerjský voják. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters o tom v pátek informovala organizace na obranu lidských práv Amnesty International (AI). Boko Haram masakr spáchal dva týdny poté, co stejné město už jednou ovládl a vyhnal z něj nigerijské vojáky, aby ukázal, že je stále dostatečně silný na to, aby dobýval armádní základny, poznamenal Reuters.

"Tento útok na civilisty, kteří už byli krvavým konfliktem vyhnáni z domovů, může být válečným zločinem a ti, kdo jsou za něj zodpovědní, musejí být pohnáni před spravedlnost," prohlásil ředitel nigerijské sekce AI Osai Ojigho.

"Svědci nám řekli, že nigerijští vojáci opustili své posty den před útokem. To ukazuje naprosté selhání úřadů při ochraně civilistů," dodal Ojigho.

Nejmenovaný bezpečnostní činitel podle Reuters vylíčil, že ozbrojenci Boko Haram při útoku město zapálili a povraždili stařešiny a tradiční vůdce místní komunity. Na živu ponechali jen jediného jako svědka.

V Rannu se nachází tábor, kam se uchýlily desítky tisíc lidí prchající před islamistickými ozbrojenci. Podle pracovníků humanitárních organizací odtud kvůli útokům Boko Haram uteklo kolem 40 000 lidí, z toho 30 000 do sousedního Kamerunu.

Video: Islamisté z Boko Haram chtějí návrat k otroctví, ženy unášejí, aby jim rodily bojovníky, říká Bauer

Utrpení obětí únosů Boko Haram nekončí ani po propuštění, vláda je na měsíce i roky zavírá do deradikalizačních táborů, ve vesnicích se jich bojí. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 5 minutami

Mariánský sloup se nejspíš na Staroměstské náměstí vrátí, rozhodlo pražské zastupitelstvo

Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí Mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil sochař Petr Váňa. Zastupitelé ve čtvrtek revokovali dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař nezískal finální povolení k umístění sloupu.

Návrh předložil Jan Wolf (KDU-ČSL) spolu s Jiřím Pospíšilem a Janem Chabrem (oba TOP 09). Umístění repliky podpořila většina zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČL), ODS a ANO. Proti byli Piráti a část zastupitelů Prahy Sobě. Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie.

Wolf návrat sloupu prosazuje dlouhodobě, zastupitelstvo to v minulosti několikrát odmítlo. Schváleným usnesením se ruší původní zamítavé stanovisko zastupitelů z roku 2017. Na replice Váňa pracoval od roku 2008, loni ji neúspěšně chtěl začít na náměstí instalovat, čemuž zabránila policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy