Teroristé se do pěti let pokusí o jaderný útok. Stačí jim plutonium velikosti grapefruitu

Silvie Housková
27. 3. 2016 6:30
Odborníci na terorismus varují, že džihádisté mohou už za několik let k útoku využít takzvanou "špinavou bombu" vyrobenou z nukleárního materiálu jaderných elektráren. I proto bezpečnostní složky po teroristických útocích v Bruselu belgické elektrárny masivně hlídají. V den teroru například poslali domů všechny zaměstnance, kteří nebyli pro její chod nezbytní a úřady vyslaly na ochranu místa vojenské posily. Ke spekulacím o možném útoku přispěl také fakt, že jeden z teroristů pravděpodobně sledoval šéfa Belgického centra pro jaderný výzkum.
Belgická jaderná elektrárna Tihange.
Belgická jaderná elektrárna Tihange. | Foto: Reuters

Brusel - Jedenáct zaměstnanců belgické jaderné elektrárny Tihange se po útocích v Bruselu už nedostane do práce.

Sedmi lidem zaměstnavatel odebral bezpečnostní prověrku po zásahu policie v bruselské čtvrti Forest 15. března, další čtyři byli propuštěni po úterních teroristických útocích v Bruselu. Úřady se nejspíše obávají, aby mezi zaměstnanci nebyli komplicové teroristů.

Provozovatel elektrárny společnost Electrabel se spekulace o tom, že byla jaderná elektrárna jedním ze zamýšlených cílů teroristů, snaží vyvrátit. Několik vysoce postavených odborníků na jadernou energii, včetně šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) už ale varovalo, že je potřeba ochranu jaderných elektráren i jaderného materiálu výrazně posílit.

Teroristé se mohou snažit získat „špinavou bombu“

"Speciální bezpečnostní opatření platí pro nukleární elektrárny, stejně jako všechna citlivá místa v Belgii," uvedla společnost Electrabel poté, co se začalo spekulovat o tom, že jsou nová opatření v belgických jaderných elektrárnách Tihange a Doel až nápadně přísná.

Elektrárna poslala v den útoků domů všechny zaměstnance, kteří nebyli pro její chod nezbytní a úřady vyslaly na ochranu místa vojáky. Před vstupem do areálu se rovněž zvýšily bezpečnostní kontroly.

Ke spekulacím o možném útoku přispěl fakt, že belgičtí vyšetřovatelé našli v domě Mohameda Bakkaliho, podezřelého z přípravy listopadových útoků v Paříži videonahrávku, na které je zachycen den šéfa Belgického centra pro jaderný výzkum.

"Opravdu si nemyslím, že to znamená, že plánovali útok na jadernou elektrárnu. Nemůžete jen tak přijít do jaderné elektrárny s bombou. Takhle to nefunguje," uvedla pro bruselský týdeník Politico mluvčí Federálního úřadu pro jadernou kontrolu (FANC) Nele Scheerlincková s tím, že elektrárna je daleko lépe chráněná než letiště nebo metro.

Pravděpodobnější tak podle expertů je, že by se teroristé snažili ukrást jaderný materiál, aby vytvořili takzvanou "špinavou bombu".

Ta by sice neměla tak smrtící účinky jako klasická nukleární bomba, ale mohla by způsobit obrovskou paniku.

FANC proto kontroluje původ a zázemí všech, kteří chtějí pracovat v jaderné elektrárně nebo centru pro jaderný výzkum. Než jim udělí bezpečnostní prověrku, snaží se zjistit nejen zápis v trestním rejstříku, ale také známky politického nebo náboženského extremismu a radikalizace.

Kybernetický útok na jaderné elektrárny hrozí už do pěti let

K větší ostraze míst, kde se jaderný materiál nachází, vyzval šéf MAAE Jukija Amano. Podle něj stačí pro vyrobení "primitivní nukleární bomby" i množství plutonia o velikosti grapefruitu. "Terorismus se rozšiřuje a nemůžeme vyloučit, že teroristé jaderný materiál použijí," prohlásil Amano.

Evropský protiteroristický koordinátor Gilles de Kerchove varuje také před dalším způsobem jak na jaderné elektrárny zaútočit - kyberútokem. "Nebyl bych překvapen, kdybychom do pěti let nějaké pokusy o útoky prostřednictvím internetu zažili. Například na centrály jaderných elektráren, kontrolní věže letového provozu nebo přehrady," uvedl de Kerchove v rozhovoru pro belgický deník La Libre Belgique.

Připomněl například zjištění belgického telefonního a internetového provozovatele Belgacomu, že jeho komunikaci sledovaly zahraniční tajné služby. Společnost se to dozvěděla až díky odhalení, která vynesl na veřejnost bývalý technik americké tajné služby NSA Edward Snowden. Belgická vláda následně investovala 10 milionů eur na kybernetickou ochranu.

"Bojím se, že díky novým technologiím bude moct v budoucnu spáchat útok velkého rozsahu i pouhý jedinec," dodal de Kerchove s tím, že v řadách takzvaného Islámského státu jsou mladí, technicky nadaní rekruti.

Situace se pomalu vrací k normálu, ale pořád je město ochromené, lidem se nechce chodit ven, popisuje situaci novinářka žijící v Bruselu Eva Hrnčířová | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy