Teroristé udeřili v afghánském Kandaháru: přes 30 obětí

ČTK ČTK
13. 3. 2010 19:54
Terčem útoku byl i nevlastní bratr prezidenta Karzáího.
Vězení v Kandaháru po útoku z roku 2008.
Vězení v Kandaháru po útoku z roku 2008. | Foto: Reuters

Kábul - Více jak 30 civilistů a policistů zahynulo při sobotní sérii čtyř pumových útoků na objekty v centru jihoafghánského Kandaháru, tradiční základny Talibanu. Sebevražední útočníci vedli hlavní úder proti městské věznici, z níž se údajně bezúspěšně pokusili osvobodit vězněné radikály. Podle kandahárského starosty Gulama Hamídího se několik budov po explozích zřítilo.

Taliban se k útoku přihlásil a oznámil, že jeho bojovníci způsobili těžké ztráty "nepřátelům mudžáhidů". Útok je prý "vzkazem" veliteli mezinárodních sil generálu Stanleymu McChrystalovi.

"Byla to veliká, ohromná exploze," řekl agentuře Reuters šéf kandahárské provincie Ahmad Valí Karzáí. Právě jeho kandahárská rezidence byla podle fotoreportéra Reuters dalším terčem pumového útoku. Karzáí, nevlastní bratr afghánského prezidenta Hamída Karzáího, byl ovšem v době výbuchu v Kábulu.

Další pumy explodovaly u kandahárské mešity a poblíž centrální křižovatky, kde sídlí velení policie. Ozbrojenci zaútočili i na jeden z místních hotelů, podle agentury AP jsou mezi mrtvými a zraněnými hosté obřadu v nedaleké svatební síni.

Kandahárská věznice byla terčem útoku povstalců už předloni, kdy se odtud podařilo osvobodit na tisíc vězňů, mezi nimiž bylo na 400 bojovníků Talibanu.

Město Kandahár, kde žije asi 800 tisíc lidí, je díky své poloze klíčové pro ovládnutí Afghánistánu strategické. Bylo centrem ozbrojeného odporu i za sovětské okupace. Je zároveň místem, kde žije většina rodiny Karzáíů.

 

Právě se děje

Další zprávy